کاهش منابع آب هرساله یک متر فرونشست در دشت شهرکرد ایجاد می کند

حمید ملکپور دهکردی در نشست احیای دشت شهرکرد افزود: میانگین بارندگی سال زراعی در شهرکرد 320 میلیمتر بوده که از این میزان تنها 30 درصد در دشت شهرکرد نفوذ کرده و مابقی آن تبخیر می شود که این روند سبب کاهش بیلان آب و فرونشست دشت شهرکرد شده است.
وی از وجود 816 حلقه چاه در دشت شهرکرد خبرداد و گفت: از این تعداد 470 حلقه، چاه کشاورزی است و به سبب برداشت بی رویه آب، احتمال ممنوعه شدن دشت شهرکرد وجود دارد.
ملکپور دهکردی، خشکسالی را مهمترین عامل فرونشست دشت شهرکرد اعلام کرد و افزود: تغییر اقلیم و برداشت بی رویه از آب به ویژه در بخش کشاورزی سبب شده تا سطح ایستایی آب در دشت شهرکرد 27 متر کاهش یابد.
فرماندار شهرستان شهرکرد انتقال آب چند سد خاکی به دشت شهرکرد، تزریق آب از طریق پروژه های انتقال آب، جمع آوری روان آب ها، تغذیه مصنوعی دشت و بهینه کردن مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی را مهمترین راهکارها جلوگیری از مشکلات بیشتر در دشت شهرکرد برشمرد.
ملکپور دهکردی ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبارات لازم و اجرای راهکارهای علمی برای حفظ منابع آب موجود، دشت شهرکرد احیاء شود.
چهارمحال و بختیاری دارای 11 دشت است که از این تعداد هشت دشت ممنوعه اعلام شده و دشت شهرکرد نیز با افت شدید آب های زیرزمینی مواجه است.
دشت شهرکرد به دلیل استقرار مرکز استان چهارمحال وبختیاری در این دشت، پرجمعیت ترین دشت استان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *