سید احمد خاتمی: خوب و بد عملکرد دولتمردان پای نظام نوشته می‌شود/ از خطوط قرمزمان دست نمی‌کشیم

آیت الله احمد خاتمی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران اظهار کرد: از شما مردم تشکر می‌کنم که در روز عید غدیر سنگ تمام گذاشتید، عید تکمیل دین است. ۱۲۰هزار نفر سه روز ماندند تا با امیرالمومنین (ع) بیعت کنند. معنای غدیر این است که بیعت تنها برای آن روز نیست؛ آفرین بر شما که در زمان خودمان خوب فهمیدید بیعت با غدیر بیعت با ولایت فقیه است.

وی ادامه داد: ولایت فقیه ما قطره‌ای از دریای بیکران غدیر است؛ به حمدالله پشتیبان بودید، هستید و خواهید بود و به تعبیر امام خمینی (ره) با ولایت فقیه کشورتان آسیب نمی بیند.

خاتمی با اشاره به سالروز شهادت شهیدان باهنر و رجایی گفت: شهید رجایی در مجلس شورای اسلامی گفت من مقلد امام (ره) هستم. روز چهارشنبه هیئت دولت شرفیاب مقام معظم رهبری شدند و ایشان موضوعات مهمی مطرح کردند.

وی ادامه داد: سیره امام (ره) و مقام معظم رهبری این بوده و هست که از همه دولت‌های پس از انقلاب حمایت کنند. همه باید دولتمردان را کمک کنند تا گره از کار مردم گشوده شود؛ یکی از این کارها حمایت ناصحانه است؛ یعنی خوبی‌ها را تشویق کنند و اگر اشتباه دیدند نقد منصفانه داشته باشند.

امام جمعه موقت تهران گفت: دولتمردان تابلو نظام هستند، خوب و بد عملکردشان پای نظام نوشته می‌شود. بنابراین دولتمردان باید در تراز انقلاب اسلامی عمل کنند. بر اساس آیه‌های قرآن هفت ویژگی برای این تراز نوشته ام: ۱. مسئولیت را امانت می‌دانند. ۲. دغدغه گسترش دین را دارند. ۳.دغدغه تحقق عدالت اجتماعی را دارند. ۴. مردم را مخدوم و خودشان را خادم مردم می‌دانند.۵. قانون مدارانه عمل می‌کنند. ۶. شایسته سالار هستند و نه قبیله و فرزند سالار. ۷. زندگی‌شان همسان فقیران است.

وی در ادامه خطبه‌های سیاسی این هفته گفت: روز سه‌شنبه در مجلس شورای اسلامی نمایش مردم سالاری دینی بود. آنچه در مجلس بود نمایشی نبود؛ نمایندگان واقعا سوال کردند و رئیس جمهور جدی پاسخ دادند، متانت در سوال‌ها و پاسخ‌ها نمایان بود. نمایندگان از ۵ سوال، تنها  از یک سوال راضی شدند؛ معلوم می‌شود خلائی میان انتظارات مجلس و عملکرد دولت است؛ ان‌شاءالله دولتمردان دولت این مشکل را رفع می‌کنند. دشمن دنبال دعوا بود اما متانت مجلس و دولت ناکامشان گذاشت. معلوم شد مشکل اصلی مردم اقتصاد است و راه عبور از آن اقتصاد مقاومتی است. مقام معظم رهبری باز بر مبارزه با فساد تاکید کردند.

خاتمی خطاب به قوه قضاییه گفت: حالا که قوه قضاییه وارد صحنه مبارزه شده است، با قاطعیت و عدالت تا آخر در صحنه باشد.

وی افزود: مجددا آقا تاکید کردند ما با آمریکا در هیچ حدی مذاکره نخواهیم داشت. سیاست ما این است با همسایگانمان برادرانه عمل کنیم. آن‌ها برادرانه عمل کنند مطمئن باشند بهترین رفتار برادرانه را از نظام جمهوری اسلامی می‌بینند. فرمودند مذاکره با اتحادیه اروپا بلامانع است اما بر آن تکیه نمی‌کنیم. آمریکا ،اتحادیه اروپا و همه دنیا بدانند نظام اسلامی از خطوط قرمز خود که از جمله آن‌ها اقتدار موشکی است سر سوزن عقب نخواهد نشست.

خاتمی در خطبه‌های عبادی این هفته نماز جمعه گفت: سختی‌هایی که برای خدا می‌کشید تمام می‌شود اما اجر و پاداش آن می‌ماند.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر ضرورت توجه به قیامت و معاد در دین ادامه داد: یادمان باشد که قطعا از این جهان خواهیم رفت؛ پس اعمالمان را در راستای این موضوع شکل دهیم. قرآن بیش از ۶۰۰۰ آیه دارد، برخی گفتند ۱۲۰۰تا ۲۰۰۰ آیه قرآن درباره معاد است. قرآن ۷۰ اسم و وصف فردی و ترکیبی برای قیامت دارد. قرآن هفت برهان برای معاد دارد. معادباوری راز و رمز مقاومت است.

وی سپس گفت: در آیه‌های قرآن آمده، «وای بر مفسدان اقتصادی، این‌ها معاد باور نیستند؟ نمی دانند باید پاسخ بدهند؟» انگار این آیه امروز برای شرایط امروز نازل شده است. گیرم جیبتان را پر کردید، آیا با خودتان می‌برید؟ گیرم در این دنیا گیر عدالت نیفتادید؛ آیا عدالت خدا گریبانتان را نمی‌گیرد؟

 

29215

بازگشت علی کریمی استقلالی‌ها به تمرین

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ علی کریمی هافبک دفاعی تیم استقلال تهران که چند دقیقه قبل از دیدار این تیم مقابل السد قطر دچار آسیب دیدگی شد و به ناچار از ترکیب تیم کنار گذاشته شد، امروز بدون مشکل به تمرینات این تیم برگشت و در کنار سایر نفرات حاضر شد.

مصدومیت کریمی چندان جدی نبود و او می تواند در ادامه بازی ها استقلال را همراهی کند.

 

254 41

رایج‌ترین اشتباهات زوجین پس از ازدواج

همواره دوران اول زندگی زوج‌های جوان با مشکلات و گاه بحث‌های زیادی همراه است. بحث‌هایی که ناشی از عدم شناخت همدیگر و تجربه نداشتن برای حل مشکلات‌شان می‌شود. زوج‌های جوان اگر راهکار غلبه بر این مشکلات را ندانند، سرخورده شده و تصور می‌کنند که انتخاب اشتباهی برای زندگی مشترک داشته‌اند. در ادامه راهکارهایی برای حل مشکلات ۳ سال اول زندگی که سخت‌ترین روزهای زندگی مشترک زوجین است، ارائه می‌دهیم.

به همسرتان فرصت تفریح با دوستانش را بدهید

معمولا بعد از تمام شدن ماه عسل مرد می‌خواهد که زندگی مشترکش را منظم و مثل تمام زندگی‌های دیگر ادامه دهد. در این بین حق داشتن تفریحات تک نفره‌ای را نیز برای خود محفوظ می‌داند. نکته‌ای که باعث رنجش همسرش می‌شود و او را دچار این اشتباه می‌کند که همسرش نسبت به او سرد شده و بعد از ازدواج توجه‌ای به او ندارد. بهتر است قبل از اینکه دچار چنین سوءبرداشت‌هایی شوید با همسرتان صحبت کنید و از احساس درونی خودتان برایش بگویید، تکلیف تفریحات دوستانه تک نفره و میزان آن‌ها را هم روشن کنید. به هر حال هر دوی شما لازم است که ساعاتی را با دوستان قدیمی خود بگذرانید.

مشکلات زندگی مشترکتان را به خانه پدر و مادرتان نکشانید

یکی از اشتباهاتی که ممکن است زوج‌های جوان در اوایل زندگی مشترک مرتکب شوند، صحبت با پدر و مادر درباره اتفاقات ناراحت‌کننده و بحث‌ با همسرشان است. معمولا در این موارد والدین از روی دلسوزی و محبت، از فرزند خود جانب داری کرده و به اختلاف زوجین بیش از پیش دامن می‌زنند. در هر حال شما باید بدانید که هرگز نباید در این موارد با والدین خود صحبت کنید. سعی کنید تجربه حل مشکلات با همسرتان را دو نفره پشت بگذارید، اگر نتوانستید مهارت‌هایتان در برخورد با این مشکلات را با مطالعه یا مراجعه به مشاور افزایش دهید.

همسرتان دشمن شما نیست!

یکی از مشکلات همیشگی زوج‌های جوان این است که چرا هنگام اختلافات خانوادگی همسرشان از آن‌ها طرفداری نمی‌کند. بهتر است که توقع همیشگی از همسر برای دفاعDefense از شما را کنار بگذارید. در این باره با هم صحبت کنید و اجازه دهید همسرتان به عنوان یک ناظر بیرونی شما را مورد قضاوت قرار دهد، نه یک طرفدار دائمی. همسران در این مورد باید صبور باشند و علاوه بر اینکه به دنبال حل مسئله باشند، اشتباه و خطای خود را نیز بپذیرند.

خودتان را عقل کل ندانید

سعی کنید در تمام امور زندگی با همسرتان مشورت کنید. مشورت کردن علاوه بر پیدا کردن راه حل بهتر، باعث نزدیکی شما به همسرتان نیز می‌شود. همچنین مشورت باعث می‌شود که از تجربیات شریک زندگی‌تان بهره برده و اگر در جایی دچار اشتباه شوید، شماتت نشنوید. یادتان باشد که هیچ چیز به اندازه خودخواهی و تک روی در زندگی مشترک باعث ایجاد دلخوری و تیره شدن روابط همسران نمی‌شود.

فقط عیب‌های همسرتان را نبینید

پس از شروع زندگی مشترک مطمئنا متوجه عیوبی در همسرتان می‌شوید که باعث ناراحتی شما خواهد شد. اول اینکه در این مورد حتما در یک محیط خصوصی با هم صحبت کنید و راه شماتت را در پیش نگیرید. نکته دوم اینکه سعی کنید، گذشت داشته باشید و از کنار این عیوب اگر خیلی بزرگ نیستند، عبور کنید. نکته آخر هم اینکه همیشه روی عیوب همسرتان تمرکز نکنید و از او یک هیولا نسازید. همسرتان هم مثل تمام انسان‌های دیگر دارای نقاط قوت و ضعف است. پس سعی کنید، نقاط ضعف و قوت او را در کنار هم ببینید.

احساساتتان را به زبان بیاورید

یکی از نکات بسیار مهم در زندگی مشترک به زبان آوردن احساسات و حرف‌های درونی است. برای بیان این حرف‌ها از نیش و کنایه یا جملات غیرمستقیم استفاده کنید. ساده، صریح و با احترام حرف دلتان را به همسرتان بگویید، اگر اشتباهی مرتکب شده‌اید از او عذرخواهی کنید یا اگر در میانه صحبت با او حوصله حرف زدن ندارید، از او بخواهید که در زمان دیگری با هم صحبت کنید. در هنگام حرف زدن با همسرتان مثل یک رفیق صمیمی پیش بروید و به دنبال رسیدن به زبان مشترک باشید.

 

برای انجام کارهای خانه با هم هماهنگ باشید

هیچ گاه انجام کاری را وظیفه همسرتان ندانید. برای انجام کارهای خانه به همسرتان کمک کنید. دقت داشته باشید هماهنگی شما با همسرتان برای انجام کارهای خانه مهم است، نه تقسیم وظایف خانه به صورت مساوی. خانم‌ها برای حل این مساله می‌توانند لیستی از کارهای خانه را بنویسند و از همسرشان درخواست کنند که مسئولیتResponsibility انجام چند کار از آن لیست را با تمایل خودش به عهده بگیرد. خانم‌ها یادشان باشد که با احترام از همسرشان درخواست کمک کنند و وقتی همسرشان در حال انجام آن کار است، با ایرادگیری مداوم او را کلافه نکنند. آقایان نیز یادشان باشد که مسئولیت‌های محول شده را با بی‌حوصلگی انجام ندهند و همسرشان را در انجام کارهای خانه دست تنها نگذارند.

هرگز پشت سر همسرتان غیبت نکنید

حتی برای درددل کردن نیز پشت سر همسرتان غیبت نکنید. به هر حال ممکن است روزی این اختلاف شما حل شده و ناراحتی‌تان برطرف شود اما تصویر بدی که در ذهن دوست یا آشنایان از همسرتان می‌سازید، از ذهن آن‌ها پاک نمی‌شود. این جملات فریب دهنده را هم کنار بگذارید که «پیش خودت بمونه» یا «به کسی از این موضوع چیزی نگو» به هر حال همیشه آن افراد هم کسی را در زندگی‌شان دارند که به او همین جملات را بگویند و حرف‌های شما به گوش همسرتان برسد.

تکلیف مسائل مالی را روشن کنید

یکی از مشکلات اصلی زوج‌های جوان در دوران ابتدای زندگی مشترک مسائل مالی است. احتمال دارد که مرد شما برای ساختن آینده برنامه‌هایی داشته باشد ولی شما بیشتر به وضعیت فعلی زندگی‌تان فکر کنید. بهتر است که در این باره با هم صحبت کنید و به نظرات مشترکی برسید. همسرتان را از رازهای مالی‌تان با خبر کنید و در هنگام پرداخت بدهی‌ها کنارش باشید.

اگر می‌خواهد به والدینش کمک مالی کند و آن‌ها در شرتیط سختی هستند، حتما او را همراهی کنید. به خرج و مخارج زندگی‌تان سر و سامان دهید و در صحبتی که با همدیگر دارید، اولویت‌ها را مشخص کنید تا احساس بد ولخرجی کردن از طرف همسرتان به سراغ‌تان نیاید.

 

 

 

۴۵۴۲

 

فیلم | دیوانه‌بازی اسپانیایی‌ها در یک جشنواره عجیب و تاریخی

 

این جشنواره یادبود بلوای شادی است که در سال ۱۹۴۵ در روستاهای این منطقه اتفاق افتاد. در آن زمان عده‌ای جوان از گوجه‌های یک سبزی‌فروشی برای دعوا استفاده کردند ولی دعوای آنها تبدیل به جشن شد.

جشن توماتینا در دهه ۵۰ میلادی مدتی به دستور ژنرال فرانکو، دیکتاتور وقت اسپانیا، ممنوع شده بود. در سال ۱۹۵۹ میلادی شورای منطقه بونیول این جشن را با برقراری قوانین اجرایی خاص، رسمی کرد.

بر اساس قوانین این جشن که اوج مراسم گرامیداشت قدیس محافظ منطقه است یک‌ ساعت به طول می‌انجامد. استفاده از هر گونه شی تیز یا سفت ممنوع است. گوجه‌ها قبل از پرتاب شدن باید له شوند.

گوجه‌ها از سال ۱۹۸۰ توسط شورای منطقه توزیع شده و ۴۸ ساعت قبل از جشن برای نرم شدن در مکانی گرم قرار می‌گیرند. کل گوجه‌های توزیعی در همان حوالی تولید می‌شود.

 

6767

خبر خوش وزیر نیرو برای مشترکان خوش‌مصرف آب و برق

 رضا اردکانیان با حضور در جمع نمازگزاران مسجد جامع ابوذر با تاکید بر اینکه با همکاری و کمک مردم در تلاشیم تا از عادت بدمصرفی به سمت خوش مصرفی حرکت کنیم، عنوان کرد: در حال حاضر سه دسته مصرف کننده آب و برق در کشور داریم. گروه نخست مشترکان خوش مصرف وسیعی هستند که ۷۰ درصد مشترکان برق و ۷۵ درصد مشترکان آب در این گروه قرار گرفته‌اند و الگوی مصرف را رعایت می‌کنند.

وی افزود: گروه دوم شامل مشترکانی است که کمتر از گروه نخست هستند و به عنوان گروه صرفه‌جو شناخته می‌شوند و از الگوی صحیح مصرف کمتر آب و برق استفاده کنند. گروه سوم نیز با وجود اینکه بخش کمی از مصرف کنندگان را شامل می‌شود ولی حجم مصرف بسیار بالایی را به خود اختصاص داده‌اند و از آن‌ها به عنوان بدمصرف یاد می‌شود و چندین برابر الگوی مصرف از آب و برق استفاده می‌کنند که در تلاشیم در برنامه پیش‌روی خود این افراد را به سمتی خوش مصرفی سوق بدهیم.

اردکانیان ادامه داد: برای اجرای چنین برنامه مهمی درصددیم تا با تصویب دولت برای گروه صرفه‌جو و کم مصرف معادل مبلغ صرفه‌جویی آب و برق را پرداخت کنیم. به طور مثال اگر الگوی مصرف آب برای خانوار ۱۵ مترمکعب است و خانواده‌ای ۱۲ مترمکعب استفاده می‌کند بتوانیم وجه منابع صرفه‌جویی شده را به این مشترکان پرداخت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اما از طرف مقابل برای گروه اندک بدمصرف تعرفه بالایی را لحاظ خواهیم کرد که آن هم نه از جهت تامین منابع مالی بلکه درصددیم تا مصارف این گروه را نیز متعادل کنیم و در صورت ادامه روند بدمصرفی وجه دریافتی از آن‌ها را به گروه‌های خوش مصرفی که صرفه‌جویی می‌کنند اختصاص بدهیم.

وزیر تاکید کرد: برای تابستان سال آینده درصددیم تا حدود ۳۰۰۰ مگاوات برق را با کمک مردم اینگونه صرفه‌جویی و به تعبیری تولید کنیم تا پیک تابستان سال آینده را با مشکلات کمتری سپری کنیم.

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه افت بی‌سابقه بارندگی‌ها و کاهش منابع آبی اختلالی در انجام وظایف و طرح‌های وزارت نیرو ایجاد نکرده است، گفت: در طی دولت تدبیر و امید توانسته‌ایم بیش از پنج میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور را بهره‌مند از شبکه آب آشامیدنی سالم کنیم.

وی افزود: هم اکنون در کشور نزدیک به ۱۰۰ در جمعیت شهری و بیش از ۸۵ درصد جمعیت روستایی از شیکه‌های آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و در حوزه برق هم روستای بالای ۱۰ نفر جمعیت را سراغ ندارید که از نعمت برق برخوردار نباشند و حتی نیروگاه‌های کوچک خورشیدی نیز برای عشایر در نظر گرفته شده است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: این سرزمین پنج تا ۱۰ هزار سال دیگر پابرجا خواهد بود و فرزندان ما در این سرزمین با سرافرازی زندگی خواهند کرد و از آیین و تمدن خود پاسداری خواهند کرد ولی به شرط اینکه آب را به درستی مصرف کنیم.

2323

چرا نرخ مرغ به آسمان پرید؟

مجید موافق قدیری اظهار کرد: قیمت نهاده‌های تولید در یک ماه گذشته نهایتا پنج درصد افزایش قیمت داشته است که نمی‌تواند موجب افزایش ۲۳ درصدی قیمت گوشت مرغ شود.

وی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت مرغ هیچ ارتباطی با تغییرات قیمت نهاده‌های تولید ندارد، گفت: کاهش عرضه گوشت مرغ به دلیل گرمای شدید هوا در جنوب کشور، ناامیدی تولیدکنندگان از تامین صحیح، شفاف و به موقع نهاده‌های تولید، کاهش سرمایه‌گذاری، جو روانی منفی در تولید، بی اعتمادی به آینده کسب و کار و در نتیجه کاهش تمایل به پرورش مرغ از دلایل اصلی کاهش عرضه و در نتیجه افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار است.

گرانی ۲۳ درصدی مرغ توجیه‌ ندارد

موافق قدیری درباره قیمت مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور در کشور گفت:‌ مواد اولیه و افزودنی‌های مورد استفاده در تولید خوراک دام و طیور در داخل کشور از لیست کالاهای اساسی که ارز دولتی دریافت می‌کنند، خارج شده است اما تاثیر محسوسی روی قیمت نهاده‌های تولید در بازه زمانی یک سال گذشته نداشته است؛ بنابراین همچنان افزایش ۲۳ درصدی قیمت گوشت مرغ در یک ماه توجیه پذیر نیست.

این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه در شرایط اقتصادی و سیاسی موجود قیمت مرغ گران نیست، گفت: علت اینکه امروز سیاستگذاران اقتصادی از افزایش قیمت مرغ در بازار گله‌مند هستند را باید در سیاست‌های نادرست این افزایش قیمت جستجو کرد که در ماه‌ها و هفته‌های قبل اتخاذ شده بود. ضمن اینکه تاثیر افزایش مستقیم و نوسانات شدید قیمت مواد افزودنی، ویتامین‌ها و سایر ریزمغذی‌ها در تولید خوراک دام در هفته‌های بعد خودش را به طور کامل نشان خواهد داد.

افزایش ۲۱ درصدی قیمت خوراک طیور نسبت به پارسال

به گفته رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان، در ماه جاری هر کیلوگرم ذرت با میانگین قیمت ۱۱۶۰ تومان، کنجاله ۲۴۰۰ تومان و جو ۱۱۶۵ تومان فروخته شده که به ترتیب دو، یک و۱۷ درصد نسبت به ماه گذشته‌اش افزایش قیمت داشته است. اما قیمت گندم دامی با میانگین کیلویی ۱۱۹۰ تومان تقریبا ثابت بوده است. همچنین نسبت به سال گذشته ذرت و کنجاله ۲۵ درصد و جو ۱۸ درصد افزایش قیمت داشته اما قیمت گندم باز هم تقریبا ثابت بوده است.

وی افزود: در مجموع خوراک طیور نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است اما در ماه گذشته و همچنین هفته گذشته تقریبا افزایش قیمت نداشته و به طور میانگین ۱۷۵۰ – ۱۸۰۰ تومان به فروش رسیده است.

 

23231

 

۸ دلیل که ایرانی‌ها صرع می‌گیرند

 دکتر پرویز بهرامی دراتباط با برگزاری ششمین سمپوزیم بین‌المللی صرع اظهار داشت: این سمپوزیوم به مدت 3 روز در مرکز تحقیقات شفا و بیمارستان خاتم برگزار و اساتید بین‌المللی از کشورهایی همچون آمریکا، آلمان و دانمارک در این سمپوزیوم حضور داشته و اساتید برجسته و مطرحی از دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی ایران نیز شرکت داشته اند.

این فوق‌تخصص تشنج و نوار مغزی گفت: شیوع صرع در ایران علائم‌شناسی صرع، روش‌های تشخیصی، تصویربرداری صرع ، صرع در اطفال، درمان‌های دارویی و جراحی در صرع از جمله محورهای این سمپوزیوم بوده است که توسط اساتید مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

وی بیان داشت:‌ همچنین کارگاه‌هایی با عناوین صرع و هنر و کنترل ثبت نوار مغز طولانی همراه با فیلم برای تشخیص دقیق بیماری برگزار شد و 15 پوستر ارائه و 24 سخنرانی نیز داشته‌ایم.

فوق‌تخصص تشنج و نوار مغزی با بیان اینکه حدود 800 هزار نفر مبتلا به صرع در ایران وجود دارد گفت:‌ علائم صرع بستگی به نوع آن داشته و از خیرگی تا تشنج و حرکات یک سمت یا چهار اندام را شامل می‌شود.

به گزارش انجمن صرع ایران – بهرامی گفت: غش کردن صرفاً به معنای صرع نیست چرا که غش کردن می‌تواند منشأ قلبی داشته باشد و یا افت فشار و قندخون می‌تواند آن را سبب شود.

وی با بیان اینکه صرع یکی از درمان‌پذیرترین بیماری‌های مغز و اعصاب است گفت: ‌درمان صرع ابتدا به صورت تک‌دارویی بوده و بسته به نوع صرع دارد و در صورتی که تک‌دارویی جواب نداد و بیمار داروها را به موقع و در مدت مشخص شده مدام استفاده کرد ‌نتیجه نگرفت درمان چنددارویی پیشنهاد شده و اگر این مسئله نیز جواب نداد بیمار در گروه بررسی برای درمان جراحی قرار می‌گیرد.

این فوق‌تخصص تشنج و نوار مغزی خاطرنشان کرد: در دنیا 50 میلیون نفر مبتلا به صرع هستند و آمار مبتلایان جدید آن 40 تا 190 نفر در میان هر 100 هزار نفر است.همچنین علت شایع صرع در ایران ضربه‌های مغزی از تصادفات رانندگی، سوء مصرف موادمخدر،‌ عفونت‌های مغزی، اختلال در کنترل قند و کلسیم خون،‌ مشکلات ژنتیکی، سکته و تومورهای مغزی است.

2323

کلانتری: منشا داخلی غبار خوزستان به خاطر سدسازی اشتباه است/ تکمیل کانال انتقال آب به ارومیه

عیسی کلانتری به مناسبت هفته دولت با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با بیان اینکه سازمان محیط زیست در دو بخش معاونت محیط زیست طبیعی و انسانی تکلیف دارد، گفت: محیط زیست موظف به حفاظت از ایستگاه‌های طبیعی و ذخایر ژنتیکی موجود در این مناطق است. همچنین سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست انسانی امور سیاست‌گذاری و نظارت بر اجرای سیاست‌ها را دنبال می‌کند. همچنین این سازمان در صورت تخلف دستگاه‌ها می‌تواند به دستگاه قضایی شکایت کند.

وی در ابتدای گفت‌وگو در مورد وقوع پدیده گرد و غبار در تعدادی از استان‌های کشور تصریح کرد: در طول بهار و تابستان در غرب کشور گرد و غبارهایی با منشاء خارجی ایجاد می‌شود که ۹۵ درصد آنها از کشورهای عراق، سوریه و عربستان منشاء می‌گیرد.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به کانون‌های داخلی گرد و غبار اظهار کرد: سعی داریم طی شش سال آینده کانون‌های گرد و غبار داخلی را مهار کنیم. دولت نیز ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی صرفاً برای مقابله با گرد و غبار استان خوزستان تخصیص داده است.

کلانتری با تاکید بر اینکه منشأهای داخلی گرد و غبار از طریق اشتباهات مهندسی ایجاد شده است، گفت: متاسفانه طی سال‌های گذشته تعدادی طرح‌های توسعه‌ای، عمرانی و کشاورزی اجرا شده که پیوست زیست‌محیطی نداشته‌اند. در قانون برنامه ششم توسعه تاکید شده که اگر پروژه‌ای گزارش ارزیابی زیست‌محیطی نداشته باشد قابلیت تخصیص بودجه نخواهد داشت.

با احداث سدها، حقابه محیط زیست گرفته شد

معاون رئیس‌جمهور در مورد دلیل وقوع گرد و غبار در استان خوزستان گفت: در خوزستان قبل از ساخت سدها، سیلاب‌ها کل دشت‌های این استان را مرطوب کرده و ضمن ایجاد چسبندگی در خاک باعث رشد گیاهان می‌شد اما متاسفانه با احداث سدها، حقابه محیط زیست گرفته شد و در بخش‌های صنعت و کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت تا حدی که تالاب‌ها خشک شدند.

وی با اشاره به اینکه مدیریت پسماند، مقابله با گرد و غبار، احیای تالاب‌ها و بهبود کیفیت هوای کلانشهرها چهار محور سازمان محیط زیست در دولت دوازدهم است، اظهار کرد: بهبود هوای کلانشهرها طبق برنامه پیش می‌رود. منابع آلاینده کلانشهرها در فصل تابستان و زمستان شناسایی شده است. مطالعات نشان می‌دهد؛ بخش عمده آلودگی هوا در فصل زمستان ناشی از منابع متحرک از جمله ۶۰ هزار کامیون و کمپرسی که شب‌ها وارد تهران می‌شوند. همچنین اتوبوس‌های فرسوده نیز در این وضعیت تاثیرگذارند. از سوی دیگر کیفیت نامناسب گازوییل تاثیر منفی در وضعیت هوا می‌گذارد. قرار شده سالانه ۷۰ هزار دستگاه حمل و نقل عمومی به چرخه مصرف کشور اضافه شود. همچنین امیدواریم وزارت نفت بهبود کیفیت سوخت را مورد توجه قرار دهد.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه به کم‌بارشی کشور در سال زراعی جاری اشاره و اظهار کرد: تاکنون کل کشور حدود ۱۷۰ میلی‌متر بارش دریافت کرده است که همین میزان تراکنش مناسبی نداشت. بنابراین کمبود بارش و تغییر اقلیم منابع آبی کشور را تحت فشار قرار داده است. از سوی دیگر مصرف آب نیز کمتر نشده است.

کلانتری با اشاره به برداشت بیش از حد از آب‌های زیرزمینی و آب‌های جاری اظهار کرد: وزارت نیرو حق‌آبه محیط زیست کشور را ۱۱.۸ میلیارد متر مکعب تعیین کرده است که سازمان محیط زیست به این عدد اعتراض دارد چون معتقدیم که سهم محیط زیست باید به ۲۵ میلیارد متر مکعب افزایش یابد.

اولین قربانی کم‌آبی تالاب‌ها می‌شوند

وی با اشاره به بی‌توجهی به حق‌آبه تالاب‌ها گفت: به دلیل برداشت بیش از حد از آب‌ها و قرار گرفتن تالاب‌ها در انتهای حوضه آبریز، اولین قربانی کم‌آبی تالاب‌ها می‌شوند. کاهش مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی ضرورت دارد. نکته قابل تأمل آن است که طبق موافقتنامه ریو در سال ۱۹۹۲ کلیه کشورها باید ۴۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر خود را مصرف کنند؛ این در حالی است که در کشور ما امسال بیش از ۱۱۵ درصد از آب‌های تجدیدپذیر مورد استفاده قرار گرفت. به طوری که کل میزان آب‌های تجدیدپذیر ۸۰ میلیارد متر مکعب و مصرف این آب‌ها بالای ۹۰ میلیارد متر مکعب برآورد شده است.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد میزان اجرای سیاست‌های کلی محیط زیست توسط سازمان محیط زیست گفت: اگر بخواهیم سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست را عملیاتی کنیم باید بخش عمده صنعت کشور را تعطیل کنیم چون بیشتر صنایع آلاینده هستند اما با تعطیل شدن صنایع نیروی کار بیکار می‌شود.

به گفته کلانتری، دولت تا پایان امسال به صنایع آلاینده جهت اصلاح و ارتقاء استانداردها فرصت داده است؛ بنابراین از ابتدای سال ۹۸ صنایع آلاینده تعطیل خواهند شد.

مهمترین مشکلات صنایع کشور، مکان‌یابی نامناسب آنهاست

وی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین مشکلات صنایع کشور، مکان‌یابی نامناسب آنهاست، گفت: نیروگاه شهید رجایی در غرب تهران احداث شده، این در حالی است که باید نیروگاه در شرق تهران مستقر می‌شد. همچنین به جای آنکه ذوب‌آهن را در اصفهان مستقر کنیم باید این صنعت را در کنار سواحل کشور ایجاد می‌کردیم یا حداقل بهتر بود ذوب‌آهن را در شرق اصفهان احداث می‌کردیم. سازمان حفاظت محیط زیست اگر بخواهد به وظایف خود عمل کند مجبور می‌شود که بسیاری از صنایع را تعطیل کند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه به استقرار صنایع در درون سرزمین مجوز نمی‌دهیم، گفت: بنا داریم تنها در صنایعی که در کنار دریا مستقر می‌شوند، مجوز بدهیم. در بیشتر کشورهای دنیا ۸۰ درصد صنایع در کنار سواحل استقرار می‌یابند اما متاسفانه در کشور ما از آبادان تا گواتر ۲۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی وجود دارد که تنها کمتر از دو درصد صنعت در این حوزه مستقر شده است و کمتر از دو درصد جمعیت کشور در این منطقه حضور دارند.

رئیس سازمان محیط زیست تاکید کرد: متاسفانه فشارهای سیاسی از بالا به پایین محیط زیست را به یک سازمان مفلوک تبدیل کرده است. در این دوره اعلام کرده‌ایم که تنها با رعایت ضوابط زیست‌محیطی مجوز پروژه‌ها داده می‌شود.

کلانتری در ادامه این گفت‌وگو در مورد نظارت سازمان محیط زیست به فعالیت معادن اظهار کرد: حدود ۱۰ سال پیش تغییری در قانون معدن ایجاد شد که طبق آن أخذ مجوز سازمان محیط زیست برای اکتشاف معدن کافی بود و در بحث بهره‌برداری از سازمان محیط زیست مجوز گرفته نمی‌شود. این در حالی است که هم برای اکتشاف و هم برای بهره‌برداری از سازمان محیط زیست نظرخواهی شده و مجوز اخذ شود.

وی ادامه داد: به دلیل وجود این ایراد در قانون معدن، در مناطق حساس اصلا مجوز اکتشاف معدن نمی‌دهیم چون در صورت صدور پروانه اکتشاف هیچ اختیاری در مرحله بهره‌برداری نخواهیم داشت و نمی‌توانیم در این مرحله در کار معدن داشته باشیم. این یک اشکال قانونی است که سعی داریم اصلاح شود و تا آخر امسال لایحه مربوط به اصلاح این قانون را به مجلس تحویل خواهیم داد.

بودجه مدیریت پسماند کشور با مخالفت مجلس رو به رو شد

رئیس سازمان محیط‌زیست همچنین در مورد کاهش و افزایش مساحت مناطق تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست تصریح کرد: طبق ضوابط جهانی باید ۱۷ درصد از مساحت کشور جزء مناطق چهار گانه محیط‌زیست باشد. در حال حاضر ۱۷.۳۳ درصد مساحت کشور تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست است که حدود ۲۴ میلیون هکتار می‌شود.

کلانتری افزود: هدف از ایجاد مناطق حفاظت‌شده حراست از ذخایر گیاهی و جانوری ارزشمند کشور است، اما در برخی مواقع به دلیل برخی ملاحظات، مساحتی از یک منطقه کاهش و مساحت یک منطقه دیگر افزایش می‌یابد. بنابراین میزان مناطق حفاظت‌شده کاهش نیافته است؛ حتی در برخی استان‌ها پیشنهاد افزایش مساحت مناطق حفاظت شده را داریم اما به دلیل کمبود امکانات، کمبود پاسگاه و نیروی محیط‌بان چنین امکانی برای سازمن محیط‌زیست وجود ندارد.

رئیس سازمان محیط‌زیست با اشاره به تغییر دانشکده محیط‌زیست به دانشکده محیط‌بانی گفت: محیط‌بانان باید کارشناسان محیط زیست باشند و به مسائل مختلف محیط‌زیست اعم از خاک، گیاه و جانوران آگاهی داشته باشند و در کنار آن از مسائل نظامی مطلع باشند. سعی داریم با همکاری و موافقت وزارت علوم و سازمان امور استخدامی محیط‌بانان را طی دوره‌های دو و چهار ساله در دانشکده تربیت محیط‌بانی مورد آموزش قرار دهیم.

کلانتری در مورد وضعیت نامناسب مدیریت پسماند در کشور گفت: دولت ۱.۳ میلیارد دلار برای مدیریت پسماند کشور به ویژه برای استان‌های شمالی پیش‌بینی کرده بود که با مخالفت مجلس روبه‌رو شد. واقعیت آن است که مدیریت پسماند بدون سرمایه‌گذاری امکان ندارد. در شرایط کنونی استان‌های شمالی کشور قربانی پسماند شده‌اند چون محل مناسبی برای دفع پسماند وجود ندارند و جنگل‌ها زیر زباله مدفون می‌شوند. بنابراین حتما باید امسال بودجه جداگانه‌ای را برای مدیریت پسماند در نظر بگیریم.

وی در مورد مدیریت پسماندهای الکترونیکی گفت: کارخانه پسماندهای صنعتی در برخی شهرها مثل اصفهان، قزوین و ساوه در حال راه‌اندازی است که خوشبختانه بخش خصوصی سرمایه‌گذار اصلی این موضوع است و روند خوبی در حال طی شدن است.

ارتفاع دریاچه ارومیه نسبت به چهار سال افزایش داشته است

معاون رئیس‌جمهور در مورد سیاست‌های کشور در حوزه آب اظهار کرد: مصرف آب در بالادست آسیب زیادی به تالاب‌ها زده است. این در حالی است که خسارات ناشی از خشکی تالاب‌ها بیشتر از ارزش افزوده محصولات کشاورزی است. خسارت گرد و غبار در استان خوزستان ۳۴ میلیارد تومان برآورد می‌شود در حالی که میزان تولید محصولات کشاورزی در این استان کمتر از این مبلغ است.

کلانتری که مدیریت ستاد احیای دریاچه ارومیه را نیز برعهده دارد، در مورد آخرین وضعیت این دریاچه گفت: براساس گزارش‌های امروز ارتفاع دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۲۳ است. خوشبختانه در حال حاضر ارتفاع دریاچه ارومیه نسبت به چهار سال پیش ۱۵ سانتی‌متر افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه ۳.۶ میلیارد متر مکعب آب باید وارد دریاچه ارومیه شود، گفت: سعی داریم از طریق تصفیه پساب‌های شهرهای تبریز و ارومیه بخشی از آب دریاچه را تامین کنیم. کانال آبی برای انتقال آب به دریاچه ارومیه نیز در حال تکمیل است.

مدیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و رئیس سازمان محیط‌زیست در پایان اظهار کرد: ۲۴ درصد کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه صورت گرفته است که براساس گزارش‌های وزارت جهاد کشاورزی همین میزان کاهش مصرف باعث افزایش ۱۷ درصدی بهره‌وری محصولات کشاورزی شده است.

 

23231

 

افشاگری خنده‌دار مصطفی کیایی از سانسور فیلمش در تلویزیون/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از اینکه امیرمهدی ژوله درباره سانسور در تلویزیون نوشت و دیگران را به چالش روایت سانسورها دعوت کرد، مهراب قاسم‌خانی هم به این چالش پیوست. پس از او بهاره رهنما هم درباره سانسورهایی که با آن مواجه شد افشاگری کرد

حال نوبت به مصطفی کیایی کارگردان آثاری چون «چهارراه استانبول» و «بارکد» رسیده است، تا در این باره صحبت کند. کیایی در این باره در اینستاگرام نوشت:

«به دعوت امير مهدي ژوله خاطره‌اي از سانسور دوران كاريم رو اينجا تعريف ميكنم. حدود سال هشتاد و سه يه مستند كار كردم براي تلویزيون كه توي يك پلان قرار بود در تالاب شادگان اهواز گاوميش ها از آب بيان بيرون دوربين رو از دو زاويه كاشتيم خروج گاوميش ها رو از پشت و جلو اسلو موشن گرفتيم خلاصه در نهايت كار آماده شد و قرار شد از تلوزيون پخش بشه كه يه برگه اصلاحيه به من دادن و اولين مورد مميزي درآوردن پلان خروج گاو ميش‌ها از آب اونم از زاويه پشت بود.

دليل رو پرسيدم گفتن خروج گاوميش از آب اونم از پشت تحريك كننده است. البته از اين خاطرات جذاب خيلي زياد براي من و همكارام وجود داره.»241241