نجفی در حاشیه عزاداری در هیات‌های بازار: لزوم بروزرسانی تجهیزات آتش‌نشانی مرکز پایتخت

 محمدعلی نجفی از تکیه بزرگ سبزه میدان، تکیه کسبه حاجب الدوله، مسجد ملک و آستان امام زاده زید(ع) بازدید و با حجت الاسلام و المسلمین رضوانی امام جماعت مسجد سیدولی بازار و حجت الاسلام والمسلمین مرادزاده تولیت استان امام زاده زید(ع) دیدار و گفت و گو کرد.

شهردار تهران همچنین در مراسم تعزیه خوانی در یکی از تکیه‌های بازار شرکت کرد.

نجفی همچنین سری به ایستگاه آتش نشانی بازار زد و در جریان وضعیت این ایستگاه قرار گرفت و در حاشیه این بازدید گفت: این ایستگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا در بازار ساختمان‌های فرسوده و همین طور ساختمان‌های قدیمی و با ارزش وجود دارند که باید به ایمنی آنها توجه شود.

وی با اشاره به ضرورت حفظ و حراست از ساختمان های تاریخی مرکز پایتخت تصریح کرد: یکی از دغدغه های مهم کسبه و مردم بازار، توجه به ایمنی و حفاظت از این ساختمانهاست که قطعا مدیریت شهری نیز به این موضوع نگاه ویژه خواهد داشت.

شهردار تهران درمورد توسعه ایستگاه آتش نشانی بازار گفت: طرح توسعه این ایستگاه چند سالی است که متوقف شده و اگر مشکل آن با اوقاف حل شود، این ایستگاه از نظر تجهیزات نیز به روز خواهد شد.

نجفی همچنین در مورد این که شهرداران مناطق و نواحی تهران موظف شده‌اند در دهه محرم به هیات‌ها و تکیه‌های مناطق سر بزنند عنوان کرد: خوشبختانه این کار صورت گرفت و تاکنون در مراسم‌های امسال با مشکل خاصی مواجه نبودیم و همچنین ترافیک شهری نسبت به سالهای گذشته در حاشیه حرکت دسته جات عزاداری نیز بهتر بود.

47234

گرفتگی لوله در آپارتمان‌ها چقدر آب می‌خورد؟

به گزارش خبرآنلاین،زندگی آپارتمان همیشه مشکلات خاص خود را دارد؛ به
خصوص که  آپارتمان ها ساکنان ثابتی هم
نداشته باشند.مالک باشند یا مستاجر،گاهی عمر یکجا نشینی در یک ساختمان کمتر از یک
دهه می شود.این تغییرات پیاپی ساختمان ها را فرسوده کرده و نیاز به خدمات در آنها
را بالا می برد.

یکی از مشکلات دائمی آپارتمان ها،گرفتگی لوله و چاه توالت یا دستشویی
است که اتفاقا جز مشاغل با درآمد محسوب می‌شود.حتما روی در و دیوار شهر آگهی های یک
کادری تخلیه چاه و لوله بازکنی را دیده اید.جالب است بدانید،در این شغل خدماتی
اگرچه رقابت سرسختی در جریان است،اما گاهی نظارت بر قیمت ها هم فراموش می شود.

به عنوان مثال، قیمت خدمات لوله بازکنی و  تخلیه چاه در هر نقطه از تهران متفاوت
است. اگرساکن شمال شهر تهران باشید،نرخی که برای بازکردن لوله یا تخلیه چاه ارایه
می شود،با جنوب تهران زمین تا آسمان تفاوت دارد.

اگرچه در سالهای گذشته،اجرای طرح فاضلاب شهری سبب شده تا تخلیه چاه از
رونق بیفتد،اما هنوز فنر زدن برای بازکردن گرفتگی لوله ها بازاری پر رونق دارد.

آنطور که نرخ های اتحادیه اعلام شده، قیمت لوله بازکنی معمولی، ۷۰ هزار تومان است، این در حالی است
که این نرخ در مناطق یک،دو و سه شهرداری تهران بیش از 100 هزار تومان است.به
همین ترتیب قیمت لوله بازکنی با دستگاه تراکم هوا
و فشار باد  ۱۲۰ هزار تومان اعلام شده که
البته در بیشتر نقاط تهران این خدمات حداقل با 150 هزار تومان ارایه می شود.

نرخ های اتحادیه تاکید می کند که قیمت
گرفتگی لوله توالت ایرانی با دستگاه G750
فشار زیاد ، ۹۵ هزار تومان و قیمت گرفتگی توالت فرنگی با دستگا تراکم هوا  ۱۵۰ هزار تومان است که به طور متوسط
این نرخ ها 20 الی 40 درصد بیشتر در نقاط مختلف تهران از مشتری گرفته می شود.

دیگر نرخ های مصوب که شرکت های لوله بازکنی ملزم به رعایت آنها هستند
به شرح زیر است:

قیمت نصب و راه اندازی مجدد توالت فرنگی
: ۸۰ هزار تومان

قیمت گرفتگی لوله کف شور حمام : ۶۰
هزار تومان

قیمت گرفتگی لوله کف شور پارکینگ : ۱۰۰
هزار تومان

قیمت گرفتگی لوله کف شور آشپزخانه :
۱۲۰ هزار تومان

قیمت گرفتگی لوله کف شور پشت بام : ۲۰۰
هزار تومان

قیمت گرفتگی لوله کف شور بالکن ساختمان
: ۸۵ هزار تومان

قیمت گرفتگی لوله سینک ظرفشویی
آشپزخانه : ۱۴۰ هزار تومان

قیمت لوله بازکنی با دستگاه REMS آلمان : ۲۳۰ هزار تومان

قیمت گرفتگی لوله فاضلاب سخت دشوار :
۲۸۰ هزار تومان

قیمت گرفتگی لوله های سپتیک فاضلاب :
۳۵۰ هزار تومان

قیمت گرفتگی منهول فاضلاب : ۵۵۰ هزار
تومان

قیمت گرفتگی فاضلاب معمولی با دستگاه
واترجت : ۹۵۰ هزار تومان

 

3535

درخشان: وظیفه دارم دوشنبه به تمرین بروم/ کریمی حق داشت در تمرینات حاضر شود

حمید درخشان در خصوص بازگشت پرحاشیه و خبرسازش به تیم فوتبال نفت طلائیه و معرفی شدن دوباره به عنوان جانشین علی کریمی در این تیم گفت:
* شما شب گذشته (جمعه) برای دومین بار پیاپی در این فصل به عنوان سرمربی نفت طلائیه معرفی شدید, با این وجود امروز( شنبه) علی کریمی در تمرین این تیم حاضر شده و تیم را تمرین داده است. در این باره چه موضعی دارید؟
من در این خصوص موضعی ندارم. این حق کریمی است و به نظرم کار درستی انجام داده که به تمرین رفته چون هنوز با این باشگاه قرارداد دارد اما باشگاه باید به مشکلات بعدی توجه کند و به آنها رسیدگی کند.
*منظور شما از مشکلات بعدی چیست؟
منظور از مشکلات بعدی همان بحث قرارداد و موضوع فسخ قرارداد است که باشگاه باید با کریمی تماس بگیرد و جلسه برگزار کند و وضعیت را مشخص کند.
*بنا شده تمرینات نفت از روز دوشنبه پیگیری شود, با این حساب که کریمی هنوز با باشگاه قرارداد دارد و امکان دارد او هم در تمرین حاضر شود آیا شماهم آن روز در تمرین حاضر می‌شوید؟
وظیفه دارم که در تمرین حاضر شوم و اگر باشگاه بگوید که به تمرین بروم من حتما باید حاضر شوم. برای رخ ندادن این اتفاقات به‌ نظرم باشگاه باید تماس بگیرد و این مشکل را حل کند.
*شما قراردادی را با مالک سابق باشگاه (شرکت بهنام پیشرو) داشته‌اید, با این قرارداد چگونه به عنوان سرمربی این تیم معرفی شده‌اید؟
قرارداد قبلی من با باشگاه به‌ قوت خودش باقی است و قرارداد جدیدی هم با باشگاه ثبت کرده‌ام وگرنه ما بیکار نیستیم که بخواهیم وقت‌مان را تلف کنیم. از باشگاه با من تماس گرفته و از من خواسته شد که دوباره با تیم همکاری کنم و به‌ همین دلیل قرارداد جدید بسته شد.
*با این وضعیت اگر شما سرمربی خواهید بود, وضعیت بازیکنان تیم چه‌ خواهد شد؟
همه بازیکنان عضو تیم هستند، چون با باشگاه قرارداد دارند. بازیکنانی که از تیم رفته بودند، برمی‌گردند و همه در تیم خواهند بود تا کمک کنند.

256 43 

آخرین خبرها از همه‌پرسی کردستان/طرح آیت‌الله سیستانی برای حل بحران/ تفاهم اربیل و بغداد برای گفتگو

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، واکنش‌ها به همه پرسی در اقلیم کردستان عراق ادامه دارد. 

به دنبال ابتکار عمل آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالی عراق مبنی بر رجوع دو طرف به قانون اساسی برای حل بحران با اقلیم کردستان عراق، تعدادی از رهبران سیاسی عراق نسبت به آن واکنش مثبت نشان دادند و بغداد و اربیل در انعطافی واضح به روی هم لبخند زدند و برای از سرگیری گفت و گوها اعلام آمادگی کردند.

دفتر حیدر العبادی، موضع مرجعیت دینی بر وحدت عراق و رد همه پرسی در منطقه کردستان این کشور را تاریخی و مسئولانه توصیف کرد.

به گزارش تلویزیون العراقیه، دفتر رسانه ای نخست وزیر عراق در بیانیه ای اعلام کرد موضع مرجعیت دینی و تأکیدش بر وحدت عراق و رد همه پرسی، موضعی تاریخی و مسئولانه است.

در ادامه این بیانیه آمده است: دست مرجعیت دینی و خط مشی ثابتش در حفظ وحدت عراق و شهروندان کرد را می فشاریم و بر قدردانی خود و استقبال از موضع مرجعیت دینی در حفظ وحدت کشور تأکید می کنیم.

دفتر رسانه ای حیدر العبادی تاکید کرد مدیریت فرودگاههای کردستان عراق بر اساس قانون اساسی کشور به دولت فدرال واگذار می شود.

دفتر رسانه ای نخست وزیر عراق همچنین موضع گیری مرجعیت دینی عراق را علیه همه پرسی کردستان، موضعی تاریخی و مسئولانه خواند و از آن به عنوان خدمت به تلاش ها برای حراست از وحدت کشور تعبیر کرد.

تکذیب اعزام نیرو به مرز منطقه کردستان عراق و سوریه

وزارت دفاع عراق اخبار منتشر شده در برخی از رسانه ها درباره اقدام این وزارتخانه به اعزام نیرو برای تحویل گرفتن گذرگاه های مرزی بین منطقه کردستان عراق و کشورهای همسایه را تکذیب کرد.

ممنوعیت پروازهای بین المللی به منطقه کردستان عراق
مقامات عراقی از اجرای ممنوعیت پروازهای بین المللی ورودی و خروجی در منطقه کردستان عراق خبر دادند. وزیر دفاع عراق اعلام کرد، در اتخاذ تدابیر برای تحویل گرفتن گذرگاههای مرزی کردستان عراق، هیچگونه تاخیری رخ نخواهد داد.

خبرگزاری ایرنا در همین حال نوشت: آیت الله سیستانی در نماز جمعه دیروز در صحن حسینی در کربلای معلا، پیشنهاد کرد که قانون اساسی مرجع حل اختلافات باشد و در صورت عدم حصول نتیجه، دادگاه عالی قانون اساسی، تصمیم گیری نهایی کند.

دفتر نخست وزیر عراقی ساعاتی بعد از بیان موضع آیت الله سیستانی در نماز جمعه کربلا با انتشار بیانیه ای از این طرح که با مرجعیت قانون اساسی عراق و دادگاه عالی قانون اساسی برای حل اختلافات با اقلیم کردستان عراق طراحی شده، استقبال کرد.
در بیانیه دولت عراق همچنین از حکمت مرجعیت دینی عراق که کاملا به خطراتی که عراق با آن مواجه است، اشراف دارد، تقدیر کرده و موضع مرجعیت عالی عراق را در تاکید بر وحدت و یکپارچگی ملی و ارضی عراق ستوده است.

دولت عراق تاکید کرده است که از ابتکار عمل مرجعیت دینی عراق در خطبه جمعه دیروز (29 سپتامبر 2017) استقبال کرده و رهنمودهای او را که تعبیری از موضع ملی در مخالفت با همه پرسی و غیرقانونی خواندن آن است و بر حفاظت از شهروندان کرد تاکید کرده، تایید می کند.

‘سید عمار حکیم’ رهبر ائتلاف ملی – فراگیرترین مجموعه سیاسی در عراق- نیز شب گذشته در آیین شب های عزاداری محرم در بغداد از طرح مرجعیت عالی دینی عراق به عنوان ‘نقشه راه’ حل بحران با اقلیم کردستان عراق یاد کرد.

وی خاطر نشان کرد که آیت الله سیستانی در این طرح خود اصول و خط مشی ها را مشخص کرده و از گرایش های جدایی طلبانه هشدار داد و افزود که این ابتکار عمل مرجعیت عالی عراق در ادامه مواضع آیت الله سید محسن حکیم (ره) که فتوای تحریم جنگ با کردها را صادر کرد، آمده است.

آیت الله سید محسن حکیم مرجع عالی وقت عراق در جریان اقدام دولت وقت حاکم بر عراق برای جنگ با کردها، در فتوای مشهوری در 5 ژوئیه( 14 تیر) 1965 جنگ با کردها را در شمال عراق حرام دانست که نتیجه این فتوا باعث شد، کردها و دولت مرکزی وقت عراق به تفاهمنامه صلح برسند که به تفاهمنامه 11مارس1970 مشهور است.

در همین راستا ‘نوری المالکی’ معاون رییس جمهور عراق نیز در بیانیه ای از ابتکار عمل مرجعیت عالی عراق به عنوان بستر اصلی برای از سرگیری گفت وگوهای غیر مشروط بین دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان عراق یاد کرده است.

دبیر کل حزب الدعوه اسلامی عراق اضافه کرده است که آیت الله سیستانی در ابتکار عمل خود بر ضرورت بازگشت به قانون اساسی برای حل اختلافات بین دولت مرکزی و اقلیم و خودداری از اتکال به خارج برای تقویت مواضع جانبدارانه، تاکید کرده است.

نوری المالکی افزوده است که لغو همه پرسی و دستاوردهای آن گام درست اول برای تصحیح روابط بین دولت مرکزی و اقلیم در زیر سقف قانون اساسی است زیرا معتقدیم که جدایی اقلیم بیش از همه به خود کردها آسیب می رساند.

مجلس اعلای اسلامی عراق نیز در بیانیه جداگانه ای، از طرح مرجعیت عالی عراق برای حل مشکلات بین بغداد و اربیل حمایت کرده و از اقلیم کردستان عراق خواسته از این فرصت برای از سرگیری گفت وگوها استفاده کند.

از طرفی احزاب کرد عراق در اولین واکنش به بیانیه آیت الله سیستانی، حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق از این ابتکار عمل اعلام حمایت کرد.

‘ریزان شیخ دلیر’ با انتشار بیانیه ای امروز شنبه بر ضرورت تمسک به ابتکار عمل آیت الله سیستانی تاکید کرد و خواستار از سرگیری سریع گفت وگوها بین بغداد و اربیل شد و هشدار داد که جایگزین گفت وگو، فتنه و خرابی است.
وی خاطر نشان کرد که هیچ گریزی از اجرای توصیه های مرجعیت عالی عراق نیست زیرا غیر از آن، وحدت عراق از هم متلاشی می شود.

سایت خبری اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز در خبری فوری اعلام کرد که پارلمان اقلیم کردستان عراق امروز شنبه در جلسه ویژه خود، از توصیه های آیت الله سیستانی برای از سرگیری گفت و گوها بین بغداد و اربیل استقبال کرد.

برخی از اعضای حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی نیز در اظهاراتی از ابتکار عمل آیت الله سیستانی برای از سرگیری گفت و گوها ابراز رضایت کردند.

در این راستا ‘نور الدین اردلان’ به پایگاه خبری ‘بغداد الیوم’ گفته است که رهبران کرد عراق از هر گونه طرحی از جمله ابتکار عمل آیت الله سیستانی برای حل مشکل و از سرگیری گفت وگوها استقبال می کنند و برای جایگاه مرجعیت عالی عراق احترام ویژه قائل هستند.
برخی رسانه های منطقه در گزارش هایی نوشته اند که ابتکار عمل آیت الله سیستانی، جمود حاصل از سردی روابط بین دو طرف را شکست و دو طرف برای از سرگیری گفت و گوها بر پایه قانون اساسی عراق جدی تر شده اند.
به گزارش ایسنا، دبیر پارلمان اقلیم کردستان عراق در اعتراض به حاشیه رفتن نقش نظارتی این پارلمان از سمت خود کناره‌گیری کرد.

فخرالدین قادر دبیر پارلمان اقلیم کردستان عراق در کنفرانس خبری امروز خود عنوان داشت: این استعفای من در اعتراض به توافقات دو جانبه حزب دموکرات کردستان و اتحاد کردستان در خصوص اداره امور و فعال سازی جلسات پارلمان به دور از رئیس و دبیر آن صورت می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: دوره پارلمان کنونی طی کمتر از دو ماه به پایان می‌رسد و من نمی خواهم که بخشی از تمدید دوره پارلمان کنونی و درگیری‌ها در خصوص این قضیه باشم.

قادر همچنین بر اعتراض خود در قبال به حاشیه راندن نقش نظارتی پارلمانی اقلیم کردستان عراق تاکید کرد.
این در حالی است که ساعاتی قبل پارلمان اقلیم نشست خود را برای بررسی راهکارهای واکنش به اقدامات اخیر بغداد علیه اربیل بعد از برگزاری همه پرسی استقلال این منطقه آغاز کرد.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری رسمی «یونیوز»، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی ضمن انتقاد مجدد از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان گفت: اقلیم کردستان تاوان اقدامات خود را پس می دهد.

بر اساس این گزارش، اردوغان: افزود: اجازه جدایی شمال عراق از دولت مرکزی را نخواهیم داد.

وی ادامه داد: همه پرسی استقلال اقلیم کردستان اشتباه بزرگی بود که علی رغم هشدارهای ما برگزار شد.
رئیس جمهوری ترکیه افزود: آنچه در شمال عراق اتفاق افتاد، تأسیس دولت مستقل نیست بلکه زخمی است که توسط افرادی ایجاد شده است. این مسأله خونریزی به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به اهتزاز پرچم رژیم صهیونیستی در اربیل، تأکید کرد: اهتزاز پرچم اسرائیل در اربیل نشان می دهد که گذشته اقلیم کردستان عراق با سرویس جاسوسی تل آویو یعنی «موساد» پیوند خورده است.

5252

حمله ترامپ به رسانه‌ها/ عکس

 

وی در همین راستا در حساب کاربری خود نوشت: «شبکه های تقلبی سی ان ان و ان بی سی سخت تلاش می کنند تا امدادگران فوق العاده ما را بی اعتبار کنند و از این امر به عنوان حربه ای برای «به تمسخر گرفتن ترامپ» استفاده کنند.»

ترامپ در توییت دیگری نوشت: «من روز سه شنبه همراه ملانیا (همسرش) به پورتوریکو می روم. در جزایر ویرجین ایالت متحده توقف خواهیم داشت (مردم سخت مشغول کارند).»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه و در پایان سلسله توییت های خود در این باره نوشت: «شبکه های خبری قلابی در پورتوریکو اضافه بر سازمان تلاش می کنند تا روحیه سربازان و امدادگرانمان را از بین ببرند.»

ماریا را مهیب‌ترین توفانی می‌خوانند که در یک سده گذشته، نواحی تحت مالکیت سیاسی آمریکا را در نوردیده است.

این توفان که در مقیاس سافیر سیمپسون، در شدیدترین درجه (پنج از پنچ) رده‌بندی می‌شد، از چهارشنبه گذشته به پورتوریکو رسید، خانه‌ها را در هم کوبید و آسیب جدی به سیستم برق‌رسانی این جزیره وارد کرد و تاکنون دست کم 25 کشته برجای گذاشته است.

هم‌اکنون گزارش‌ها از قطعی برق در بسیاری از مناطق پورتوریکو حکایت دارد و احتمال می‌رود که احیای سیستم برق رسانی نیازمند بودجه عظیم و فعالیت چندماهه‌ باشد.

ماریا پیش از این با شدتی کم‌‌تر، برخی جزیره‌های دریای کارائیب از جمله باربادوس را در نوردیده و باد و باران‌های شدیدی را در این مناطق موجب شده بود.

شهرهای مختلف آمریکا در هفته‌های گذشته با توفان‌های مهیب و بی‌سابقه روبه رو بوده است.

به تازگی توفان ایرما که سرعت آن گاه حتی به 180 مایل (290 کیلومتر) در ساعت می‌رسید، شماری از جزایر کارائیب از جمله بارابودا، سن مارتین و ویرجین را درنوردید، درختان را از جا کند و خانه‌ها و بیمارستان‌ها را ویران کرد.

ایرما علاوه بر وارد کردن خسارت‌های سنگین سبب شد تا میلیون ها تن از ساکنان ایالت فلوریدای آمریکا ناچار به ترک خانه‌های خود شوند.

پیش از این هم توفان سهمگین دیگری موسوم به هاروی، ایالت تگزاس آمریکا را درهم کوبیده و خسارت‌های جبران‌ناپذیری از خود به جای گذاشته بود. پیش‌بینی می‌شود جبران این خسارت‌ها نیازمند بودجه‌ای بالغ بر 180 میلیارد دلار باشد.

5252

همکاری ترکیه با ایران و عراق برای حل موضوع همه‌پرسی کردستان عراق

به نوشته روزنامه ینی شفق، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در تجمع حزب عدالت و توسعه گفت که نقشه ترسیم شده برای کردستان عراق را نمی‌پذیرد و از نصب پرچم اسرائیل در این منطقه ناخرسند است.

اردوغان با بیان این‌که «به نظر می‌رسد شمال عراق مدت‌ها با اسرائیل تعامل داشته و این مسئله امروز فاش شده است»، گفت: مشکل ما با مردم در شمال عراق نیست اما به شدت از برافراشته شدن پرچم اسرائیل ناراحت شدیم.

وی افزود: به تماس و همکاری با کشورهای همسایه، عراق و ایران برای حل مشکل منطقه شمال عراق ادامه خواهیم داد و اجازه نخواهیم داد طرحی که ترسیم شده است، عملی شود. نقشه‌ای که منطقه شمال کردستان ترسیم کرد شامل مناطق عرب نشینی، ترکمن نشین و مناطق مورد اختلاف است، اما به آن‌ها می‌گویم شما بخشی از تاریخ این مناطق نیستید.

بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه نیز در سخنرانی خود در تجمع حزب عدالت و توسعه، تأکید کرد که مسئولان منطقه کردستان عراق، مسئول پیامدهای برگزاری همه پرسی جدایی از عراق هستند.

ییلدیریم خاطر نشان کرد: تلاش برای تشکیل یک دولت ساختگی در مرزهای جنوب غربی ترکیه، مسئله‌ای مرتبط با امنیت ملی ماست و به همین علت آنکارا به هیچ وجه در استفاده از همه ابزارها در تعامل با این مسئله تعلل نخواهد کرد. دولت ترکیه فقط با دولت مرکزی عراق در بغداد تعامل خواهد داشت. ایران، عراق و ترکیه با هماهنگی یکدیگر برای به شکست کشاندن همه بازی‌هایی که علیه منطقه برنامه ریزی می‌شود، تلاش می‌کنند.

همه‌پرسی استقلال کردستان عراق هفته گذشته باوجود مخالفت جامعه بین‌الملل، به‌ویژه دولت مرکزی عراق، ایران وترکیه برگزار شد.

5252

شکست تیم سردار آزمون مقابل تیم عزت‌اللهی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ تیم‌ روبین در ورزشگاه شهر کازان به مصاف آمکار رفت و با شکست خانگی یک بر صفر مواجه شد. یانوش گل، هافبک 31 ساله و لهستانی تیم آمکار در دقیقه 84 دروازه کازانی‌ها را باز کرد.
سردار آزمون، ملی‌پوش ایرانی حضور 90 دقیقه‌ای در ترکیب تیم روبین‌کازان داشت. سعید عزت‌اللهی نیز برای اولین‌بار در لیگ برتر روسیه با پیراهن تیم آمکار برابر روبین‌کازان به میدان رفت و 90 دقیقه بازی کرد.
تیم روبین‌کازان با این شکست خانگی و اندوخته 14 امتیازی به رده دهم جدول لیگ برتر روسیه سقوط کرد. تیم آمکار نیز با صعود 4 پله‌ای و امتیاز مشابه کازانی‌ها در جایگاه نهمی قرار گرفت.
43 43

طرح ایلان ماسک:سفرهای روی زمین با سفینه!/حرکت با سرعت ۲۷۰۰۰ کیلومتر در ساعت

به گزارش بی‌بی‌سی،ایلان ماسک موسس و مدیرعامل شرکت‌های اسپیس ایکس و تسلا می‌گوید شرکت اسپیس ایکس از سال آینده ساخت سفینه‌ای را آغاز خواهد کرد تا در سال ۲۰۲۴ بتواند انسان را به کره مریخ ببرد.
آقای ماسک که در کنگره جهانی کیهان نوردی در آدلاید استرالیا سخنرانی می‌کرد گفت شرکت اسپیس ایکس اکنون قصد دارد تمام تمرکز خود را بر یک نوع سفینه به نام بی اف آر معطوف کند، سفینه‌ای که هم می‌تواند سفر از هر نقطه کره زمین به نقطه دیگر را به زیر یک ساعت برساند و هم برای سفر فضایی استفاده شود.
در ویدئوی تبلیغاتی بی اف آر عنوان شده که این سفینه می تواند فاصله بین هر شهر در کره زمین را زیر یک ساعت طی کند و بیشتر مسافرت‌های طولانی را به زیر نیم ساعت برساند. حداکثر سرعت بی اف آر به ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت می‌رسد.

آقای ماسک سال پیش در همین کنگره برای اولین بار برنامه خود را برای سفر به مریخ مطرح کرد و امسال جزئیاتی بیشتری ار در این باره روشن کرد. به گفته آقای ماسک مهمترین نکته این بود که شرکت او راهی را برای تامین بودجه این پروژه پیدا کند. اکنون اسپیس ایکس می‌داند که باید چطور این کار را بکند، تجمیع تمام فعالیت‌های شرکت بر یک پروژه- پروژه‌ای که تمام نیازهای مشتریان را در قالب یک محصول عرضه کند.


به عبارت دیگر، بی اف آر، ماهواره در مدار قرار خواهد داد، محموله به ایستگاه فضایی خواهد برد- کاری که اکنون موشک‌های دراگون و فالکون ۹ انجام می‌دهند- و هم به ماه و مریخ مسافر خواهد برد و در کره زمین هم برای سفرهایی که به آن نام “نقطه به نقطه” داده‌اند استفاده خواهد شد.
آقای ماسک گفت: “آنچه بیشتر مردم به آن سفر طولانی می‌گویند در کمتر از یک ساعت انجام خواهد شد.”
“بعضی از مشتریان ما محافظه‌کار هستند و می‌خواهند پیش از آنکه خود با بی اف آر سفر کنند چند بار سفرهای آن را ببینند.”
“بنابراین برنامه ما ساخت ناوگانی از موشکهای فالکون ۹ و دراگون است تا اگر مشتریانی راحت بودند که با موشک و سفینه قدیمی سفر کنند بتوانند این کار را بکنند.”
“اما تمام منابع ما به بی اف آر تخصیص خواهد یافت.

۵۴۵۴