ولایتی: برای ثبت‌نام از دانشجویان نیاز به اجازه از جایی نداریم/ اجازه ما را قانون صادر کرده است

علی‌اکبر ولایتی گفت: تکذیبیه وزارت علوم درخصوص بازگشتن رشته‌های حذف‌شده از دانشگاه آزاد اعمال سلیقه در مقابل قانون است، آنچه در دانشگاه آزاد تایید شده و شب گذشته توسط سرپرست دانشگاه اعلام شده است قانونی دارد که در زمان ریاست آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در سال ۶۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

وی ادامه داد: در سال ۶۷ نیز به دلیل اعمال سلیقه وزارت علوم، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ناچار شدند این کار را به مجلس شورای اسلامی واگذار کنند و در مجلس قانونی تصویب شد که سه نماینده که از وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین می‌شوند در این رابطه تصمیم بگیرند.

ولایتی گفت: در این سال‌ها نزدیک به ۳ هزار رشته در کارشناسی ارشد تایید شد و مجموعه مصوبات آنها چیزی حدود ۲۴۴ صفحه است که امضای ۳ نماینده مذکور را در تایید خود دارد و در صورت لزوم این امضاها به مردم نشان داده خواهد شد و مشخص می‌شود که این قانون است.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد گفت: برخی اعمال سلیقه‌ها در وزارت علوم که از سوی برخی کارشناسان مطرح می‌شود، قانون نیست.

وی ادامه داد: در سوالی که از معاون حقوقی مجلس شورای اسلامی شده است اعتبار و لازم‌الاجرا بودن قانون مصوب سال ۶۷ مجلس تایید شده است و همچنین در زمان ریاست قبلی دانشگاه دکتر میرزاده نیز به دیوان عدالت اداری در این‌باره شکایت شده و دیوان عدالت اداری رای را به نفع دانشگاه آزاد صادر کرده و آن رای نیز موجود است و در صورت لزوم به رویت همگان می‌رسد.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد تاکید کرد: توصیه‌ی ما به کارشناسان وزارت علوم این است که به قانون مراجعه کنند و مقابل قانون اعمال سلیقه نکنند.

وی از تذکر حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر علوم در امروز خبر داد و گفت: طبق این تذکر اگر قانونی توسط مجلس تصویب شده باشد باید قانون ناقض آن هم توسط مجلس تصویب شود و وزارت علوم باید به قانون پایبند باشد.

ولایتی درخصوص پایان مهلت ثبت‌نام کارشناسی ارشد در ۱۷ تیرماه اظهار کرد: دانشگاه آزاد ثبت‌نام را انجام می‌دهد و کاری به نظر کارشناس وزارت علوم ندارد.

رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با قاطعیت می‌گویم خودم را حافظ کیان، کمیت و کیفیت دانشگاه می‌دانم و یک واحد هم نباید تعطیل شود چراکه براساس این بیانیه وزارت علوم واحدهای مربوط به 350 شهر تعطیل می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از نکات طنزآمیز این مساله این است که برخی رشته‌هایی که به طور فله‌ای از کارشناسی ارشد حذف شده‌اند برای دکتری مجوز دارند و این چطور ممکن است که دانشگاه صلاحیت تدریس پی‌اچ‌دی را دارد ولی در کارشناسی ارشد دارای مجوز نیست.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد به کار خود ادامه می‌دهد و نیاز به اجازه از جایی ندارد چرا که قانون تکلیف را مشخص کرده است، تاکید کرد: اساتید و دانشجویان باید سر کار خود باشند و ما از اطلاعیه وزارت علوم تبعیت نمی‌کنیم چراکه با این کار بی‌حساب هزاران مدرس بیکار و هزاران دانشجو سردرگم می‌شوند و بومی‌گرایی به این ترتیب خدشه‌دار می‌شود.

ولایتی افزود: کشور قانون دارد و تکلیف این مسائل را باید قانون مشخص کند و در این راستا در اسفند 94 نیز قانون جدیدی راجع به رشته‌های جدید تصویب شد که در آنجا بندی آمده است که آنچه قبلا اجازه داده شده معتبر است و از این پس اگر رشته جدیدی تصویب شود باید مجوز بگیرد. بنابراین تمام سه هزار رشته معتبر است و وزارت علوم باید این مساله را رعایت کند و مجری قانون باشد نه ناقض قانون.

ولایتی درخصوص انتصاب به سمت ریاست هیات امنای دانشگاه آزاد و سابقه خود در این زمینه اظهار کرد: من پزشک و متخصص اطفال و فوق تخصص عفونی اطفال از دانشگاه هاپکینز آمریکا هستم، نزدیک به 43 سال است تدریس می‌کنم و در سال 71 استاد تمام و در سال‌های اخیر استاد ممتاز شدم.

وی افزود: چند هزار پزشکان ما در دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی دانشجوی من بودند، شغل اولیه من این است و همچنین مقالات من در مجله نیچر چاپ شده است و مقاله دیگری نیز در آینده در این مجله چاپ خواهد شد. همچنین دو کتاب پزشکی من در دو سال به عنوان کتاب اول پزشکی شناخته شده است و سال‌ها در دانشگاه تدریس می‌شد و یک دانشکده پزشکی نیز قبل از انقلاب تاسیس کرده‌ام. این سابقه من در دانشگاه است.

۴۷۴۷

شکست جوانان والیبال مقابل لهستان/ایران به نیمه‌نهایی نرسید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛شاگردان عطایی با قبول شکست مقابل لهستان از صعود به مرحله نیمه نهایی رقابت های قهرمانی مردان جهان باز ماندند.

در این بازی که امشب برگزار شد بازیکنان ایران برای اینکه بتوانند راهی مرحله نیمه نهایی شوند باید حتما از سد لهستان عبور می کردند که این اتفاق نیفتاد و شاگردان عطایی با نتیجه 3 بر دو بازی را به حریف واگذار کردند.

نتایج ست های این بازی 27 بر 29، 25 بر 21، 20 بر 25، 25 بر 25 و 15 بر 11 بود.

 

 

251 41

خطای استراتژیک تندروها، کاهش قدرت چانه زنی نظام

در دنیای امروز اقتصاد و سیاست چنان به هم در تنیده اند که تبیین رابطه علی بین این دو علم دو طرفه بوده و این درهم تنیدگی پارادایم های ترکیبی جدیدی را در این علوم به وجود آورده است. در فضای سیاسی و اقتصادی ایران نیز در حال حاضر در چنین شرایط تنگاتنگی بین اقتصاد و سیاست به سر می بریم از یک رو ثبات اقتصاد به اوج خود رسیده ولی التهابات سیاسی اجازه بروز آثار تثبتی را در رشد اقتصادی شتابان نمی دهد، از طرف دیگر حفظ ثبات داخلی و وجهه بین المللی آن هم در شرایطی که منطقه خاورمیانه ملتهب ترین وضعیت سیاسی و اقتصادی را دارد، ایجاب می کند که ارکان نظام به جای تخریب ، به حمایت از یک دیگر برخیزند.

رئیس جمهور منتخب 60 درصد ملت ایران، در صورتی که تقویت شود قدرت چانه زنی ایران در مذاکرات اقتصادی و سیاسی کشور در سطح بین المللی افزایش پیدا می کند. سناریوی دولت سایه و منتسب کردن رئیس جمهور منتخب مردم در سال 1396 ، سالی که در آن مدرم حافظه تاریخی نزدیک به چهل سال جمهوریت و اسلامیت همزمان را دارند ، اشتباه استراتژیکی است که از جناح باقی مانده تند روهای اصول گرا به دفعات سر می زند.

جناح اصولگرا سالهاست با ریزش تئوریسین های قوی خود و جذب شدن آنها به جریان اصلاح طلبی مواجهه است و به جای اصلاح گری خود و پایبندی به اصول اولیه اصول گرایی ، اقدام به اعمال فشار و زور برای جلب آرا مردمی می کند که بارها به خشونت و تندی و بی اخلاقی سیاسی نه گفته اند. این اشتباهات تنها برای جناح بازنده انتخابات بیست و نهم اردیبهشت تبعات سنگین نداته بلکه هزینه این حرکات واشتباهات سیاستی و سیاسی، به استحکام و ثبات کشور در ملتهب ترین خاورمیانه تحمیل می‌شود.

شرایط و اقتضای زمانه ایجاب می کند که خودسری ها و تند روی ها جای خود رابه خرد ورزی و پذیرفتن خرد اجتماعی و هوش اجتماعی بدهد. اقتصاد ایران از خیره سری ها و تندروی های سیاست گذاری های اقتصادی و بین المللی در حال التیام است و سه سال است که در سایه پسا برجام تیم اقتصادی دولت در حال ترمیم ساختارهای از دست رفته و سرمایه گریخته یا از بین رفته اقتصاد به بخش های آن هستند که حال تخریب ها و خیره سری های سیاسی جناح تندروی اصولگرا ،خود را بروز داده است.
باید اصولگرایان تندرو از تخریب هایی که این نوع نرش و هرج مرج تصمیم گیری در دولت آنها،یعنی دولت های نهم و دهم داشت درس بگیرند و فضای سیاسی کشور را به ورطه خطای اقتصادی دولت نهم و دهم شبیه نکنند.

اینکه می گوییم مردم به بلوغ فکری رسیده اند یعنی تلخی و تاوان رای ندادن و بی اقبالی به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را مزه کردند و تبعات کمرنگی حضور خود را در عرصه انتخابات دیده اند. مردم بیش از سی و نه سال است که انتخابات را تجربه می کنند و وقتی در روز بیست و نه اردیبهشت حضور حداکثری از خود نشان دادند نشان می دهد که مردم تمام قد به صحنه آمده اند و از منفعل بودن در مقابل جناح مخالف درس های بزرگی گرفته اند.
مقایسه کردن رئیس جمهور منتخب بیست و چهار میلیون نفر از مردم ایران که خود را رئیس جمهور همه ملت ایران می داند با رئیس جمهوری که در لباس زنانه از کشور و میهن خود گریخته است، خیانت به ثبات اقتصادی و سیاسی کشور و لرزاندن پایه های نظام جمهوری در یکی از قوی ترین کشورهای اسلامی است در حالی که اسلام خود مروج رای مردم و مردمسالاری بوده است و حاکمان مردمی می خواهد.

حرکت تندرویان افراطی درحمل به مواضع سیاستی دولت دوازدهم در واقع دامن زدن به اسلام هراسی است. این عده کسانی بودند که از بر چیده شدن تحریم های اقتصادی علیه ایران واهمه داشتند و بارها توسط رئیس دولت به کاسبان تحریم لقب یافتند، با به بار نشستن برجام به دنبال سنگ اندازی در رود وحدت ملی و تکثیر صدای حمایت از دکتر روحانی هستند . دنبال کردن اهداف بعضا اقتصادی تا جایی که امنیت ملی را به خطر انداختن موضوعی است که نیاز به مداخله مقام معظم رهبری دارد در غیر این صورت دستاوردهای انقلاب و شکوه حضور مردمی در پای صندوق های رای که قبل از هر انتخابی ، مهر تایید بر نظام بود.

مواضع سیاسی و سیاستی رئیس جمهور منتخب به کرات در زمان تبلیغات انتخاباتی، در مقابل نظریات رقبا مطرح شد و مردم آگاهانه انتخاب کرده اند و مردم سالاری دینی که تبلور جمهوری اسلامی است ، ایجاب می کند که تندروها ، به رای مردم اقتدا کنند . هر حکومتی که به رای مردم خود پشت کند ، پشت به تاریخ حرکت خواهد کرد.
خالی کردن روز قدس از ماهیت آن ، یکی دیگر از آسیب های شعارها و اعتراضات شعارگونه ی منتقدان دکتر روحانی رئیس جمهور منتخب بیست و چهار میلیون نفر از کشور است . تاب آوری حضور مخالف، پس از شکست در انتخابات ، ان هم شکستی که باور آن نمی بایست سخت می بود ، موضوعی است که امروز طیف اصول گرایان باید خود را به آن عادت دهند.در غیر این صورت دولت منتخب مردم نمی تواند ، شرایط تثبیت اقتصادی که امروز شاهد آن هستیم را ادامه دهد. در صور عدم تحمل و تاب آوری های لازم ،این گروه تندروها در وهله اول از فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر عدم اهانت به مسولین نظام جمهوری اسلامی، تخطی نموده‌اند.

اقتصاد ایران در نقطه عطف رکود به رونق است و این موضوع از دستاوردهای بسته های سیاستی دولت بوده است. انتظارات تورمی مردم از سیاست های دولت به گونه ای بود که در صورت رای آوردن دوبار دولت، شاخص های اقتصاد کلان به روند رونق خود تداوم می دادند . ثبات کنونی یکی از واکنش ها به نتیجه انتخابات است و اگر عده ای کاسبان بی ثباتی و عدم اطمینان در بازار اقتصادی ایران بخواهند ارکان نظام را تخریب کنند پیش بینی میشود که مقام معظم رهبری با خرد و حکمت خود به برخورد تند با آنها برخیزد و اهانت به رای مردم را بی پاسخ نگذارد.

* دانشجوی دکترای اقتصاد

35223

ادای دین امیر دژاکام به علی نصیریان

به گزارش خبرگزاری
خبرآنلاین، امیر دژاکام از هنرمندان با سابقه تئاتر ایران، قرار است در مردادماه
سال‌جاری با جدیدترین اثر خود در سالن دکتر ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر
حضور پیدا کند.

دژاکام درباره این اجرا
و نمایشنامه مورد‌نظر گفت: «قصد دارم نمایشنامه «نیلوفر و نفت» را به صحنه ببرم.
در واقع نزدیک به 10 سال قبل، نمایشنامه «بلبل سرگشته» نوشته آقای علی نصیریان را
بازنویسی کردم، زیرا دوست داشتم این نمایشنامه را به شکل دیگری اجرا کنم. در
«نیلوفر و نفت» تنها اسامی موجود در «بلبل سرگشته» باقی مانده است.»

وی اظهار کرد: «قصه،
روابط و معنا در نمایشنامه «نیلوفر و نفت» نسبت به نمایش «بلبل سرگشته» چیزی دیگری
است و در عین حال این نمایشنامه ادای دینی است به نمایشنامه «بلبل سرگشته» و
نویسنده آن آقای علی نصیریان زیرا الهام‌بخش من برای نگارش «نیلوفر و نفت» بودند.
در این نمایشنامه از آقای نصیریان و «بلبل سرگشته» یاد می‌شود.»

این نمایشنامه‌نویس و
کارگردان تئاتر درباره دیگر تفاوت‌های نمایشنامه «نیلوفر و نفت» با «بلبل سرگشته»،
توضیح داد: «ما در «بلبل سرگشته» با قصه‌ای عارفانه مواجه هستیم ولی در نمایشنامه
«نیلوفر و نفت» با قصه‌ای واقعی مواجه می‌شویم.»

دژاکام درباره شکل و
شیوه اجرای «نیلوفر و نفت» یادآور شد: «پیش از این نمایش «یک دامن ماه و ستاره» را
با هارمونی رسانه‌ها که برای واژه مولتی مدیا استفاده می‌کنم، روی صحنه بردم و نمایش
«نیلوفر و نفت» را هم در همین مسیر اجرا خواهم کرد.»

سرپرست گروه تئاتر ماهان
درباره وضعیت تمرین‌های نمایش «نیلوفر و نفت»، گفت: «تمرین‌های این نمایش شروع شده
و بیش از نیمی از کار آماده است.»

نمایش «نیلوفر و نفت» از
یکم مرداد تا 1 شهریور در سالن دکتر ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه
خواهد رفت.

 

5757

بازی ابلهانه ترامپ و تدبیر و امید ایران

<![CDATA[]]>

پس از حدود بیست روز که از قطع مناسبات خاندان آل سعود و متحدان اش با قطر می گذرد بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، دولت کویت بامداد روز جمعه، دوم تیر، به نمایندگی از سوی کشورهای یاد شده شرط‌های تعیین شده را به دولت قطر اطلاع داد. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که شروط شامل  قطع کامل مناسبات قطر با جمهوری اسلامی ایران، قطع ارتباط با گروه حزب‌الله لبنان وتعطیلی شبکه‌های رسانه ای الجزیره و برچیدن پایگاه نظامی ترکیه در قطربوده است.
بنابراین معلوم می شود که آنچه در پی رقص شمشیر در ریاض شروع شد هدفی جز منزوی کردن ایران نداشت و ندارد. اما  بنظر بسیاری از صاحب نظران نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران که برای دولت ترامپ و متحدان منطقه ای اش غیرمنتظره بود طرح های منزوی سازی نظام جمهوری اسلامی ایران را درآستانه شکست قرارداده است. برخی از ناظران نیز براین عقیده اند که تظاهرات روزقدس در ایران و سایر کشورها به قطر قوت قلبی داد تا  13 شرط تعیین شده از سوی آل سعود و متحدانش برای تجدید روابط با قطر را در روز شنبه سوم تیرماه  رد کند. 

قطر وضرورت یک حرکت هوشمندانه  

پس اینکه پرزیدنت ترامپ در یک جلسه پرسش و پاسخ در حضور خبرنگاران وبا حضور رئیس جمهوری رومانی مردم قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرد و از اقدام عربستان علیه قطر حمایت کرد،  حدود یکساعت بعد رکس تیلرسون وزیرامورخارجه آمریکا اظهارات دیگری را بیان کرد که حاکی از نگرانی وزارت امورخارجه آمریکا از اقدامات عربستان علیه قطر بود.متعاقبا” سخنگوی پنتاگون گفت که تحریم قطر مشکلی برای پایگاه نظامی آمریکا در قطر که  حدود 11000 نیروی نظامی آمریکا در آن مستقر هستند ایجاد نکرده است. عدم هماهنگی بین مقامات ارشد دولت آمریکا  همگان را متعجب کرد.

رسانه های فرانسوی  نوشتند: ” هرج و مرج ”  یعنی اینکه معلوم نیست در واشنگتن چه می گذرد. از سوی دیگر رسانه های اروپائی در پی اعلان نتیجه انتخابات در انگلیس نوشتند: “بحران” و برخی تحلیل گران اینگونه مطرح کردند که دولت خانم   ترزا می  ممکن است چند ماه بیشتر دوام نیاورد. بنابراین ، بنظر میرسد که روابط ویژه انگلیس و آمریکا به خصوص مرتبط با حمایت از حاکمان  کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و عدم توانائی در حل اختلافات بین آنها به هرج ومرج درواشنگتن و بحران درلندن انجامیده است. درهمین حال آقای دانا روهراباچر Dana Rohrabacher  نماینده ایالت کالیفرنیا درکنگره که از اعضا حزب جمهوری خواه آمریکا است، ضمن استقبال از عملیات ترروریستی داعش در تهران پیشنهاد داده است که آمریکا باید از داعش برای ضربه زدن به حزب الله لبنان و بطور کلی شیعیانی که برای منافع آمریکا تهدیدی محسوب می شوند استفاده کند.

سئوال این است که نقش داعش در منطقه خاورمیانه که آقای ترامپ گفت توسط دولت آمریکا ایجاد شد و خانم هیلاری کلینتون هم آنرا یک دست آورد برای آمریکا خواند، چیست و چرا بین حامیان داعش اختلاف نظر بروز کرده است؟ 

دیپلماسی انرژی اوباما 

در در دوران زمامداری اوباما الویتی که عربستان سعودی در سیاست خارجی خاورمیانه ای آمریکا داشت را تا حد زیادی از دست داد. دولت محافظه کار بریتانیا نیز از این سیاست دولت اوباما خشنود نبود و شاید وقتی که خانم ترزا می نخست وزیر انگلیس در جمع سران شیخ نشین های خلیج فارس در بحرین حضور یافت و انتقاد های شدیدی که خوشایند عربستان سعودی بود را متوجه ایران کرد سعی براین داشت که دولت تازه روی کار آمده پرزیدنت ترامپ را که سعی دارد هرکاری که دولت اوباما کرده است را به افکار عمومی مردم آمریکا منفی و نامناسب برای منافع ملی آمریکا جلوه دهد متقاعد کند که  در باره عربستان سعودی نیز تغییر روش دهد.

چنانچه خانم ترزا می چنین نیتی داشت باید قبول کرد که موفق شد وآقای ترامپ با آل سعود رقص شمشیر کرد. سئوال این است که آمریکا و متحد او (بریتانیا) که از اتحادیه اروپا درحال خارج شدن است در بازار بین المللی نفت دنبال چه هدفی هستند؟ 

 

راهبرد (استراتژی) هوشمندانه سیاست انرژی دولت اوباما

راهبرد یا استراتژی مفهومی است که ربشه در موضوعات  نظامی دارد و به تدریج در سایر موضوعات سیاسی و اجتماعی نیز مطرح شد از جمله اقتصاد، تجارت ، انرژی ، نفت ،گاز و… به ویژه درامور سیاست و مملکت داری از کاربرد زیادی برخوردار است. ریشه واژه «استراتژی» از واژه یونانی «استراتِگیا» (Strategia) به معنای «فرماندهی و رهبری» است. دراین دوران  معنای ساده تری برای راهبرد یا استراتژی عبارت است از یک طرح عملیاتی به منظور هماهنگی و سازماندهی اقدامات برای نیل و دستیا بی به اهداف مورد نظراست.

با یادآوری معنای راهبرد به این نکته توجه کنیم که وقتی اوباما در ژانویه سال 2009 روی صندلی ریاست جمهوری در کاخ سفید جلوس کرد، جرج بوش اقتصادی را به او تحویل داد آمریکا را دریک بحران جدی اجتماعی ، سیاسی و روابط خارجی اش  قرار داده بود. سیاست دولت بوش در دوران ریاست جمهوری اش این بود که درخاورمیانه صاحبان منابع غنی نفت و گاز را با استفاده از ابزار های نظامی و روی کار آوردن دول دست نشانده از طریق تحمیل  قراردادهای نفتی  به کشورهای تولید کننده و صادر کننده نفت وگاز منطقه  به نفع شرکت های چند ملیتی نفتی و آمریکائی  تحت سلطه داشته باشد. 

تهدید چین 

این نکته را باید یادآوری کرد که در سال 2007 چین تهدید کرده بود که چنانچه به چینی ها درعراق امتیاز داده نشود با استفاده از اهرم مالی (دلارهائی که چین دراختیار داشت و می توانست آنهارا دربازار رها کند وبرای آمریکا بحران مالی را سبب شود) برای اقتصاد آمریکا دردسر ساز خواهد شد و دولت وقت آمریکا این تهدید را جدی گرفت و دربرابر چین عقب نشینی کرد. درواقع این اقدام چین نظیر اقدامی بود که آمریکا در سال 1956 علیه انگلیس به کار برد و تهدید کرد که با رها سازی لیره استرلینگ در بازار اقتصاد انگلیس را بحرانی خواهد کرد مگر اینکه انگلیس از کانال سوئژ بیرون بکشد که انگلیس دربرابر درخواست آمریکا ناگزیر به خروج از کانال سوئز شد.

ذوب شدن بازار مالی آمریکا در سال 2008 وضرورت تغییر راهبردی درسیاست خارجی آمریکا

سقوط بازارهای مالی آمریکا در سال 2008 میلادی نتایجی را دربرداشت که دولت تازه روی کار آمده پرزیدنت اوباما را ناگزیر کرد که در سیاست های راهبردی برای تامین امنیت انرژی مورد نیاز آمریکا مسیر کاملا” متفاوت از آنچه در گذشته رسم بود را طراحی و پیگیری کند. 

دراین راستا دو هدف مهم برای سیاست تاب آور انرژی دولت اوباما مطرح بود. اول اینکه وابستگی تاریخی  آمریکا به نفت عربستان سعودی را کاهش دهد و یا بکلی مرتفع کند. دوم اینکه از گاز طبیعی به عنوان یک پل عبوری استفاده کند و اقتصاد را از وابستگی به نفت رها و انرژی های به اصطلاح نو یا تجدید پذیر را حمایت کند تا با پیشرفت تکنولوژی اقتصادی و مقرون به صرفه شوند. به اصطلاح به اقتصاد سوخت با کربن پائین (منظور رها شدن از نیاز به سوخت های فسیلی نظیر نفت، زغال سنگ و حتی گاز طبیعی)  دست پیدا کنند.

موفقیت دولت اوباما در دستیابی به اهداف مورد نظر؟

دولت اوباما توانست با موفقیت به اولین هدف راهبردی دولت اش دست پیدا کند. چگونه ؟  نظام بانکی به ویژه بانک های سرمایه گذاری آمریکا با بهره مندی استفاده از پترو دلار های عربستان سعودی و سایر شیخ نشین های خلیج فارس موفق شدند که علی رغم نبود تقاضا در بازار های بین المللی نفت قیمت نفت خام را که درسال 2009 بدنبال بحران اقتصادی و بانکی در آمریکا تا حد بشکه ای 35 دلار سقوط کرده بود با دست کاری قیمت ها بطور مصنوعی در بازار شاخص Brent/BFOE دریای شمال اسکاتلند بالا ببرند و درسطح قیمت  بشکه ای 80 دلار به نحوی بازی کنند و نگه دارند که قیمت بنزین درآمریکا درسطحی باشد که مردم ناراضی نباشند و اوباما بتواند رای مردم را برای انتخابات دور دوم ریاست جمهوری اش بدست آورد، نگه دارند. همه می دانند که این سیاست راهبردی موفق بود و اوباما برای دور دوم ریاست جمهوری درسال 2012  انتخاب شد. 

تاثیر بالا نگه داشتن مصنوعی قیمت نفت خام   

بالا نگه داشتن مصنوعی قیمت های نفت خام در بازارهای بین المللی درحالیکه برای مصرف بدلیل مشکلات اقتصادی در غرب تقاضائی وجود نداشت برای دست اندرکاران طرح راهبردی این ابتکار دست آورد های قابل توجهی داشت. اول اینکه سرمایه های زیادی درمسیر  توسعه تکنولوژی و بهره برداری  از تولید نفت و گاز غیرمتعارف مشهور به شیل اویل و شیل گاز  (تولید نفت وگاز از لایه های رسی زیرزمین )  به حرکت درآمدند. درواقع شرکت های نفتی و گازی درگیر این گونه طرح ها توانستند مقادیر قابل توجهی سرمایه را بصورت وام بدون بهره بدست بیاورند و بطور بسیار بهینه مورد استفاده قرار دهند. دوم اینکه ، به موازات توسعه طرح های شیل اویل و شیل گاز از سرمایه گذاری های مردمی (وام بدون بهره)  استفاه کردند و در توسعه،  بهتر شدن  تکنولوژی ، اقتصادی ترشدن تولید انرژی های نو یا تجدید پذیر برای جایگزینی سوخت های فسیلی (نفت ، گاز و زغال سنگ) هم موفقیت های چشم گیری نصیب شان شد. 

بهینه مصرف کردن و صرفه جوئی در مصرف انرژی 

علاوه بردست آورد هائی که در بالا مورد توجه قرارداده شد، بالا نگه داشتن مصنوعی قیمت های نفت خام در بازار های         بین المللی در دورانی که مصرف کننده با کمبود درآمد مواجه بود و سعی در کم مصرف کردن و صرفه جوئی داشت که هنوز هم دارد ( کاهش تقاضا برای مصرف  انرژی ) موجب شد تا سرمایه گذاری های قابل توجهی برای بهبود  تکنولوژی و روش های تشویقی  بهینه مصرف کردن و کم مصرف کردن انرژی  نتایج مثبت و مهمی نظیر کاهش مصرف سوخت در موتورهای جدید اتومبیل ها (افزایش راندمان ) را برای اقتصاد آمریکا و اروپا در برداشته باشد. درواقع در نتیجه سیاست های راهبردی دولت اوباما تولید نفت خام در آمریکا روزنامه حدود پنج میلیون بشکه افزایش یافت و در نتیجه بهینه مصرف کردن انرژی نیز آمریکا روزانه معادل دو میلیون بشکه نفت خام کمتر مصرف کرد. 

چرا قیمت ها سقوط کرد؟

خب وقتی اینهمه نفت خام  در آمریکا تولید شد و علاوه برآن ادامه ورود نفت خام تولیدی گران  از شن های نفتی connect sands درکانادا و بهبود تولید انرژی در اکثر نقاط جهان از خورشید و باد (انرژی های تجدید پذیر) با راندمان بالا به خصوص در اروپا منجر به این شد که درسال 2014 میزان عرضه نفت خام در بازار به شکل قابل توجهی بیش از تقاضا و زیاد باشد بطوری که در حال حاضر بنظر می رسد که این افزایش تولید و عرضه نفت خام ساختار بازار را به هم ریخته و این به هم ریختگی نیزبه نظر می رسد که حدالاقل تا یک یا دوسال آینده پایدار باشد وقیمت ها در همین سطح و یا پائین تر باقی بمانند. 

التبه این موضوع را در سال 2011 کارشناسانی نظیر کریس کوک از محققین دانشگاه کالج لندن در کنفرانسی که در تهران برگزار شد پیش بینی کردند و گفتند. متاسفانه شنوندگان و دولتمردان ایرانی در آن زمان این نظریه را  جدی نگرفتند و بلکه از آنجائیکه قیمت نفت بطور مصنوعی بالا بود و با بالا میرفت آنرا مسخره هم کردند. تا اینکه در اواخر سال 2014 قیمت ها به سطح بشکه ای 45 و 50 دلار سقوط کرد. زیرا، در اواخر سال 2014 بانک مرکزی امریکا (فدرال ریزرو Federal Reserve Bank) تصمیم گرفت که چاپ دلار که پس از بحران سال 2008 برای به حرکت درآوردن اقتصاد آمریکا شروع کرده بود را متوقف کند. این سیاست مالی دراقتصاد که به financial Quantitative Easing (QE)   شهرت دارد برای تزریق نقدینگی به اقتصاد کشور به منظور افزایش فعالیت های اقتصادی و خرید و فروش می باشد تا تولید کننده آمریکائی بتواند برای بازاری تولید کند  که درآن تقاضا برای خرید و مصرف وجود دارد. 

سیاست انرژی دولت اوباما

سیاست راهبردی انرژی دولت اوباما که از طریق وزارت امورخارجه (هیلاری کلینتون) و بخش های ذیربط سازمان سیا برای اجرائی شدن پیگیری می شد براساس وارد کردن گاز طبیعی قطر و کشورهای صاحب منابع گازی غنی در حوزه دریای خزر نظیر ترکمنستان و جمهوری آذربایجان به بازار اروپا بود تا از این طریق بتواند با صادرات  نفت خام و فرآورده های نفتی  روسیه در بازار اروپا رقابت کند. 

جنگ نیابتی در سوریه و عراق 

ملی گرائی و علاقه به دراختیار داشتن منابع انرژی درترکیه و سوریه برای اجرائی شدن سیاست های انرژی دولت اوباما در منطقه خزر و خلیج فارس مشکلاتی را ایجاد کرده بود.  در همین حال پایگاه عظیم نظامی آمریکا به نام  Al Udeid   که سالها احداث آن طول کشید و در جنگ رها سازی کویت از چنگ صدام حسین و بعد سرنگونی صدام حسین مورد استفاده قرارگرفت و هنوز هم بسیار فعال است ، برای حفظ و مراقبت از منابع گاز طبیعی قطر و دولت دست نشانده در قطر ایجاد شده بود. ماموریت دولت دست نشانده قطر برای آمریکا مبارزه با ملی گرائی حفظ منابع انرژی در سوریه و عراق و حمایت مالی و معنوی از گروه های تند رو اسلامی درمنطقه خاورمیانه  نظیر حکومت اسلامی ISIS  ، اخوان المسلمین ، طالبان و غیره بود . 

جنبش اسلام گرائی سنی ضد ملی گرائی 

بنابراین ، اینطور می توان تحلیل کرد که سیاست انرژی (خارجی) دولت اوباما در منطقه خاورمیانه یک سیاست دینی اسلامی سنی ضد اعتقادات ملی گرائی بود به همین دلیل بطور پنهان از روی کار آمدن اخوان المسلمین در مصر و جنبش گولان Gulenism  در ترکیه حمایت می شد. نتیجه ای که دولت اوباما به دنبال آن همان سیاستی بود  که در منطقه بالکان و از هم فروپاشی  یوگسلاوی سابق نتیجه داد و در عراق و سوریه می تواند منجر به ایجاد کردستان نفتی که درصورت روی کار آمدن طرفداران گولان (تندرو سنی ) در ترکیه تشکیل دولت جدید کردستان توسط ترکیه  نادیده گرفته می شد و سایر دولت های اسلامی که در عراق و سوریه سرکار می آمدند هم مسیر صادرات گاز طبیعی قطر از طریق خط لوله  به اروپا را فراهم می آوردند. 

سقف قیمت نفت در بشکه ای 50 دلار

سیاست راهبردی  انرژی ( سیاست خارجی – دیپلماسی انرژی) دولت اوباما با توجه به اینکه درایران نیز دولت نهم و دهم تحلیلی دراین رابطه نداشت و به تحلیل کارشناسانی که اصرار داشتند موضوع شبکه انرژی خزر (معاوضه انرژی – تبدیل گاز به برق و صادرات برق به جای گاز طبیعی از منطقه ) را مد نظر قرار دهد توجهی مبذول نمی کرد و بر طبل سخت تر شدن تحریم های اقتصادی و نفتی ایران که همانا به نفع سیاست انرژی دولت اوباما بود می کوبید( تحریم ها را کاغذ پاره ای بیش نمی دانست). متاسفانه این نظریه هنوز درداخل کشور پیگیری می شود. درهرحال موفقیت سیاست اقتصاد انرژی امریکا موجب شد که در بازار جهانی نفت وگاز و انرژی وضعیتی پیش اید که اصطلاحا” در اقتصاد جهانی  به آن رسیدن به حد نهائی تقاضا گفته می شود  یعنی Peak Demand.

چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است؟  

خانواده آل سعود به این نتیجه رسیده اند که واقعیت های چنگ یمن چیست و توان آنها در چه حد است . آنها فهمیده اند که دوران نفت خام به سر آمده است. نه از این جهت که نفت خام به اتمام رسیده است بلکه به این دلیل که تقاضا به حد نهائی برای نفت خام رسیده است. به همین دلیل است که قصد دارند که سهام شرکت عظیم نفتی آرامکو را به قیمت اولیه ای که در بازار پیشنهاد        می شود بفروشند. زیرا ، می دانند که قیمت های نفت خام به این زودی ها بالا نمی رود. تصمیم به قطع رابطه با قطر و درواقع محاصره اقتصادی قطر حاکی از این واقعیت دارد که عربستان چشم طمع به گاز قطر دوخته است.

قطر نفت کمی تولید می کند (روزانه حدود 600 هزار بشکه ) و حاکم قطر با آل سعود درباره طرح معاوضه نفت خام با گاز طبیعی  درحال مذاکره بودند. عربستان قصد دارد تا ازطریق گاز طبیعی که پل عبور انرژی ها از سوخت فسیلی به غیر فسیلی است برای تنوع بخشی به اقتصاد عربستان و رها سازی به درآمد های نفتی دربرنامه های اقتصادی که برای اجرا از اینک تا سال 2030 طراحی کرده است بهره مند شود. البته آنچه حاکمان عربستان مد نظر دارند قابل فهم است. زیرا، واردات گاز طبیعی از قطر می تواند جایگزین مصرف فرآورده های نفتی و نفت خام در عربستان شود و عربستان نفت بیشتری  بخصوص در ایام فصل تابستان برای صادرات خواهد داشت.

معامله با قطر براساس معاوضه نفت عربستان با گاز قطربرای عربستان یک فرصت محسوب می شود  و اینک با فشاری که روی قطر وارد می کند قصد دارد بهترین شرایط را برای عربستان در این معامله بدست بیاورد. اما ، با حمایت ترکیه از قطر که آقای اردوغان هم چشم به گاز قطر دوخته است بنظر می رسد رسیدن به هدف برای عربستان آنطور که تصور می کرد  آسان نباشد و اقدام اخیر  تررویست های داعش در تهران بر مشکلات عربستان نیز ممکن است بیافزاید. زیرا، رسانه های بین المللی به جای اینکه انگشت اتهام از داعش را متوجه قطر کنند به نقل از ایران متوجه عربستان کردند و برای افکار عمومی غرب اینکه عربستان از داعش حمایت می کند قابل پذیرش تر از این است که باور کنند قطر دراین حمایت ها دست دارد. 

سیاست انرژی ترامپ  

ترامپ از روزی که برصندلی ریاست جمهوری تکیه زد نتوانست ناخوشایندی اش از اوباما را مخفی کند و بدفعات اوباما را مورد حمله قرار داد و مسئول مشکلات آمریکا معرفی کرد. اگر قبول کنیم که اوباما رئیس جمهور موسسات مالی وبانکی آمریکا بود باید به پذیریم که ترکیب کابینه ترامپ نشان می دهد که ایشان رئیس جمهور شرکت های نفتی آمریکائی است. اینک می توان به خوبی از سفر ترامپ به خلیج فارس درک کرد که اختلاف نظرهائی که شرکت های نفتی آمریکائی با اوباما درسیاست خارجی یعنی دیپلماسی انرژی اش داشتند به ویژه در رابطه با روسیه درحال بازنگری  و جا به جائی قرار دارند.

نکته مثبتی که ایران می تواند مد نظر قرار بدهد این است که پرزیدنت ترامپ درحالی سیاست به هم ریختن و خراب کردن دولت اوباما را در پیش گرفته که خودش هنوز برای جایگزین کردن آن سیاست ها روشی را تعریف نکرده است . نظیر خروج یک جانبه از COP 21 و اقدام علیه سیاست های انرژی اوباما برای تولید و مصرف انرژی در آمریکا نظیر بازگرداندن زغال سنگ به سبد مصرف انرژی در آمریکا. 

عربستان مجری سیاست ترامپ مرتبط با قطر:

بنظر می رسد طی یک توافق پنهان بین ترامپ و عربستان خانواده آل سعود ماموریت یافته اند که با حمایت کامل دولت ترامپ برنامه سیاست انرژی گازی اوباما و نقش قطر در این برنامه را بهم بریزد ویک جنگ اقتصادی را علیه قطر شروع کند. 

ازجمله نگرانی های ترامپ و آل سعودموفقیت ایران در افزایش تولید گاز طبیعی درمیدان پارس جنوبی و احتمال نزدیکی بیشتر قطر و ایران بدلیل مشارکت دراین میدان برای ایفای نقش دربازار جهانی گاز می باشد. قطر میزبان مجمع کشورهای صادر کننده گاز می باشد که ایران مبتکر تاسیس آن بود و درحال حاضر نیز دبیرکل آن ایرانی است و دبیرکل اتی آن از روسیه خواهد بود. 

دردولت دهم یک دیدار سه جانبه بین قطر، ایران و روسیه به ابتکار روسیه شکل گرفت و درآن زمان کارشناسان پیشنهاد دادند که خوبست که این سه کشور برای بازار گاز منطقه  شبکه انرژی خزر و خلیج فارس هم برنامه ریزی داشته باشند که متاسفانه مورد توجه دولت وقت قرار نگرفت. درحال حاضر از شروطی که عربستان برای قطر تعیین کرده است این است که نباید به هیچ وجه با ایران تعامل و همکاری داشته باشد. 

موضوع شبکه انرژی خزر (تبدیل گاز منطقه به برق و صادرات برق به اروپا ) درحال حاضر مورد توجه سازمان هائی نظیر منشور انرژی و اتحادیه اروپا دربروکسل  قرار گرفته است و معرفی آن توسط موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن وکشاورزی ایران ، موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه ریزی انرژی – دانشگاه تهران و شرکت پترو اسکاتلند درروز 20 ژوئن 2016 درتهران و متعاقبا” درروز 14 جولای 2016 در لندن صورت گرفت و اخیرا” یک سازمان پژوهشی انرژی در روسیه به شرکت پترواسکاتلند پیشنهاد گفتمان بیشتر در باره موضوع را داده است. اینگونه موضوعات که در کنفرانس های مختلف بین المللی  نیز مطرح شده  نگرانی های دولت ترامپ و عربستان را درباره نقش مهم ایران دربازار آینده گاز طبیعی افزایش داده است. 

مردم سالاری دینی در ایران ونگرانی عربستان

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر درایران برای عربستان و حاکمان منطقه خلیج فارس غیر منتظره بود و آنها درتحلیل های شان انتظار داشتند که دولت روحانی کنار برود. به همین دلیل خواهان این بودند که  نتیجه  انتخابات درایران تحت الشعاع حوادث دیگری قرار بگیرد و موجب اختلاف در ایران هم بشود.

برخی از کارشناسان معتقدند که حمله تروریستی اخیر به مقبره امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی برهمین اساس طراحی شده بود. زیرا، این اقدام تروریستی برای دولت دوازدهم می تواند چالش جدید و بزرگی را رقم بزند و نظامیان مخالف دولت دوازدهم به عملیاتی براساس تصمیمات احساسی و یا سیاسی که به آن اعتقاد دارند دست بزنند که توجیه آن برای دولت روحانی درصحنه سیاست بین المللی  آسان نخواهد بود و بهانه مورد نظر را به فرماندهان نظامی دولت ترامپ که بشدت با ایران خصومت دارند برای از میان بردن زیرساخت های ایران در خلیج فارس خواهد داد. 

اقدام هوشمندانه ایران دراین شرایط حساس و مشکل 

اقای کریس کوک در مقاله ای که توسط خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان منتشر شده است پیشنهاد داده است که ایران می تواند دراین شرایط مبتکر طرح همکاریهای منابع انرژی براساس سیاست های اقتصادی تاب آور باشد. درواقع کریس کوک  موضوع اقتصاد مقاومتی (اقدام وعمل – تولید و اشتغال ) را مد نظر دارد که براساس آن اقتصاد ایران یک اقتصاد تاب آور و آماده رودروئی با تحریم هائی که ممکن است دولت ترامپ بزودی علیه ایران و به نفع دول دست نشانده در منطقه به اجرا درآورد، می باشد. 

بنظر میرسد که دراین راستا دولت دوازدهم  ابتکار عمل اولیه را مد نظر قرار داده است . زیرا، از سوئی به قطر در چارچوب مسائل انسان دوستانه و همسایگی پیشنهاد داده است که مایجتاج مردم قطر را از طریق ابراه بین المللی تامین کند و از سوی دیگر وزیر امور خارجه ایران برای حل وفصل اختلافات از طریق دیپلماسی با ترکیه که از قطر حمایت کرده است وارد مذاکره شده است.

فرصتی برای بازار گاز طبیعی 

اقدام عربستان برای اینکه قصد دارد رهبری اش با حمایت ترامپ را در جهان عرب جا بیاندازد علیه قطر فرصتی را برای روسیه ، ایران و قطر به وجود آورده است که بنا به پیشنهاد کریس کوک در مقاله منتشره توسط خبرگزاری ترند جمهوری اذربایجان ( سه کشور رویهم 60 درصد منابع گاز طبیعی جهان را دراختیار دارند) با همکاری یکدیکر یک شبکه فیزیکی و مالی جهانی برای بازار یین المللی گاز براساس روشی نوین که بین تولید کننده و مصرف کننده توافق شود را مطرح و راه اندازی کنند. روسیه با این روش آشنائی لازم را دارد. زیرا ، از طریق خط لوله مشهور به نورث استریم روسیه و آلمان ( تولید کننده و مصرف کننده) با هم و بطور مستقیم معامله می کنند. ایران با ترکیه هم نظیر این روش عمل می کند. بنابراین، چنانچه سه کشور با هم اقدام و عمل کنند روش هائی که روسیه و ایران تجربه کرده اند را بین المللی خواهند کرد. 

برای راه اندازی این بازار جدید آقای کریس کوک در مقاله اش متذکر شده که گاز طبیعی مایع Liquid Natural Gas (LNG) کلید باز کردن این قفل می باشد. زیرا ، اگرچه بطور سنتی بازار گاز طبیعی پراکنده و از طریق خطوط لوله بوده است درطول پنج سال اخیر عرضه گاز طبیعی مایع و ایجاد ساختار های جدید تبدیل گاز طبیعی به گاز طبیعی مایع بطور قابل توجهی افزایش یافته  و موجب شده است که نظیر نفت خام میزان عرضه گاز طبیعی  در بازار بیش از تقاضا باشد. نکته دیگری که قابل توجه است این واقعیت است که در مورد نفت خام و فرآورده های نفتی کیفیت های مختلف مطرح می باشند ولی در باره گاز طبیعی به هرنوعی که عرضه شود کیفیت یکسان است یعنی CH4 در همه جا CH4 می باشد. نمودار ذیل قیمت گاز طبیعی مایع در پنج سال اخیر را نشان می دهد: 

دراین نمودار به خوبی می تواند دید که عرضه بیش از نیاز بازار مصرف چگونه براقتصاد سرمایه گذاری برای تولید گاز طبیعی مایع اثر گذاشته است و شاید ایران بدلیل تحریم های اقتصاد از یک بابت خوش شانس بود که سرمایه عظیمی در صنعت تولید گازطبیعی مایع قفل نشد که در زمان حاضر قیمت فروش دربرابر هزینه سرمایه گذاری قابل توجیه نیست و این موضوع یکی از مشکلات مطرح در صنعت گاز مایع قطر ، روسیه ، استرالیا و بقیه می باشد. 

 نتیجه گیری 

با توجه به اینکه دولت یازدهم در افزایش تولید از پارس جنوبی موفق بود،  فرصتی را برای دولت دوازدهم فراهم آورده است که بتواند از فرصت ندانم کاری دولت ترامپ و سیاست های احمقانه آل سعود درمنطقه که امیدوار است دولت ترامپ دوام بیاورد ولی بسیاری براین اعتقاد هستند که دولت ترامپ متزلزل تر خواهد شد استفاده کند و همانطور که آقای کریس کوک در مقاله منتشره توسط خبرگزاری ترند آذربایجان مورد تاکید قرار داده است مبتکر ایجاد یک بازار جهانی گاز براساس استفاده از گاز طبیعی باشد. درواقع دردولت هفتم و هشتم مقدمات طرح ایجاد این بازار با روسیه و تولید کنندگان حوزه دریای خزر فراهم آمده بود و کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق که دارای ذخائر غنی نفت و به ویژه گاز طبیعی هستند تا حدودی با این هدف به سازمان همکاری های اقتصادی اکو که توسط ایران ، پاکستان و ترکیه تاسیسس شده بود درسال 1992 پیوستند. 

سالها در مجموعه سازمان اکو و کشورهای حوزه دریای خزر بحث ترانزیت نفت و گاز منطقه از مسیر ایران مطرح بود و هنوز هم هست. در سال 2013 دراجلاس وزرای نفت /انرژی اکو موضوع تبدیل گاز به برق و تجارت برق مورد تاکید قرار گرفت و هنوز هم در دستورکار سازمان مذکور قرار دارد. به همین دلیل است که مبتکران طرح شبکه انرژی خزر معتقدند که این طرح می تواند درشرایط فعلی برای مقابله با  سیاست های مشترک و اشتباه عربستان و ترامپ راه گشا باشد. 

ناخوشایندی اتحادیه اروپا  از شعار ترامپ مبنی براینکه ” آمریکا اول است”  زمینه لازم برای همکاری اروپا ، ترکیه ، چین ، هند و سایر کشورها برای تحقق شبکه انرژی خزر و خلیج فارس با محوریت ایران را ممکن است  فراهم آورده باشد. 

بنابراین ، مناسبت دارد که دولت دوازدهم در شرایطی که دولت ترامپ از خود درسیاست خارجی نادانی نشان می دهد بنا به توصیه آقای کریس کوک در مقاله منتشره توسط خبرگزاری ترند یک دیپلماسی جدید انرژی براساس غیرسیاسی کردن صنعت نفت ، گاز و انرژی با تعریف تازه مبنی براینکه  انرژی فراهم آورنده خدمات است ونه اینکه یک کالای تجاری محسوب باشد،  می تواند نقش تازه و کارسازی برای ایران دربازار جهانی انرژی و به ویژه گاز طبیعی از طریق تبدیل آن به برق و صادرات برق به همسایگان ایران و فراتر به  اروپا ایفا نماید. 

*کارشناس انرژی


35224

احضار شخصیت‌های تاریخی به بوم نقاشی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عادل یونسی
که درسال‌های اخیر آثارش را در خارج از کشور به نمایش گذاشته، پس ازهشت سال، نقاشی‌هایش
را از امروز (جمعه نهم تیر) در تهران به نمایش می‌گذارد.

عادل یونسی درباره این نمایشگاه گفت: «آثار
این مجموعه همانند نقاشی‌های دوره‌های پیشینم با رنگ‌های شاد خلق شده‌اند وفضای سوررئال
دارند. دراین مجموعه شاهد نوعی رویکردی تاریخی هستیم و برخی از شخصیت‌های تاریخی همچون
چارلی چاپلین، علی‌اکبر شهنازی، مرتضی‌خان نی‌داود، حضرت مسیح و حواریون درشام آخر
به بوم‌های من فرا خوانده شده‌اند.»

در این نمایشگاه، 11 تابلوی نقاشی در ابعاد
بزرگ که کوچکترین آن‌ها 80 در 120 است، به نمایش درخواهد آمد. بیشتر این آثاردر یک
سال اخیر خلق شده‌اند.

او افزود: «منبع الهام من برای خلق مجموعه
اخیر، تاریخ، اسطوره‌شناسی، فانتزی، آنِ هنری، عکس‌ها و معماری قرن 14 و 17 میلادی،
ادبیات عرفانی فارسی و ضرب‌المثل‌های تاریخی است. همه این موارد دست به دست هم داده‌اند
تا نقاشی‌های من برای مخاطب حالت معما‌گونه پیدا کنند و با رمزگشایی بتواند حظ بصری
ببرد.»

یونسی ادامه داد: «در نقاشی‌های این مجموعه
برای نخستین بارشاهد توجه و رویکرد ویژه من به ادبیات عرفانی (ایران) و معماری قرن
14 و 17 اروپا هستیم و رویکرد به معماری به گونه‌ای بوده که در پوشش اقیلمی شخصیت‌هایی
که دراین بوم‌ها خلق کرده‌ام نیز نمود پیدا کرده است.»

به گفته یونسی، تمام نقاشی‌های این مجموعه
با این که هر اثر مستقل است، اما با هم ارتباط دارند و هرنقاشی یک استیمنت مستقل دارد.

همچنین قرار است روز 18 تیر، نشست نقد و بررسی
نقاشی‌های عادل یونسی همراه با نمایش فیلم مستند زندگينامه این هنرمند که توسط اهورا
شير آشتياني ساخته شده است، در گالری ایرانشهر برگزار شود. بخش‌هایی از این فیلم مستند
در اروپا فیلم برداری شده است و بخش‌هایی از آن نیز زیر آب.

یونسی در استیتمنت این نمایشگاه نوشته است:
«بنطاسیا یا به تعبیرحکمای ایرانی حس مشترک به نوعی وصول به غیب است درعالم بیداری.
به تعبیری دیگر حس مشترک دریچه‌ای است هم ازعالم باطن به عالم ظاهر و هم از عالم ظاهر
به عالم باطن؛ به این صورت که تمام ادراکات، اتصالات و متفرقات عالم ظاهر و باطن به
واسطه حواس پنج‌گانه در آن یک‌جا تعریف می‌شوند.

حس مشترک در واقع به تعبیری حوضی است که حواس
پنج گانه همچون پنج جوی بدان آب می‌ریزند.

برای اثبات حس مشترک، وجوهی ذکر شده است مثلا
اینکه ما قطره‌ای که فرود می‌آید را خط مستقیم می‌بینیم و شعله‌ای را که به سرعت دور
می‌زند را دایره، در صورتی که در خارج نه خطی است و نه دایره‌ای و خط و دایره را حس
در نظر ما مجسم می‌سازد و گرنه نیروی باصره را درهیچ یک دخالتی نیست.

عارف شبستری در باب مثال ذکر شده این چنین
فرموده‌اند:

همه از وهم توست این صورت غیر /  که نقطه دایره
است از سرعت سیر

اقسامی که برای ادراک باطنی ذکر شده است،
عبارت‌اند از حس مشترک، خیال، متخیله، واهمه و حافظه. در مورد حس مشترک و خیال این
نتیجه حاصل شده است که هیچ دلیلی بر تغایر این دو قوه وجود ندارد بلکه یک قوه است که
صور ادراکی را از حواس ظاهری گرفته در خود حفظ می‌نماید و به قول شیخ اشراق سهروردی،
صور معلق خیالی پدید می‌آورد.»

عادل یونسی متولد ۱۳۶۴ است و در کارنامه هنری
خود برپایی 10 نمایشگاه انفرادی در ایران و اروپا را از سال ۸۳ تاکنون دارد و در بیش
از 30 نمایشگاه گروهی نیز آثارش در معرض دید مخاطبان گذاشته شده است. عادل یونسی نفر
اول سومین دوره فستیوال هنر جوان در سال ۱۳۸۵ و نفر اول سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی
کشور در سال ۱۳۸۴ بوده است.

 یونسی
در آثارش جهانی رویاگونه را به تصویر می‌کشند. او اشیاء، حیوانات و انسان‌ها را از
مکان و زمان‌های مختلف به درون بوم‌هایش فرا می‌خواند و به نوعی با شکستن زمان و مکان،
جهانی دیگر گونه را خلق می‌کند که تنها در رویا و در جهان فانتزی شاهدش خواهیم بود.
آثار این مجموعه با تکنیک اکرلیک و رنگ روغن روی بوم و ترکیب مواد کار شده‌اند.»

نمایشگاه نقاشی‌های عادل یونسی از نهم تا
20 تیر در گالری ایرانشهر برپا خواهد بود.

 

5757

ایمنی مترو شوخی بردار نیست؛ لج بازی نکنید

افتتاح زودهنگام خط ٧ مترو، به تولد نوزاد ٧ ماهه اي مي ماند كه زودتر از موعد، چشم به جهان گشوده و همانطور كه آن “نوزاد نارس”، نياز به نگهداري در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان موسوم به (NICU) دارد، اين “خط نارس” نيز براي بهره برداري ايمن، نيازمند مراقبت هاي ويژه است. واقعيت اين است كه افتتاح هيچ يك از خطوط مترو به اندازه خط ٧، حاشيه نداشته و با اين حجم از حرف و حديث رو به رو نبوده است.

فارغ از اين كه خط ٧ مترو از نظر تعدادي از اعضاي شوراي شهر مانند آقايان دنيامالي و اقبال شاكري، امنِ امن است يا به نظر شماري از اعضاي شورا همچون آقايان حقاني و سرخو، ايمني آن بايد مورد دقت قرار گيرد؛ يادمان باشد كه آژير ناامني مترو دقیقا از يك سال قبل به صدا در آمد؛ ٢٨ خرداد ۹۵ كه حادثه انفجار تونل در دست احداث مترو در محله شهران در شمال غرب تهران، زندگي مردم اين محل را دو شبانه روز مختل و دو كارگر را در اعماق زمين مدفون كرد و اوج ناهماهنگي در يك حادثه شهري را به نمايش گذاشت.

البته حوادث مترو، هرگز به حادثه متروي شهران در “بهار ۹۵” ختم نشده و تقريباً فصلي نبوده كه مترو، شاهد حادثه تازه اي نباشد. “تابستان ۹۵” و به طور دقيق ١٧ شهريور سال گذشته كه تونل مترو در كيانشهر در جنوب شرق تهران فرو ريخت و ۴ نفر كشته شدند، “زمستان ۹۵” و به صورت مشخص ٢٧ آذر سال گذشته كه تونل مترو در ميدان محمديه در مركز شهر حادثه آفريد و اهالي محل در سه هتل اسكان داده شدند و “بهار ۹۶” و به طور دقيق ٢٧ ارديبهشت امسال كه تونل مترو در تقاطع مولوي – وليعصر (عج) فرو نشست.

اگر من جاي مسئولان مربوطه بودم، به جاي اين كه منتقدان خط ٧ مترو را متهم كنم كه نمي توانند موفقيت اين پروژه را تحمل كنند و چشم ديدن آن را ندارند، چشمان خود را بر روي ديدن واقعيت هاي موجود باز مي كردم و با درس آموزي از حادثه شهران و حوادث مشابه، برخي اشكالات را كه صحيح و كارشناسي تشخيص مي دادم، برطرف مي كردم و به بعضي ايرادات كه به نظرم ناصحيح و غير كارشناسي بودند، توجهي نمي كردم.

آقايان!

ايمني مترو و تأمين امنيت انبوه شهرونداني كه از مترو استفاده مي كنند شوخي بردار نيست؛ لج بازي نكنيد!

* كارشناس برنامه ريزي شهري

خداحافظی جباروف با استقلالی‌ها

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛سرور جباروف هافبک ازبکستانی با انتشار متنی در اینستاگرام از استقلالی ها خداحافظی کرد.او در اینستاگرامش نوشته است:«خدانگه‌دار. از همه هوادارانی که به من محبت
داشتند تشکر می‌کنم و امیدوارم به خاطر مسائل پیش آمده من را ببخشند. پیروزی در
دربی و حضور در رقابت‌های آسیایی از جمله رویاهای من با این تیم بود که به حقیقت
تبدیل نشد. برای استقلال، این تیم بزرگ ایرانی آرزوی موفقیت می‌کنم.»

 

 

251 41