نوجوان متهم به قتل با تغییر اتهام، آزاد می‌شود

عبدالصمد خرمشاهی گفت: دو سال پیش یعنی در تاریخ ششم اردیبهشت ماه سال 94 به دنبال یک شوخی و کلنجکار کودکانه لحظه‌ای یکی از نوجوانان دچار مشکل تنفسی می شود و به زمین می افتد و پس از اعزام به بیمارستان و بعد از 19 روز بستری شدن و علی رغم تلاش پزشکان، فوت می کند.

وی ادامه داد: موکلم به اتهام قتل عمدی بازداشت می شود. ابتدا بازپرس به لحاظ این که عمل وی نوعا کشنده نبوده و قصد قتل نداشته، قرار منع تعقیب صادر می کند که با مخالفت دادستان روبرو شده و در نهایت دادگاه نظر دادستان را می پذیرد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: از سال 94 تاکنون موکلم (نوجوان 16 ساله) در کانون اصلاح و تربیت به اتهام قتل عمد در بازداشت به سر می برد. بعد از تشکیل جلسات متعدد و معاینه از محل و استعلام از مراجع ذی ربط و بررسی قرائن و شواهد، آخرین جلسه محاکمه امروز – 10 اردیبهشت ماه – در شعبه دوم دادگاه کیفری یک ویژه اطفال اردبیل برگزار شد.

وی با یادآوری اینکه سه جلسه دادگاه برای رسیدگی به این پرونده برگزار شده است، گفت: با توجه به اینکه موکلم نه قصد قتل داشته و نه عملش نوعا کشنده بوده و با طرح دفاعیات دیگری از ناحیه وی و تلاش‌های اینجانب، اتهام وی از قتل عمد به شبه عمد تغییر کرد و قرار است موکلم با سپردن وثیقه به زودی از زندان آزاد شود.

234

تنش‌ در روابط اسرائیل و آلمان

به نوشته روزنامه عبری زبان هاآرتص، تنش‌ها بین دو طرف آلمان و اسرائیل به ویژه در سایه سیاست دولت اسرائیل درباره پرونده فلسطین تشدید یافته است.

باراک رافد،‌ خبرنگار سیاسی این روزنامه به نقل از مسئولان ارشد وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد که آلمان هیچ کمکی برای ساقط کردن طرح پیش‌نویس قعطنامه‌ای علیه اسرائیل در یونسکو نکرده و حتی بیش از آن عمل کرده و تلاش‌های گسترده‌ای به منظور دستیابی به تفاهم با کشورهای عربی صورت داده به طوریکه کشورهای اتحادیه اروپا اجازه می‌یابند به پیش‌نویس ضد اسرائیلی رای ندهند.

این روزنامه همچنین به نقل از یک مقام عالی‌رتبه وزارت خارجه که خواست نامش فاش نشود نوشت، در هفته گذشته الون اوسبیز، معاون مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل مذاکره سفت و سختی با کلمنس فون گیتسی، سفیر آلمان در تل‌آویو داشت و طی آن به شدت به عملکرد آلمان به ویژه درباره طرح ضد اسرائیلی در یونسکو اعتراض کرد با توجه به اینکه این جلسه دو روز پس از بحران بین زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برگزار شد.

نخست وزیر رژیم صهونیستی روز جمعه زیگمار گابیرل را که روز سه شنبه گذشته حاضر به دیدار با او نشده بود، به شدت مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، بنیامین نتانیاهو در گفتگو با روزنامه “بیلد” آلمان تصریح کرد که هرگز با هیچ شخصیت دیپلماتیکی که به فلسطین اشغالی سفر کرده و با مسئولان سازمان‌هایی ملاقات کند که نظامیان اسرائیلی را جنایتکار جنگی بخوانند، دیدار نخواهد کرد.

نتانیاهو گابریل را به خاطر دیدار روز سه شنبه با مسئولان دو سازمان حقوقی ” بتسلیم ” و “شکست سکوت” با نمایندگان دو نهاد حقوقی مذکور آن هم در آستانه سالروز هولوکاست مورد انتقاد قرار داد.

سازمان “شکست سکوت” در زمینه نظارت بر تجاوزات و جنایت‌های نظامیان رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی و سازمان “بتسلیم” نیز در زمینه ثبت تجاوزات و دفاع از حقوق بشر و مخالفت با شهرک سازی رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کند.

بنیامین نتانیاهو اظهار داشت که فکر می‌کنم زیگمار گابریل حساسیت این دیدار را به ویژه در شرایط کنونی درک نکرده است.

لغو دیدار نتانیاهو و گابریل ضربه‌ای بزرگ به روابط نزدیک و مستحکم اسرائیل و آلمان به شمار می‌رود، زیرا آلمان یکی از بزرگترین حامیان این رژیم در اروپا است.

یکی از دلایل و محورهای اصلی این اختلاف و تیرگی روابط، موضوع شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین است که برلین همواره آن را مورد انتقاد قرار داده است.

با این حال، نتانیاهو ابراز امیدواری کرد که روابط برلین و تل‌آویو همچنان مستحکم باقی مانده و در جریان سفر آینده‌اش به آلمان گابریل به جای دیدار با سازمان‌های حقوقی صهیونیستی با او دیدار کند.

نتانیاهو خاطرنشان کرد که روز سه شنبه گذشته قصد گفتگوی تلفنی با گابریل را داشت تا موضوع را برای او توضیح دهد اما او به تماس تلفنی‌اش پاسخ نداد.

زیگمار گابریل در گفتگو با رسانه‌ها عنوان کرده بود که دیدار با نتانیاهو به دلیل پاره‌ای مسائل سیاسی لغو شده و به عواقب و پیامدهای آن نیز اهمیتی نمی‌دهد.

52311

یک مستند با موضوع ترور در تلویزیون

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سید‌محمد میرکانی، تهیه کننده «بادبانهای شکسته» که قرار است از فردا شب از شبکه چهار سیما به روی آنتن برود، درباره این مستند گفت: «در ماه های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛ گروهک فرقان با سوء استفاده از اوضاع ملتهب سیاسی و اجتماعی آن زمان، عملیات مسلحانه علیه انقلاب را سازماندهی و اقدام به ترور شخصیت های برجسته نظام ، بازاریان و روزنامه نگاران و حتی مردم عادی می کند. ما در این این مجموعه مستند که در 7 قسمت 30 دقیقه ای تهیه و تولید شده است، تلاش کرده ایم تا به چگونگی پیدایش جریان و تفکر التقاطی فرقان و عملیات های تروریستی آن بپردازیم.»

این تهیه کننده در ادامه گفت: «این مستند متشکل از مصاحبه با قاضیان دادگاه، افراد ترور شده ، خانواده ی شهدای ترور ، افراد مطلع ، شاهدان و محققان می باشد که در کنار آن از آرشیوهای ارزشمند استفاده شده است. محور این مستند برگزاری دادگاه اکبرگودرزی رهبر فرقان در دادگاه انقلاب اسلامی است که با استفاده از آرشیو و مصاحبه ها روایت می شود. در واقع تفکرات التقاطی فرقان ، پخش دادگاه و گفتگو با اکبرگودرزی  در طول فیلم به نقد کشیده می شود.»

میرکانی افزود: «تاکنون 4 قسمت از «بادبانهای شکسته» به روی آنتن رفته است و پنجمین قسمت از این مجموعه مستند 11 اردیبهشت ساعت 20:30 با موضوع ادامه ی ترورهای فرقان تا ترور شهید عراقی و فرزندش و نقد تناقضات فکری اکبر گودرزی و گروه فرقان با استناد به اعترافات اعضای فرقان در دادگاه از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.»

او به قسمت های باقیمانده این مستند اشاره کرد و توضیح داد: «در قسمت ششم مخاطبان شاهد دلایل کینه ی فرقان از شهید مفتح و نحوه ی ترور ایشان و گفتگوی بازماندگان ترورها با اکبرگودرزی در زندان خواهند بود و در آخرین قسمت از این مستند دستگیری رهبر گروه فرقان و دیگر اعضا و بیان سرنوشت گروه فرقان واعضایش و نتیجه گیری به تصویر کشیده می شود.»

«بادبان‌های شکسته» محصول گروه اجتماعی شبکه چهار سیما است و روزهای زوج ساعت 20:30 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

57244

شیرینی آقای گلی طارمی در تمرین پرسپولیس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مهدی طارمی روز گذشته توانست دو گل برای سرخپوشان به ثمر رساند و توانست با 18 گل، آقای گل لیگ برتر شود. با توجه به محرومیت منشا و ساسان انصاری، طارمی یک هفته مانده به پایان لیگ عنوان آقای گلی را از آن خود کرد. او به همین دلیل امروز با چند جعبه شیرینی به محل تمرین پرسپولیس رفت.


256 43

 

مانور طرح انتخابات مکانیزه در استان البرز فردا برگزار می شود

به گزارش خبر آنلاین و به نقل از  اداره کل روابط عمومی استانداری البرز، فتح الله حقیقی در مراسم رونمایی از صندوق های تمام مکانیزه رای گیری برای 6 شهر استان البرز که بعد از ظهر یکشنبه در محل فرمانداری کرج صورت گرفت؛از مدت ها قبل آموزش های لازم برای کاربران و فرمانداران انتخابات مکانیزه پیش بینی و اجرایی شده است.
وی ادامه داد: مقرر شد که در 6 شهر استان البرز که 7 عضو شورا دارند انتخابات به صورت تمام مکانیزه برگزار شود از این رو اکنون صندوق های مکانیزه در این محل رونمایی و تست شد.
حقیقی با بیان اینکه انتخابات مکانیزه مزایای فراوانی دارد گفت: با نهادینه شدن این امر که در این دوره به صورت پایلوت برگزار می شود، در آینده روند انتخابات با تسهیل و اطمینان بیشتری طی خواهد شد.
وی افزود: فرآیند اخذ رای به صورت مکانیزه باید برای هر نفر در مدت 2 دقیقه پایان پذیرد از این رو برای تسریع در این مراحل و افزایش دقت، آموزش های لازم برای مردم و کاربران پیش بینی شده است.
معاون استاندار با بیان اینکه از فردا در 6 شهر استان البرز مانور انتخابات مکانیزه برگزار می شود اضافه کرد: بر این اساس نقاط ضعف و قوت این امر احصا شده و مشکلات احتمالی برطرف خواهد شد.

 

48

نتیجه بررسی پرونده پزشکی عارف لرستانی اعلام شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست خبری یکصد و یازدهم خود درباره پرونده‌های داغ روز و مسایلی از
جمله سخنانی که نامزدهای انتخاباتی در مناظره جمعه گذشته گفتند، توضیحاتی را داد.

او همچنین در پاسخ به سوالی
در باره پرونده پزشکی عارف لرستانی، گفت:‌ «پزشکی
قانونی رسما اعلام کرده قصور و تقصیری متوجه پزشک نبوده و وی بر اثر سکته
فوت کرده است.»

البته در ادامه ازه‌ای تاکید کرد دارویی که در بیهوشی مصرف کرده‌اند در سکته او بی‌تاثیر
نبوده است.

57244

تصویری از ستاره تیم‌ملی در استادیوم بارسلونا

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ رضا قوچان نژاد که فصلی موفق در لیگ هلند و هیرنوین داشت، این روزها به بارسلون سفر کرده است. او در این سفر بازدیدی از ورزشگاه اختصاصی بارسلونا (نیوکمپ) داشت و عکسی به یادگار گرفت.


256 43

 

ابراهیم رئیسی بازهم بر 3 برابر شدن یارانه تاکید کرد

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری که در جمع مردم قزوین و در سالن شهید بابایی این شهر سخن می‌گفت، با بیان اینکه افتخار خدمت‌گذاری برای مردم از افتخارات بزرگ است، گفت: من خوب می‌دانم این احساسات مردمی تعلق به شخص من ندارد، بلکه به سرباز امام و انقلاب تعلق دارد.

وی با بیان اینکه ما براساس آموخته‌های خود از امام و قانون اساسی می‌خواهیم دولتی در تراز دولت اسلامی برای خدمت‌گذاری به مردم تشکیل دهیم، گفت: افتخار و عزتی که امروز ملت ما در منطقه و سطح جهان دارد، به برکت حضور مردم است. افتخاری مثل هواوفضا، نانوتکنولوژی از افتخارات بزرگ است، اما وضعیتی که امروز ما شاهد آن هستیم، قابل تحمل نیست و وضعیت اجتماعی و اقتصادی به هیچ عنوان مورد رضایت مردم نیست.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: قزوین قطب صنعتی کشور است و شهرک‌های صنعتی بسیاری و مراکز تولیدی زیادی در قزوین مستقر است، اما بسیاری از مراکز تولیدی قزوین تعطیل شده است. امروز پدرها از خانواده خود احساس خجالت می‌کنند. امروز 41 درصد از کارگاه‌ها تعطیل یا نیمه تعطیل شده‌اند. به تعبیر وزیر صنعت 50 درصد از ظرفیت صنعتی کشور فعال است، آیا این شرایط برای کارگران و برای تولید کشور شایسته است؟ نه، این شرایط محصول بی‌تدبیری و ضعف مدیریت است.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به وضعیت رکود، اظهار داشت: وجود تحصیل کرده‌های بیکار حاصل بی‌تدبیری دولت است. سخن ما این است که آیا استمرار این شرایط به نفع مردم است؟ باید شرایط را به نفع مردم و کارگران و تولیدکنندگان تغییر داد. نگاه به مردم و نگاه به بیرون مرزها و نگاه به ظرفیت‌های کشور باید اصلاح شود.

وی تصریح کرد: باید باور کنیم که مردم توانمند هستند و اگر میدان به آنها داده شود، می‌توانند از مشکلات اقتصادی و معیشتی گره‌گشایی کنند. بیگانگان گره از کار کدامین ملت گشوده‌اند که مردم ایران دومی آن باشند. بیگانگان کجای دنیا گره‌گشایی کردند؟ چشم داشتن به گره‌گشایی دیگران خطاست.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: برخی ایجاد تردید کردند و گفتند مگر می‌شود یک میلیون شغل در کشور ایجاد کرد؟ شما نمی‌توانید. ما اعلام می‌کنیم که توانایی آن را داریم. این سخن شعار انتخاباتی نیست، حقیقت است. آقایان محترم ما ظرفیت‌های بسیاری داریم. ظرفیت‌های عظیمی مانند 3 هزار کیلومتر ساحل در ارتباط با در یا داریم. در کشورهای اروپایی 50 درصد از درآمد ناخالص ملی‌شان از دریاست، اما سهم ما از استفاده دریا تنها 2 درصد است.

حجت‌الاسلام رئیسی اظهار داشت: شرایط خوزستان را باید درک کرد. این شرایط قابل پیشگری نبود؟ قابل پیش‌بینی نبود، چرا؟ چرا حالا که به اینجا رسیده مدیران به آنجا می‌روند.

وی با اشاره به مشکل ازدواج جوانان گفت: ما در کشور 11 میلیون جوان آماده ازدواج داریم. دختران ما می‌گویند این پسرها شغل ندارند؛ خب این مشکل پسران ما قابل حل است، چرا از ظرفیت‌ها برای رفع مشکل جوانان بیکاران استفاده نمی‌کنیم؟ مثلا در استان قزوین و در بخش کشاوزی می‌گویند مشکل کم آبی داریم. مشکل کم آبی نیست، مشکل بی‌تدبیری است. چرا چهار سال کشور را معطل گذاشتید که دیگران از زندگی مردم گره‌گشایی کنند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: امروز فرهنگیان عزیز شغل مبارک و مقدسی که در جایگاه تربیتی دارند، با مشکل مواجهند. یک فرهنگی برای وام مشکل دارد، اما صندوق معلمان را عده‌ای چپاول‌گر به یغما بردند، آن هم جلوی چشم مردم این وضع قابل تحمل نیست. جوانان ما در صف وام ازدواج هستند، اما می‌گویند کمبود نقدیندگی داریم.

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: نقدینگی کجا رفته؟ ردیابی کنید و به مردم توضیح دهید. برخی که سابقه بدحسابی در نظام بانکی دارند نقدینگی را می‌گیرند و دلالی می‌کنند.همه اینها از ضعف مدیریت اقتصادی و اجرایی است. مردم خودشان در روز انتخابات ضعف مدیریت اجرایی و بی تدبیری اجرایی را جبران خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: رقیب دولت فعلی عملکرد 4ساله اوست. این وضعیتی که در آسیب‌های اجتماعی داریم باید با اقدام جهادی و مدیریتی مردمی تمام مشکلات را حل کرد. ما اعلام کردیم، می‌خواهیم دولت کار داشته باشیم، این یعنی اینکه دولت اهل کار باشد، نه اینکه دولت خودش تاجر باشد و شرکت داشته باشد و برای خودش کار کند. دولت باید اهل کار باشد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: یک آقایی گفته من اعتباری که گفتم برای اشتغال جوانان باید در نظر گرفت را کجا می‌خواهم بیاورم، پاسخ می‌دهم از همین ظرفیت‌هایی که کشور که شماها آن را نمی‌بینید.

حجت‌الاسلام رئیسی اظهار داشت: پاسپورت ایرانی متعلق به ایرانی است. باید کرامت داشته باشد، باید عزت داشته باشد، باید محترم باشد. وعده‌هایی که گفتند، امروز پیش روی ماست، ما حرف انتخاباتی نمی‌زنیم. من می‌گویم آقایان باید وعده‌های‌شان را پاسخگو باشند. من جایی اتوبوسی نمی‌روم. یکسال است در آستان قدس هستم، در یک سال گذشته تغییر رویکرد دادیم و امروز هر کسی وارد مشهد می‌شود رضایت را احساس می‌کند.

وی ادامه داد: تحول در نظام اداری ضروری است. رئیس دولت و وزرا باید مدعی فساد باشند. رئیس‌جمهور باید پیش از قوه قضائیه با فساد برخورد کند. باید اولین مدعی باشد. نظام اداری صالح و سالم می‌تواند در کشور نقش‌آفرین باشد. نیازمند تحول در مدیریت اجرایی هستیم، این تحول در نظام اقتصادی کشور هم لازم است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: به دو روش می‌توان به محرومین کمک کرد، یک اینکه به ثروتمندان پول برسانیم، امکانات بدهیم. شاید فقرا به نوایی برسند. ما این نگاه را قبول نداریم و می‌گوییم که باید تمام فرصت‌ها در اختیار همه مردم قرار بگیرید. شاید یک جوان فرهیخته در یک روستای قزوین به اختراع بزرگی برسد. باز هم می‌گویم یارانه‌ها باید برای محرومین تا سه برابر افزایش پیدا کند و قطعا همین‌طور خواهد شد.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه آقایان آمار می‌دهند و می‌گویند درآمد کشور را افزایش داده‌ایم، تصریح کرد: می‌گویند مالیات گرفته‌ایم، بگویند از چه کسانی مالیات می‌گیرید، از یقه سفیدها که مالیات نمی‌دهند هم گرفته‌اید؟ یا اینکه چند بار پیاپی از فقرا و کاسبان ضعیف گرفته‌اید.

وی ادامه داد: بارها اشک چشم مادرانی و همسرانی را دیده‌ام که می‌گویند زندگی شیرین و بانشاط داریم، اما همسرم بیکار است. این وضعیت قابل قبول نیست. ما آمده‌ایم که اگر مردم خواستند با تمام قدرت مشکلات را رفع کنیم. گفتند ستاد تشکیل دهید، گفتم هر کدام از مردم خودشان یک ستاد هستند و حاضر نیستم در این مسیر وام‌دار هیچ شخصی هیچ حزبی و هیج گروهی جز مردم باشم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: تک تک مردم ستاد انتخاباتی می‌توانند باشند و همین‌طور است، چون ما تنها به مردم وام‌دار هستیم.

2929