تولد دوباره «فهرست»

به
گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایش «فهرست» به کارگردانی رضا ثروتی که پیش از این در
تالار حافظ یک بار روی صحنه رفته بود، فردا بار دیگر در تماشاخانه ایرانشهر متولد
می‌شود.

اجرای
تازه این نمایش، با تغییرات بسیاری همراه است که مهمان سالن استاد ناظر‌زاده کرمانی
مجموعه ایرانشهر خواهد شد.

«فهرست»
که کاری از گروه تئاتر مکث است، از چهارشنبه 10 آذر هر شب ساعت ۲۲:۳۰ در سالن استاد
ناظرزاده کرمانی روی صحنه می‌رود.

5757

 

 

عضو فراکسیون امید: اصلاح‌طلبان هیچ سهم‌خواهی از دولت روحانی نکردند /حمایت‌مان در سال 96 مشروط نیست

به گزارش خبرآنلاین به تازگی برخی اصلاح طلبان از مطرح شدن یک کاندیدای اصلاح‌طلب در کنار حسن روحانی برای انتخابات سال 96 حمایت کرده و آن را منطقی ارزیابی کرده است،‌ اما این اظهارنظر چندان با حمایت طیف اکثریت اصلاح‌طلبان همراه نشده است.

علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران در مجلس تاکید می‌کند: تنها کاندیدای جریان اصلاحات برای انتخابات 96 آقای روحانی است. این موضوع را بارها اعلام کرده‌ایم و مواردی که بعضا مطرح می‌شود که در کنار آقای روحانی فرد دیگری را هم معرفی کنیم غالبا یک مسیر انحرافی است که می‌خواهد جریان اصلاحات را تحت الشعاع قرار دهد.

رحیمی ادامه می‌دهد: آن انسجامی که در جریان اصلاحات وجود دارد، دست کم در دو نوبت اخیر در سطح ملی به نمایش گذاشته شد. اشاره من به دو انتخابات سال‌های 92 و 94 است. در مجلس انسجام و هم افزایی اصلاح‌طلبان به وضوح مشاهده می‌شود و من فکر می‌کنم در انتخابات 96 انسجام این جریان سیاسی به مراتب قوی تر از سال‌های پیشین باشد.

نماینده مردم تهران تاکید می‌کند: اظهارنظرهای متفرق و نظرات شاذی که گاهی مطرح می‌شود نظر جریان اصلاحات نیست و اظهار نظر فردی اشخاص است و البته هر فردی می‌تواند اظهار نظر کند.

وی می‌گوید: شوراهای هماهنگی سیاستگذاری جبهه اصلاحات،‌ نظراتشان را توسط خود شورا اعلام می‌کنند و به صورت فردی اعلام نمی‌کنند.

رحیمی حمایت از روحانی را همه جانبه دانسته و می‌گوید: اصلاح‌طلب‌ها هیچ گونه سهم خواهی از آقای روحانی نکردند، شرط گذاری هم نکردند. حمایت اصلاح‌طلبان نه به صورت مقطعی خواهد بود و نه به صورت مشروط.
213

 

جزئیات انفجار یک کارگاه تولید تینر در شهریار

کریمی گفت: در ساعت ۲۱:۲۱ امشب حادثه انفجار در یک کارگاه تولید مواد شیمیایی به سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی شهریار اطلاع داده شد که در پی آن ستاد فرماندهی آتش‌نشانان پنج اکیپ را به محل حادثه اعزام کرد.

وی با بیان اینکه نخستین اکیپ آتش‌نشانی در ساعت ۲۱:۲۵ یعنی چهار دقیقه پس از اعلام حادثه به محل رسیدند، اظهار کرد: پس از حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد که انفجار در یک کارگاه تولید تینر به مساحت حدود ۷۰۰ متر مربع رخ داده و شدت آن به حدی بود که سبب تخریب بخش‌هایی از این سوله و دیوارهای کارگاه شده است.

وی با بیان اینکه در پی این انفجار نور و صدای شدیدی در فضای اطراف به چشم خورده است، گفت: علت این انفجار و نور ناشی از آن انفجار یکی از بشکه‌های تینر بود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهریار ادامه داد: آتش‌نشانان از چند جهت عملیات خود برای ایمن‌سازی و اطفای حریق را آغاز کرده و یک گروه از آنان نیز هم زمان شروع به جستجو در این محل برای یافتن مفقودان احتمالی کردند که خوشبختانه دقایقی بعد مشخص شد که هنگام وقوع انفجار کسی در کارگاه نبود است.

کریمی با بیان اینکه این حادثه مورد مصدوم یا فوتی نداشت، به ایسنا گفت: ‌آتش‌نشانان پس از ایمن‌سازی محل در ساعت ۲۲:۴۵ به عملیات خود خاتمه داده و محل را به عوامل انتظامی تحویل دادند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهریار افزود: علت این حادثه از سوی آتش‌نشانان شهریار در دست بررسی است.

 

 

۴۲۴۲

آزمون: نمی‌دانم طارمی چرا هنوز در ایران بازی می‌‌کند؟/بواتنگ هیولاست!

 سردار آزمون، مهاجم روستوف و تیم ملی فوتبال ایران در اولین مصاحبه مفصل خود با یکی از رسانه‌های روسی پس از سال حضور در لیگ برتر این کشور درباره زندگی در غربت، خانواده‌اش، دوران حضورش در روبین کازان و … صحبت کرد.

متن مصاحبه آزمون با شبکه آر اسپرت روسیه را در زیر می‌خوانید.

* سردار، سال‌های قبل به روسیه آمدی، اما هرگز مصاحبه بلندی انجام ندادی. به ما بگویید چه اتفاقی افتاد که برای اولین بار راهی لیگ روسیه شدی. الان پس از گذشت این زمان طولانی چه احساسی داری؟

اولین باری که به روسیه آمدم، خیلی جوان بودم. آن زمان همه چیز سخت پیش می‌رفت و فقط 17 ساله داشتم. واقعا سخت بود و  وطن خودم را دوست دارم. در ایران متولد شدم و زمانی که به روسیه آمدم متوجه شدم غم انگیز است، اما همه چیز در دو یا سه ماه رخ داد. به خودم گفتم باید از زندگی در روسیه خوشحال باشم و فکر می‌کنم آن را به دست آوردم. الان کمتر به ایران فکر می‌کنم و تمرکزم روی فوتبال است. فکر می‌کنم در این قضیه برنده شدم.

* خانواده‌ات هم با تو هستند؟

نه، مادرم، پدرم و بقیه اعضای خانواده همانند خواهرم، همسرش و عمویم هر از چند گاهی برای دیدن من به روسیه می‌آیند.

* نظر خانواده‌ات درباره این سفر چه بود؟

نمی‌خواهم بگویم که سفر دشواری بود. آنها عاشق روسیه شدند. اولین روزی که به اینجا آمدند گفتند دیگر به ایران باز نمی‌گردند. واقعا اینجا را دوست داشتند و من هم نیز اینگونه هستم. من عاشق ایران هستم و آنجا زندگی بزرگی جریان دارد.

* تو از یک خانواده کاملا ورزشی آمدی؟

بله، پدرم هشت سال در تیم ملی والیبال ایران بازی کرد. خواهرم نیز در تیم ملی ایران حضور داشت و مادرم فقط والیبال بازی می‌کرد. تنها عضو غیر ورزشی خانواده ما شوهر خواهرم است، اما این حرف مرا باور کنید که او هم عاشق ورزش است (با خنده).

* پدر و مادرت در روسیه چه می‌کنند؟

از زندگی لذت می‌برند.

* آنها کار نمی‌کنند؟

نه، نمی‌خواهم که کار کنند. پدرم به عنوان مربی والیبال در تیم شهرمان (گنبد) کار کرده است، اما یک بار که با بی‌احترامی با او رفتار کردند از پدرم خواستم دیگر کار نکند. عاشق او بودند، اما اگر شکست می‌خورد رفتارها عوض می‌شد. از پدرم خواهش کردم دیگر به باشگاه بازنگردد. الان مدیریت تمام پول خودم را به پدرم و مادرم دادم.

* اقوام نزدیک تو برای دیدن بازی روستوف به روسیه می‌آیند؟

بله، من جوان هستم و این تنهایی ناراحت کننده است. گاهی اوقات اقوام نزدیکم را به صورت 20 تا 30 نفره به روسیه دعوت می‌کنم. برای بازی با اتلتیکو تقریبا تمام اعضای نزدیکم به روستوف آمده بودند. خیلی خوشحال می‌شوم وقتی آنها به روسیه می‌آیند. من یک خانواده فوق العاده دارم.

* چه مدت زمان نیاز است تا یک نفر به زندگی در روسیه عادت کند؟

این مسئله طبیعی است که در آغاز با مشکلاتی روبه‌رو شوید. من سن خیلی کمی داشتم و سخت بود تا به محیط و مسائل آن وقف پیدا کنم. فقط چیزی که به اندازه کافی در روسیه وجود ندارد غذای «چَگ‌درمه» است. این یک غذای ایرانی نیست و ترکمنی است.

* وقتی به روبین کازان آمدی، در تیم کسی وجود داشت که می‌توانیم او را مربی اصلی تو بدانیم؟

فکر می‌کنم شخص مشخص شده‌ای وجود نداشت که او را تنها مربی من بدانیم. همه بازیکنان قدیمی‌تر روبین کازان مربیان من بودند. با علیرضا حقیقی وقتی اولین بار به روبین کازان آمدم ارتباط دوستانه‌ای داشتیم. گاهی اوقات هم با گئورگیف، اولگ کوزمین و یام ام ویلا.

* یعنی شخص خاصی میان روبین کازانی‌ها وجود نداشت؟

نه، این طور نبود.

* اگر روسیه و ایران را مقایسه کنیم چه تفاوتی بیشتر به چشم می‌خورد؟

فرهنگ به خودی خود بسیار متفاوت است.

* می‌توانی چیز دقیقی را عنوان کنی؟

خیلی سخت است فقط به یک مورد دقیق اشاره کرد. به نظرم تفاوت‌ها بالای 90 درصد است.

* ایران یک کشور مسلمان است و شما  هم یک مسلمان هستید. در روسیه هم مسلمانان زیادی زندگی می‌کنند، اما یک کشور سکولار است. هر چند جمهوری‌های مستقلی وجود دارند که دین اصلی  آنها اسلام است. آیا از جنبه‌های مذهبی تفاوتی احساس کردی؟

من در روسیه هستم و برای دین خودم و دیگران احترام قائلم. این مسئله مهمی است و من هم به سایر مردم احترام می‌گذارم. برای من اهمیتی ندارد که چه کسی با چه دینی است.

* بنابراین چه چیزی برای تو از بیشتر جلب توجه می‌کند؟

ایرانی‌ها روح بزرگی دارند و همیشه می‌خواهند احساس خود را با دیگران تقسیم کنند. فکر می‌کنم در این زمینه با روسیه تفاوت‌هایی دارد. در روسیه اگر مرم خوشحال هم باشند نمی‌خواهند آن را با دیگران قسمت کنند. در ایران افراد به صورت 10 تا 20 نفره با هم به شادی می‌پردازند و حتی تمام اعضای یک خانواده. این اتفاق را من اینجا هرگز ندیدم و شاید هم اشتباه می‌کنم.

* یعنی می‌خواهی بگویی مردم در روسیه بسته‌تر هستند؟

بله، دقیقا به همین خاطر وقتی کسی از ایران برای دیدنم به روسیه می‌آید خوشحالی بزرگی برای من است.

* اشکان دژاگه، ملی پوش ایرانی زمانی که در تیم ولفسبورگ بازی می‌رد حاضر نشد برای بازی با تیمی از اسرائیل به سرزمین‌های اشغالی سفر کند. در این باره چیزی شنیدی بودی؟

بله، ایران با رژیم صهیونیستی رابطه خوبی ندارد و من هم این کار را نخواهم کرد. 

* آیا یک انسان معتقد هستی؟

 سعی می‌کنم باشم، اما اعتقادات من یک مسئله شخصی است. هرگز به دیگران آزار نمی‌رسانم و در این کار مهم نیست که شما مسلمان باشی یا مسیحی یا اینکه هر دین دیگری را باور داشته باشی. مهم‌ترین مسئله انسان بودن است و سعی می‌کنم این گونه باشم. برای مثال اگر مسلمان باشم، اما عملی نداشته باشم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ باید انسان خوبی هم باشیم. نمی‌خواهم تاکید کنم که کدام دین بهتر است و در این خصوص قضاوتی نخواهم کرد.

* قرآن خوانده‌ای؟

سوره‌هایی از قرآن را هر از گاهی می‌خوانم و یک روز قرآن را به طور کامل خواهم خواند.

* برنامه‌ای برای رفتن به حج داری؟

من پنج سال پیش با سپاهان اصفهان در مکه بودم و تمام اعضای تیم‌های ایرانی در زمان سفر به عربستان سعودی اعمال حج را انجام می‌دهند.

* می‌توانیم بگوییم که خانواده شما سخت به سنت گره خورده است؟

بله، مادرم سنت سختی دارد و تلاش می‌کند تا خانواده را با کمک مشت آهنین حفظ کند. آنها تجارب زیادی درباره من دارند، زیرا تنها فرزند پسر هستم.

* یعنی اجازه هر کاری را نداری؟

نه، اما اگر آنها چیزی را می‌گویند اطاعت می‌کنم.

* دوست صمیمی داری؟

با تمام بازیکنان روستوف رفیق هستم. زمانی که هم در روبین کازان بازی می‌کردم به من احترام می‌گذاشتند و در آن تیم نیز با خیلیها همانند بورواک و اوزدیوف رفیق بودم. الان هم در روستوف همه دوستان صمیمی من هستند.

* اوزدیوف یک بازیکن مسلمان است. آیا با او به مسجد کازان رفته‌ای؟

بله.

* وقتی به آنجا می‌رفتید مردم به شما نزدیک می‌شدند و چیزی می‌پرسیدند؟

مردم می‌دانند ما فوتبال بازی می‌کنیم. در روبین کازان که بودم مردم می‌آمدند تا عکس بگیرند و برای ما آرزوی موفقیت می‌کردند.

*  الان در تیم روستوف با سعید عزت اللهی که هموطن تو است رابطه خوبی داری؟

ما دوستان بسیار خوبی برای هم هستیم. به صورت واقعی می‌توانم بگویم که سعید برادر کوچک من است. او بازیکن جوانی است و به کار زیادی نیاز دارد. اغلب این مسئله را به سعید می‌گویم و می‌خواهم به او کمک کنم.

* سعید گفته بود که تو  آنها را برادران خود خطاب می‌کنی یعنی افرادی که با هم ارتباط صمیمانه‌ای دارند؟

در تیم روستوف؟ هر کدام از بازیکنان این طور هستند. کانان، گاتسکان، کالاچف، کوردیاشوف، ناواس، نوبوآ و سایر بازیکنان روستوف برادران هم هستند. کافی است تا بیایید ما را در تمرینات ببینید. تمامی بازیکنان با من ارتباط خوبی دارند. من جوان هستم و احترام بسیار زیادی برای آنها قائلم. هرگز نمی‌توانم چیز بدی درباره آنها بگویم.

* این مسئله نشان می‌دهد که اتمسفر فوق العاده‌ای در تیم روستوف وجود دارد؟

همین طور است. نمی‌توانم نام دقیق تمامی بازیکنان را ببرم، اما می‌توانم آنها را برادران خود خطاب کنم.

* اینجا احساس در وطن بودن را داری؟

بله، همانند وطن است. روستوف را خیلی بیشتر از کازان دوست دارم. اگر می‌خواستم انتخابی داشته باشم روستوف را انتخاب می‌کردم.

 

* ورزشکاران در ایران از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. درست است؟

بله، مردم ایران فوتبال را خیلی دوست دارند و عاشقش هستند. این مسئله را در روسیه ندیدم. در ایران برای تماشای یک بازی 100 هزار نفر به ورزشگاه می‌آیند و  چنان سروصدایی وجود دارد که بازیکنان تیم صدای یکدیگر را در زمین نمی‌شنوند.

 

* بیش از یک میلیون و 300 هزار بازدید کننده در اینستاگرام داری. احساسی وجود دارد که می‌توانی چنین تعداد زیادی از مردم را تحت تاثیر خود  قرار دهی؟

فکر نمی‌کنم. من فقط مورد علاقه آنها هستم. این حمایت آنها را دوست دارم، اما نمی‌دانم که چرا تا این اندازه مورد توجه‌شان واقع شدم. هر بازیکنی محبوبیت خود را دارد و طرفدران خود را می‌تواند به حضور در ورزشگاه‌ها ترغیب کند. حمایت طرفداران نیز در صفحه‌های اجتماعی باعث می‌شود بهتر بازی کند. در ایران اینگونه است و فکر می‌کنم روستوف هم چنین شرایطی دارد. وقتی هواداران به ورزشگاه می‌آیند تیم بهتر بازی می‌کند، اما اگر آنها شما را دوست نداشته باشند بازی کردن سخت می‌شود.

* پس فکر نمی‌کنی که قدرت زیادی روی اذهان مردم با توجه به این تعداد زیاد طرفداران در شبکه‌های اجتماعی داری؟

نه. کافی است به عکس‌هایم و نوع بازی‌ام نگاه کنید. فکر نمی‌کنم صفحه اینستاگرام مهم‌تر از فوتبال و نوع بازی‌ام باشد. در این شبکه اجتماعی فقط به خاطر طرفدارانم حضور دارم.

* محبوب‌ترین فوتبالیست ایرانی در شبکه‌های اجتماعی هستی؟

بله، الان دارای بیشترین طرفدار هستم، اما مهدی طارمی  یکی از دوستانم فاصله نزدیکی با من دارد.

* توضیح بیشتری در این باره بده.

او انسان و بازیکن خوبی است، اما نمی‌دانم چرا هنوز در ایران بازی می‌کند. می‌خواهم طارمی قدرت خود را در فوتبال اروپا نشان دهد. البته او هنوز این شانس را دارد، زیرا فقط 24 ساله است و می‌توانم او را با علیرضا جهانبخش مقایسه کنم.

*اولین ملاقات با او را به خاطر داری؟

زمان بسیار طولانی از اولین ملاقات ما می‌گذرد. به خاطر دارم که اولین بار فکر می‌کردم طارمی احساس یک ستاره واقعی را ندارد. بعد از مدتی شروع به صحبت کرد. به این نتیجه رسیدم که او یک انسان فوق العاده است. وقتی همه چیز بین ما گسترش پیدا کرد با هم رفیق شدیم. هرگز مشکلی با هم نداشتیم و در زمین بازی به خوبی یکدیگر را حمایت می‌کنیم. البته اغلب با هم مشورت می‌کنیم که بیشتر آنها مربوط به مسائل فوتبال است.

* خاطره خنده آوری از هم داری؟

البته، اما نمی‌خواهم درباره اش حرفی بزنم، زیرا خیلی خصوصی است. (با خنده)

* هیچ کدام از اتفاق‌های گذشته را نمی‌خواهی تعریف کنی؟

می توان درباره کالاچف چیزی بگویم، هر چند شاید در کلمات چندان خنده آور نباشد. باور کنید در آن صحنه اگر بودید درک می‌کردید چقدر خنده آور است. در بازی با اتلتیکو مادرید، گودین  مرتکب خطا شد و کالاچف به سمت داور رفت. او به داور گفت گودین را اخراج کند. داور به کالاچف نگاهی انداخت و او باز هم حرفش را تکرار کرد. کالاچف انسان خوبی است و هجومی نیست. من به او نگاهی کردم و داور به کالاچف گفت از جلوی من کنار برو، تو نمی‌توانی به زبان انگلیسی صحبت کنی و به من گفت: آزمون به کالاچف بگو این حرکت خطا بود خواهش می‌کنم. (با خنده)  این اتفاق در زمین بسیار خنده آور و لذت بخش بود. درباره مهدی طارمی چیزی نمی‌گویم!

* اولین بازی ملی‌ات را به خاطر داری؟

بله، بسیار نفرت انگیز بازی کردم. سه سال پیش و بازی با مونته نگرو بود. نمی‌دانم چرا این قدر بد بازی کردم و شاید استرس قبل از جام جهانی بود. این اولین حضورم در زمین با پیراهن تیم ملی ایران بود و پس از 20 روز باید مهیای بازی در جام جهانی می‌شدیم و من به واقع دستان خود را بالا برده بودم.

* اما الان امتیازهایی کسب کردی که به یکی از مهم‌ترین بازیکنان تیم ملی ایران تبدیل شدی؟

هرگز این طور نمی‌گویم، زیرا تمامی بازیکنان نقش مهمی دارند. قبل از هر چیز باید به تیم ملی فکر کنیم. نباید این مسئله را در نظر بگیریم که چه کسی بهترین بازیکن است. ما بهترین تیم آسیا هستیم و تمامی بازیکنان باید توان صددرصدی خود را برای پیروزی تیم ملی به نمایش بگذارند. هر بازیکنی در تیم ملی ارزشمند و مهم است. اگر من بازی نکنم در پست من بازیکن دیگری وجود دارد و این برای من هم خوب خواهد بود.

* گفتی ایران بهترین تیم آسیا است. الان بهترین فرصت برای ایران است تا به جام جهانی 2018 روسیه صعود کند.

ایران در صدر رنکینگ تیم‌های آسیا قرار دارد و بازیکنان جوان زیادی در تیم ملی هستند. بنابراین نیروی قدرتمندی برای صعود به جام جهانی 2018 داریم. باید بسیار خوب بازی کنیم و با قرار گرفتن در رتبه اول یا دوم جدول رده بندی بدون رفتن به مرحله پلی آف راهی جام جهانی شویم. پس از صعود هم نباید فقط به فکر حضور در جام جهانی و قرار گرفتن در جایگاه چهارمی مرحله گروهی باشیم و به این موضوع بسنده کنیم. این انتخاب خوبی نیست و باید تا جایی که می‌توانیم روند پیشرفت خود را ادامه دهیم.

* این امکان پذیر است؟

البته که امکان پذیر است. اگر می‌خواهیم به سطح بالایی از فوتبال برسیم باید سخت کار کنیم. ما با شیلی بازی کردیم که بازیکنان خوبی همانند ویدال، سانچز و براوو را در اختیار داشت و با دو گل پیروز شدیم. البته همه تلاش کردیم و در آسیا استعدادهایی داریم که می‌توانند تیم‌های بزرگ را شکست دهند.

* برای مثال؟

شیلی و برزیل.

* یعنی می‌توانید برزیل را شکست دهید؟

آنها هم فوتبال بازی می‌کنند و ما هم، چرا نتوانیم برزیل را شکست دهیم؟ البته که می توانیم، اما باید تمامی فاکتورهای و ابزارهای لازم برای مربیان فراهم شوند.

* آخرین بازی ایران برابر سوریه را از دست دادی. در این باره چه می‌گویی؟

بازی وحشتناک و زمین منزجر کننده‌ای بود. به طور مدام باران می‌بارید و درک نمی‌کنم چرا باید آنجا بازی می کردیم. مطمئن هستیم اگر در زمین دیگری بازی می‌کردیم سوریه را شکست می‌دادیم.

* در آسیا زمین‌های بدی وجود دارند؟

نه، همه جا این طور نیست. در ایران دو زمین فوتبال خوب داریم. البته لیگ ایران در بهترین زمین‌ها برگزار نمی‌شود. از این زمین ها چندان خوشم نمی‌آید، اما زمین بازی‌های تیم ملی ایران شرایط خوبی دارد.

* و حتما می‌دانی این بازی با سوریه در مالزی  به خاطر مسائل در این کشور بود؟

نمی‌خواهم در این خصوص حرفی بزنم و فقط می‌گویم دوست دارم همه جنگ‌ها پایان یابد و همه جا صلح باشد.

* در ایران چه خبر است؟

همه چیز خوب است.گاهی اوقات می‌شنوم که می‌گویند در ایران مشکلی هست  آنجا هیچ مشکلی وجود ندارد، نمی‌دانم چرا مردم ایران را با عراق اشتباه می‌گیرند.

* مربی تو در فوتبال حرفه‌ای قربان بردیف است؟

بله، او مرد خوبی است و به روستوف و بازیکنان این تیم کمک زیادی کرد. اگر نگاهی به بازی بازیکنان روستوف از دو سال پیش تاکنون بیندازید این تفاوت عظیم را خواهید دید. همه این چیزها را به خوبی می‌بینم.

* قبل از ورود به روسیه با قربان بردیف آشنایی داشتی؟

نه، فقط می‌دانستم سرمربی تیم روبین کازان است. مردم می‌گویند که ما فامیل هستیم، اما اینگونه نیست و هیچ آشنایی با بردیف نداشتم.

* ارتباط تو با بردیف بسیاز نزدیک است. حتی پدرت گفت بردیف نقش پدر فوتبالی تو را دارد. چه مقدار زمان لازم بود تا این قدر حمایت‌های شما از هم زیاد شود؟

نمی دانم. به نظرم از آغاز می‌خواست به من در زندگی و فوتبال کمک کند.

* یک فصل را در روبین کازان بدون قربان بردیف سپری کردی. به خاطر او از روبین به روستوف رفتی؟

بله، او بهترین مربی در روسیه است. با من موافقید؟

* می‌پذیرم.

بله، می خواستم با بردیف کار کنم. هر بازیکنی می‌خواهد با او کار کند. بردیف ارتباط عاطفی قدرتمندی با بازیکنان برقرار می‌کند، اما من قبل از هر چیز می‌خواستم به پیشرفتم در فوتبال کمک کند.

* تفاوتی بین زمان بازی در روبین کازان زیر نظر قربان بردیف و تیم روستوف می‌بینی؟

جواب این پرسش سخت است. در روبین و روستوف بردیف صادقانه می‌گفت اگر امروز در تمرین خوب نبودید بالا نمی‌روید. اگر بایرن مونیخ را شکست دادیم فکر نمی‌کنم که روستوف به آسمان رفت و  اگر با هر تیمی چنین بازی کنیم هرگز سقوط نمی‌کنیم. در روبین کازان هم اینگونه بود، زیرا هیچ تفاوتی در او با آن زمان نمی‌بینم. فقط می‌دانم که بردیف همیشه از بازیکنانش می‌خواهد که با نهایت توان و قدرت در تمرینات و بازی‌ها حاضر شوند.

* می‌توانیم بگوییم قربان بردیف برای سردار آزمون فراتر از یک مربی است؟

شاید گاهی اوقات کمک‌هایی به من در زندگی‌ام کرد.

* چگونه؟

نمی‌خواهم صحبتی کنم، زیرا یک راز است. این کمک‌ها اتفاق می‌افتد. شاید فقط به من کمک نکرد و به دیگر بازیکنان هم یاری می‌رساند، اما شاید نمی‌دانند. او هم نمی‌خواهد. اشتباهاتی کردم و بردیف همواره تلاش می‌کند مرا اصلاح کند. او باعث می‌شود که شما فکر کنید.

* خیلی سخت است بخواهی این راز را حفظ کنی، زیرا همه هنوز هم علاقمند شنیدن آن هستند.

نمی‌دانم چه بگویم. واقعا نمی‌دانم. وقتی مردم در این خصوص از من می‌پرسند همیشه حقیقت را می‌گویم؛ در واقع همه کارت را نباید رو کرد.

* بازیکن یک مربی مشخص هستی یا فقط یک بازیکن؟

البته که بازیکن تیم هستم.

* یعنی باشگاه برای تو مهمتر از قربان بردیف است؟

اگر تنیس روی میز بازی می‌کردیم قربان بردیف مهمتر بود (خنده) ، اما فوتبال بازی می‌کنیم.

* با توجه به این مسائل تاثیرگذار فکر نکردی که سرنوشت، تو را به باشگاه دیگری با یک مربی دیگری بکشاند؟

نمی‌دانم و هرگز به آن فکر نکردم. من بسیار قدردان قربان بردیف به خاطر پیشرفت در فوتبالم هستم. بسیار زیاد و بسیار زیاد قدردان او هستم.

* رستم سایمانوویم را می‌شناسی؟

بله، در این باره می‌دانم. او کسی بود که مرا کشف و به قربان بردیف پیشنهاد کرد تا به روبین کازان دعوت کند. مرا تحت نظر داشتند و آنالیز کردند و سپس قرارداد منعقد شد.

* این اواخر انتقال تو از روبین کازان به روستوف سر و صدای زیادی ایجاد کرد. چه اتفاقی رخ داده؟

هیچ چیز. مشکلی ندارم. صادقانه می‌گویم.

* اما روبین کازان همچنان اعتقاد به جعل اسناد دارد؟

اگر واقعیت را گفتند فیفا خیلی پیش‌تر مرا از بازی کردن محروم می‌کرد. اگر فیفا هم اجازه این کار را می‌دهد پس همه چیز خوب است. 

* روی تو هیچ فشاری ایجاد نمی‌کند؟

برایم این کارها هیچ اهمیتی ندارد. باید توان خود را در تمرینات و بازی ها خرج کنم. می‌دانم چرا این کارها را می‌کنند و می‌خواستند در روبین کازان بمانم، اما رفتم. می‌فهمم چرا این کارها را می‌کنند، اما هیچ مشکلی در خصوص مدارک ادعایی ندارم.

* الان هم شایعه‌های زیادی در خصوص پیوستنت به لیورپول، آژاکس و آیندهوون شنیده می‌شود.

هیچ پیشنهادی ندارم. اگر پیشنهادی باشد بررسی می‌کنم. حالا این پیشنهاد می‌خواهد از لیورپول باشد یا هر تیم دیگری.

* دوست داری در لیگ برتر روسیه بمانی یا به لیگ دیگر  اروپا بروی؟

البته می‌خواهم که در لیگ‌های خوب اروپایی بازی کنم.

10 سال آینده فوتبال خودت را چگونه می‌بینی؟

نظری ندارم. فکر می‌کنم اگر خوب بازی کنم در روز پس از آن در باشگاه بهتری می‌توانم به فوتبالم ادامه دهم.

* کدام تیم؟

نمی‌دانم.

* کدام انتخاب بین بارسلونا و رئال مادرید برای تو هیجان آورتر است؟

برای من رئال.

* دوست داری وقتی تو را با لیونل مسی مقایسه می‌کنند؟

در این باره تا به حال صد بار گفتم که دوست ندارم مرا مسی ایرانی خطاب کنند. من مثل مسی بازی و دربیل نمی‌کنم و نمی‌فهمم چرا این مقایسه را انجام می‌دهند.

* با چه کسی باید مقایسه کنند؟

با زلاتان ابراهیموویچ، مهاجم منچستریونایتد.

* یعنی همانند زلاتان بازی می‌کنی؟

نه، اما می‌خواهم همانند او باشم فکر نمی‌کنم الان بازی من همانند زلاتان است.

* زلاتان یک شخصیت کاملا بحث برانگیز دارد؟

خب، من نگاه به بازی زلاتان می‌کنم و نمی‌دانم چگونه انسانی در زندگی‌اش است. مطمئن هستم که یک جنتلمن است.

* چه کسی الگوی تو در آغاز فوتبال بود؟

علی دایی در ایران و زلاتان ابراهیموویچ در دنیا.

* چه خاطره‌ای از اولین بازی فوتبالت در ذهنت هنوز هست؟

9 سال داشتم. نمی‌دانم، فکر می‌کنم پدرم خیلی می‌خواست که فوتبال بازی کنم. اولین بار در زمان تعطیلات بود که در زمین فوتبال بندرترکمن بازی کردم. پس از آن فوتبال برای من ارزش بیشتری از هر تفریح دیگری پیدا کرد. پدرم می‌دانست چگونه بازی می‌کنم و به من گفت برو داخل زمین و بازی کن.

* مهم‌ترین هدف زندگی‌ات چیست؟

می‌خواهم همه چیز را به دست آورم. نمی‌توانم یک یا دو تیم، یک یا دو گل را تعیین کنم. می‌خواهم چیزهای زیادی را فتح کنم. همه اتفاق‌ها برای من علاوه بر گل‌هایی که به ثمر می‌رسانم مهم هستند. بایرن یا اتلتیکو مادرید؛ می‌خواهم گلزنی کنم و صادق باشم.

* چقدر پیروزی اخیر برابر روبین کازان برای تو مهم بود؟

نمی‌توانم فکرهایی که در سرم نشسته است را بیان کنم. اوه! روبین کازان، باید گل بزنم. به مترجمم هم گفتم که  می‌خواهم به جای تحت فشار قرار دادن روبین کازان به  روستوف کمک کنم. این حرف اشتباهی بود اگر از طرف من زده می‌شد.

* فصل جاری لیگ برتر روسیه برای روستوف طور دیگری رقم خورده و تفاوت‌هایی با فصل گذشته که رتبه دومی را به دست آورده بود دارید. امتیازهایی زیادی را از دست دادید.

ما هر سه، چهار روز یک بازی داریم و این سخت است. روستوف اولین بار در لیگ قهرمانان اروپا حضور پیدا کرد و این مسئله نیازمند کار بسیار زیاد و طاقت فرسایی است. فکر می‌کنم در نیم فصل دوم لیگ برتر روسیه موقعیت خود را در جدول رده‌بندی بهبود ببخشیم و به رتبه دوم یا سوم برسیم. شاید هم قهرمان لیگ برتر روسیه شویم. هنوز بازی‌های زیادی پیش‌رو داریم.

* سوم شدن در لیگ قهرمانان اروپا و صعود به لیگ اروپا برای روستوف مهم‌تر از امتیازهای لیگ برتر روسیه است؟

اهمیت آنها برابر است.

* روستوف در چند بازی لیگ برتر روسیه با بازیکنان ذخیره خود به میدان رفت و امتیازهایی هم از دست داد.

این طبیعی است که بازیکنان باید استراحت کنند. بازیکنی مصدوم و یا خسته است، زیرا هر سه روز یک بار بازی می‌کنیم. حتی برای من که بازیکنی جوان‌تری نسبت به خیلی از بازیکنان روستوف هستم گاهی اوقات به طور وحشتناکی خسته کننده است. فکر می‌کنم وقفه زمستانی لیگ برتر روسیه شرایط را تغییر خواهد داد.

* بایرن مونیخ را شکست دادید. نباید برابر پی اس وی آیندهوون شکست بخورید تا به لیگ اروپا راه پیدا کنید.

سعی می‌کنیم و همه تلاش خود را برای صعود به لیگ اروپا به کار می‌بندیم.

* خیلی خوب بواتنگ را در بازی برابر بایرن جا گذاشتی و از این بابت خیلی هم مورد انتقاد قرار گرفت؟

بواتنگ یک هیولا بود که در تمام بازی مرا تحت فشار زیادی قرار داد و چند روز پس از بازی هنوز درد داشتم.

* سرمای هوای تاثیری در بازی روستوف دارد؟

خیلی سرد است و بازی کردن سخت‌تر می شود. وقتی مدام در حال بازی کردن هستید این سرما کمتر می‌شود. در بازی برابر آمکار هوا آنچنان سرد بود که حتی امکان حرکت کردن وجود نداشت.

* کدام بازیکن از حریفان روستوف در لیگ اروپایی را به عنوان منسجم‌ترین مدافع برابر خودت احساس کردی؟

دیه گو گودین. او بهترین بازیکن است که می‌داند چگونه بازی کند. او چشم انداز بزرگی در بازی دارد و در مواجه فردی  با بازیکن حریف فوق العاده عمل می‌کند. به عقیده من گودین بهترین مدافع حال حاضر فوتبال جهان است که تجربه بازی برابر او را در لیگ قهرمانان اروپا به دست آوردم.

* از قوم ترکمن هستی. احساس ایرانی بودن را داری یا یک ترکمنستانی؟

البته که یک ایرانی هر چند خانواده من از قوم ترکمن هستند. من آنجا متولد شدم. پدرم، مادرم، پدربزرگم و جدم در ایران متولد شدند. فقط شهرم به ترکمنستان نزدیک است. به همین خاطر ترکمن‌های زیادی در شهر ما زندگی می‌کنند.

* انتخابی برای بازی در تیم ملی ایران یا ترکمنستان داشتی؟

نه، هرگز.

* تو هم همانند خیلی از فوتبالیست‌ها دوران سختی را داری؟

البته، گاهی اوقات احساس تنهایی و ناراحتی می‌کنم. به طور ویژه‌ای وقتی بازنده می‌شویم احساس ناراحتی می‌کنم.

* چگونه خودت را آرام می‌کنی؟

سعی می‌کنم تنها باشم و با کسی حرفی نزنم.

* دوست داری یک روز برای ادامه بازی به ایران بازگردی؟

بله،  اما می دانم که باید در اروپا به فوتبالم ادامه دهم. وقتی دوران فوتبالم را تمام کنم  به ایران باز می‌گردم. من آنجا متولد شدم و تمام خانواده‌ام، اقوامم و تمام دوستانم ایرانی هستند و می‌خواهم در آینده باز هم به آنجا بازگردم.

* پس از پایان دوران فوتبال می‌خواهی چه کار کنی؟

باید ببینم چه پیش می‌آید. شاید 20 سال بعد دوران فوتبالم را خاتمه دهم و سپس یک مربی شوم.

* واقعا؟

نمی‌دانم، شاید. هر چند فعالیت من در حوزه اسب است (خنده).  یک نفر در روستوف پس از بازی برابر بایرن مونیخ وعده دو اسب را به من داد، اما اسمش را به من نگفت.

* بنابراین مشغول اسب‌ها می شوی؟

شوخی کردم که شاید این تجارت را انجام دهم. واقعا نمی‌دانم. شاید هم موسسه خیریه‌ای راه اندازی کنم.

* سخت‌ترین مسئله زندگی تو چیست؟

اینکه با دروغ گفتن کنار بیاییم. مردمی که دروغ می‌گویند را دوست ندارم؛ در زندگی و فوتبال. این مسئله را اصلا نمی‌توانم تحت هیچ شرایطی بپذیرم. برای مثال شما به من می‌گویید که در خانه هستید و سه دقیقه بعد ما یکدیگر را در خیابان می‌بینیم. در فوتبال هم دروغ‌های زیادی شنیده می‌شود. اغلب در خصوص انتقال من دروغ‌هایی مطرح شده که هیچکدام رخ نداد.

* در نهایت چه چیزی درباره رمرز و رازی که مردم درباره آن از تو می پرسند میگویی؟

نمی‌دانم درباره من چه می‌نویسند، اما مردمی که کاری به زندگی من ندارند، نمی‌خواهند چیزی در این باره بدانند. ابتدا باید وارد زندگی‌ام شوید تا مرا بشناسید و سپس به ارزیابی دقیقی از من برسید. نمی‌خواهم مردم به آن چیزهای که در رسانه‌ها درباره من می‌نویسند گوش دهند.

 

251 41

پدیده استقلال دوست دارد مثل سردار آزمون و جهانبخش اروپایی شود

ستاره این روزهای استقلال بازیکن جوان و کم سن و سالی است که عصای دست علیرضا منصوریان شده است. بازیکنی که ابتدای فصل خیلی جایگاهی در ترکیب استقلال نداشت، اما به مرور زمان خودش را به کادر فنی تحمیل کرد. محسن کریمی 22 ساله مقابل گسترش فولاد دو گل به ثمر رساند و باعث اخراج ده‌خسوس دروازه‌بان این تیم شد.

کریمی درباره تساوی دو بر دو استقلال مقابل گسترش فولاد تبریز، گل‌هایی که به ثمر رساند و … صحبت‌ کرد.

چرا مقابل گسترش فولاد پیروزی را با تساوی عوض کردید؟

نمی‌دانم چه چیزی بگویم. در این بازی همه کار کردیم، یک ضرب دو ضرب بازی کردیم، پاسکاری‌ خوبی داشتیم و دو گل هم زدیم، اما پس از اینکه حریف 10 نفره شد، در ضد حمله یک گل بد خوردیم. مسلما در بازی‌های آینده این اتفاق تکرار نخواهد شد.

استقلال از جمع مدعیان قهرمانی دور نشد؟

هیچ وقت این اتفاق نمی‌افتد. بازی به بازی بهتر می‌شویم و کمی زمان لازم داریم تا به بالای جدول برسیم.

یکی از بازی‌های خوبت را انجام دادی. علاوه بر دو گلی که زدی، باعث اخراج دروازه‌بان حریف شدی و چند موقعیت هم ایجاد کردی.

هر کاری که کادر فنی بگوید، همان را انجام می‌دهم و وظیفه‌ام بود گل بزنم. از عملکردم راضی بودم، اما از نتیجه اصلا راضی نیستم. ای کاش گل سوم را می‌زدم و با هت‌تریک باعث پیروزی استقلال می‌شدم.

شاید از اخراج ده‌خسوس ناراحت باشی که چرا 10 نفره شدند و از این تیم غافل شدید!

نه ناراحت نیستم که دروازه‌بان حریف اخراج شد. تیم ما جلو کشیده بود گل‌های بعدی را به ثمر برساند، اما خیلی زود گل خوردیم.

ده‌خسوس ضربه بدی به تو وارد کرد. مشکلی پیدا نکردی؟

از زیر گردنم تا دست و آرنجم جای استوک‌های او هنوز باقی مانده است. جای استوک‌های او چرک کرده و خراشیده شده است. وقتی ضربه به زیر گردنم خورد، نفسم بالا نمی‌آمد، دکتر به من آب داد تا دوباره به حالت عادی بازگردم. علیرضا منصوریان هم با من صحبت کرد و گفت اگر مشکلی دارم به او بگویم.

اما به نظر می‌رسید منصوریان صحبت‌‌های دیگری انجام می‌داد؟

بله، بحث تاکتیکی بود که با من صحبت کرد و چیز خاصی نبود.

قبول داری باید کمی از لحاظ تغذیه و جسمانی خودت را تقویت کنی؟

بله، مربی بدنساز خصوصی گرفته‌ام و هر روز کار می‌کنم. از طرفی پدر و مادرم کنارم حضور دارند تا به لحاظ تغذیه مشکلی نداشته باشم. از سال گذشته که باشگاه استقلال برایم منزلی اجاره کرد، پدر و مادرم با توجه به اینکه سایر اعضای خانواده سر و سامان گرفته بودند، به خاطر من به تهران آمدند. من فرزند آخر خانواده هستم و پدر و مادرم ترجیح دادند کنارم باشند تا مشکلی برایم بوجود نیاید.

این روزها بازیکنانی چون سردار آزمون و علیرضا جهانبخش در اروپا نامی برای خود دست و پا کرده‌اند. فکر می‌کنی بتوانی مانند آنها روزی در اروپا بازی کنی؟

وقتی بازیکنانی که نام بردید، گل می‌زنند، هم خوشحال می‌شوم و هم انگیزه‌ای برایم می‌شود که بتوانم خودم را بالا ببرم و به آن سطح برسم. دوست دارم مانند آزمون و جهانبخش در اروپا بازی کنم. اگر این موضوع نباشد، فوتبالم تمام می‌شود.

الگوی فوتبالی‌ات چه کسی است؟

الگوی خاصی ندارم و تنها از سبک بازی سوارز خوشم می‌آید.

و صحبت پایانی؟

باز هم از هواداران به خاطر تساوی مقابل گسترش فولاد عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم در بازی‌های آینده سربلند خارج شویم.

251 41

 

ال کلاسیکو و جنگ برای یکی از بهترین عناوین لالیگا

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در بازی روز شنبه دو تیم بارسلونا و رئال مادرید ستاره ها نقش اول را بازی می کنند. ستاره هایی که تعدد آنها در دو تیم انقدر زیاد شده که پرداختن به آنها در اصل یعنی پرداختن به کل بازی. در رئال با مصدومیت گرت بیل و تونی کروس، این بار بیش از پیش روی دوش رونالدو افتاده است. در طرف مقابل هم MSN بارسایی ها بدون هیچ مشکلی آماده بازی هستند. اهمیت این بازی برای رونالدو از رئال و مسی و سوارز از بارسا خیلی بیشتر خواهدبود. علاوه بر اینکه گلزنی و درخشش هر یک از آنها می تواند پیروزی را به نام تیم خودشان ثبت کند، جنگ سر عنوان آقای گلی هم بسیار جذاب است. کریس رونالدو که فصل را خیلی بد شروع کرد و اتفاقا بدترین آمار خودش در گلزنی را ثبت کرد، با سیر صعودی که طی کرد در پایان هفته سیزدهم لالیگا با 10 گل در صدر جدول گلزنان ایستاد. مسی و سوارز هم که گلزنی های خودشان را از ابتدای فصل شروع کردند به ترتیب با 9 و 8 گل پشت سر او هستند. بنا بر این جدال برای کسب عنوان آقای گلی در پایان هفته چهاردهم و یا حتی کل لیگ در این بازی خلاصه می شود. البته که گل نزدن هیچ یک از این 3 بازیکن، به سود ایاگو آسپاس 7 گله از سلتاویگو خواهدبود.

 

43257

اظهار نظر صریح یورگن کلوب درباره سردار آزمون

احسان خراساني:يكي دو ماهي هست كه با درخشش سردار آزمون در ليگ قهرمانان اروپا بحث احتمال انتقالش به ليورپول انگلستان قوت گرفته. سردار بعد از سه فصل بازي در ليگ روسيه حالا جوان اول فوتبال اين كشور شده و با تيم شگفتي سازش روستوف توانسته گلزني به اتلتيكو مادريد و بايرن مونيخ را تجربه كند و لقب مسي ايران را بگيرد.

اولين بار اين گاردين بود كه نوشت استعدادياب هاي ليورپول سردار را زير نظر دارند و قرار است اين بازيكن ايراني در ژانويه به شهر بندري انگلستان و تيم محبوب اين شهر برود اما اولين گفت و گوي كلوب درباره زمستان نشاني از اين خريد نداشت.

او ترجيح داد بگويد براي تيمش وينگر مي خواهد.
آن زمان البته هنوز تعداد مصدومان خط حمله تيمش اين قدر زياد نشده بودند و هنوز كوتينيو را هم از دست نداده بود.

البته خود سردار هم كه حالا قيمت انتقالش را نزديك ٤ ميليون يورو تخمين مي زنند با اينكه گفته بود شيفته بازي در ليورپول و كار با كلوب است اما تاكيد داشت پيشنهادي رسمي براي انتقال نداشته است.

اين بار اما كار از شايعه گذشته و در كنفرانس خبري در ليورپول، بعد از بازي شب گذشته حذفي تيم بندري، از كلوب درباره آزمون پرسيدند.ESPN اين ماجرا را روايت كرده است.

از كلوب درباره مصدوميت كوتينيو و احتمال جذب گزينه هاي تازه مثل سردار آزمون پرسيدند و اسم سردار را به صراحت آورده اند كه كلوب پاسخ داده:«ما همیشه استعدادهای بالقوه را زیر نظر داریم اما این به معنای خرید آنها نیست.
کلوپ ادامه داد: ما به طور تمام وقت در حال کار هستیم و بخشی از این کار زیر نظر گرفتن بازار نقل و انتقالات و استعدادهاست اما این به معنای این نیست که ما حتماً آن بازیکنان را به خدمت خواهیم گرفت، بلکه ما فقط می خواهیم از اتفاقات اطراف خود مطلع باشیم، در واقع من بازیکنان مد نظر شما را حتی قبل از مصدومیت کوتینیو زیر نظر داشتم اما باز هم می گویم این لزوماً به معنای اضافه شدن آنها به لیورپول نیست.»

 سرمربی آلمانی لیورپول احتمال خريد يار ايراني را رد نكرده و گفته:«ما از هم اکنون خیلی از برنامه‌های خود را چیده‌ایم مانند برنامه های تابستان و حتی محل اردوی تیم اما در خصوص خرید بازیکن جدید همه چیز به شرایط تیم و اینکه آیا باز هم بازیکنی مصدوم خواهد شد یا خیر بستگی دارد. »

شرط اين انتقال اما شرايط باشگاه انگليسي است:« تازمانی که فکر می کنم بازیکنان جوان ما می‌توانند جای مصدومان را پر کنند به خرید بازیکن جدید فکر نمی‌کنم اما هر زمانی که به این نتیجه رسیدم بازیکن جدید نیاز داریم این کار را خواهم کرد و در غیر این صورت قرارداد جدید بسته نخواهد شد. »

٤١٤١

داستان تصادفات رانندگی فوتبالیست‌ها با اتومبیل‌های گران‌قیمت‌شان

بازیکنان جوان، ثروتمند و ماجراجوی دنیای فوتبال که بسیاری از آن‌ها شیفته رانندگی نیز هستند بارها و بارها با اتومبیل‌هایشان تصادف کرده‌اند و جالب اینجاست که اکثر این سانحه‌ها با اتومبیل‌های فراری رخ داده. قبل از نیمار بعضی از ستاره‌های دنیای فوتبال مثل کریستیانو رونالدو، آرتورو ویدال و اوربانگا نیز با اتومبیل گران‌قیمت فراری‌شان تصادف کرده بودند. به این بهانه مروری بر این تصادفات رانندگی خواهیم داشت.

کریستیانو رونالدو- فراری 599 GTB (‌سال ۲۰۰۹): کریس رونالدو در طول دوره حضورش در منچستر یونایتد با اتومبیل فراری ۵۹۹ خود در تونلی در مسیر فرودگاه منچستر تصادف و اتومبیلش را کاملاً نابود کرد! خوشبختانه او در این سانحه رانندگی آسیبی ندید و کمی بعد، لوکا دی مونته زمولو، رئیس سابق فراری، به او گفت باید آهسته‌تر رانندگی می‌کرده.
ریکاردو کاستا- فراری 599 GTB (سال ۲۰۱۱): این مدافع پرتغالی در طول دوره حضورش در والنسیا با اتومبیل فراری‌‌اش تصادف شدیدی داشت. این اتفاق زمانی رخ داد که او در حال بازگشت از جلسه تمرینی به خانه بود. این تصادف در نزدیکی شهرک ورزشی والنسیا رخ داد و او در یک پیچ، کنترل اتومبیل فراری‌‌اش که چند هفته قبل آن را خریده بود، از دست داد. او بدون آن‌که آسیبی جدی دیده باشد، با پای خودش از اتومبیل پیاده شد و از او تست الکل گرفته شد که نتیجه این تست منفی بود.
اوربانگا- فراری 360 Modena (سال ۲۰۱۲): سال ۲۰۱۲ برای این فوتبالیست آرژانتینی سالی تیره و تار از نظر سوانح رانندگی بود. او که آن زمان در والنسیا بازی می‌کرد، دو بار تصادف رانندگی داشت. دفعه اول، او در پمپ بنزین فراموش کرده بود ترمز دستی اتومبیلش را بکشد و اتومبیلش که یک آئودی 8R بود، روی پایش آمد و استخوان‌های نازک نی و درشت نی ساق پایش شکست. ۵ ماه بعد، اتومبیل فراری ۳۶۰ او در پی یک سانحه دچار آتش‌سوزی شد.
آرتورو ویدال- فراری ۴۵۸ ایتالیا (سال ۲۰۱۵): در جریان برگزاری رقابت‌های کوپا آمه‌ریکای ۲۰۱۵، این ستاره شیلیایی همراه با همسرش به کلاب شبانه رفته بود و هنگام بازگشت و بعد از مصرف مشروبات الکلی، اتومبیلش با یک اتومبیل دیگر برخورد کرد. البته او نیز آسیبی جدی ندید اما تست الکل او مثبت اعلام شد تا با دردسرهای متعددی روبه‌رو شود و اتومبیل فراری‌‌اش کاملاً از بین رفت.
مارتین کاسرس- فراری۴۵۸ (سال ۲۰۱۵): این بازیکن اروگوئه‌ای نیز هنگامی که در یوونتوس بازی می‌کرد، در یک سانحه رانندگی، اتومبیل فراری‌‌اش آسیب‌هایی دید. البته او در این سانحه آسیبی ندید ولی فراری‌‌اش بعد از برخورد به یک اتوبوس تقریباً از بین رفت. تست الکل او نیز مثبت اعلام شد تا جریمه شده و برای مدتی نیز گواهینامه‌اش توسط نیروهای پلیس اخذ شد.

43503

تصویری از ادای احترام هواداران لیورپول به قربانیان سقوط هواپیمای چاپ کوئنسه

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ صبح روز گذشته فوتبال دنیا با شوکی بزرگ از خواب برخاست. اتفاقی تلخ در آمریکای لاتین،فوتبال دنیا را ماتم زده کرد. بازیکنان تیم چاپ کوئنسه که برای بازی فینال کوپا به کوبا می رفتند ،در سانحه هوایی جان باختند و یکی از اعضای این تیم هم فیلیپ ماچادو ساگرد فصل قبل علی دایی بود. 

تقریبا همه دنیای فوتبال با این خبر اندوهگین شدند و خیلی سریع تیم کلمبیایی به احترام این حادثه تلخ از مسئولان فوتبال آمریکای جنوبی خواست جام قهرمانی را به باشگاه برزیلی بدهند.

تمام تیم های سطح اول برزیل گفتند هر کدام شان یک بازیکن رایگان به این تیم می دهند تا چاپ کوئنسه دوباره جان بگیرد و بتواند در لیگ کشورش بازی کند و البته هاداران سراسر دنیا هم سعی کردند یاد قربانیان را زنده نگه دارند. هواداران بازی لیورپول و لیدز هم به یاد این قربانیان بودند.

ذ

4141

کنفرانسی که برای «آب» برگزار می‌شود / آموزش آب وارد کتاب‌های درسی شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دكتر ملك، دبیر كنفرانس بین‌المللی آب و محیط زیست درباره این كنفرانس به خبرآنلاین می‌گوید: این همایش قرار است از 13 تا 15 آذرماه با حضور متخصصینی از آمریكا، آلمان، هلند، قبرس، افغانستان، نیجریه و ایران در دانشگاه تهران برگزار شود. در این كنفرانس 50 مقاله دریافتی در میزگردها و كارگاه‌های مختلف ارائه می‌شود كه امیدواریم بتواند در بهبود وضعیت آب و محیط زیست تاثیرگذار باشد.

دكتر ملك با بیان این كه از سال 2012 تا 2015 پردیس علوم دانشگاه تهران پروژه‌ای با حمایت DAAD آلمان و چند دانشگاه دیگر از ایران و كشورهایی مانند مصر و اندونزی داشته، گفت: این پروژه‌ها درباره مدیریت آب و توسعه پایدار از منظر فرهنگی و اجتماعی بوده كه درس مشتركی هم در رشته كارشناسی ارشد و دكتری درباره مدیریت منابع آب به همراه داشت و این درس در دانشگاه تهران ارائه شد كه موفقیت آمیز هم بود و در پی آن قرار شد همایشی در این زمینه داشته باشیم.

این كارشناس با اشاره به این كه حل مشكلات آب نیازمند تعامل و همكاری دانشگاه‌ها، صنایع، مسئولان و مردم است، تاكید كرد: خوشحالیم كه نهادهای بین المللی تقبل كردند كه از این همایش حمایت كنند و این همایش جزو كنفرانس‌هایی است كه می‌توان گفت همه پردیس‌های ایران در آن دخیل هستند و تاكنون 30 جلسه اجرایی در پردیس علوم در این رابطه برگزار شده است.

وی در پاسخ به این كه چقدر امید است با برگزاری چنین همایش‌هایی، اوضاع بحرانی آب در ایران و كشورهای همسایه بهتر شود، گفت: ما معتقدیم اگر به بحث آموزش درباره آب پرداخته شود بسیاری از مشكلات برطرف می‌شود. آنچه الان نیاز داریم این است كه مردم و مسئولان درباره نحوه مصرف آب در زمینه‌های مختلف آگاه باشند و حتی لازم داریم آموزش آب را در مدارس و كتب درسی داشته باشیم و صداوسیما و رسانه‌ها هم باید نقش موثری در این زمینه ایفا كنند. در این جلسه حتی كارشناسانی از وزارت نیرو هم هستند كه همفكری بین متخصصین و بحث و بررسی با حضور آنها می‌تواند به راهكارهایی مفید درباره آموزش آب منجر شود.

به گفته دكتر ملك، دبیر كنفرانس بین‌المللی آب، در این كنفرانس از دیدگاه‌های مختلف مسائل زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به موضوع آب نگاه شده و تمام این موارد در این نشست‌ها بررسی خواهد شد.

234