واکنش شبکه الجزیره به درخواست عربستان از قطر

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این شبکه قطری در بیانیه روز جمعه خود تاکید کرد: درخواست تازه عربستان و همپیمانانش برای بستن شبکه الجزیره، تلاش مذبوحانه ای است که برای مسکوت گذاشتن یک رسانه آزاد در منطقه صورت می گیرد، درحالی که تاکید ما در شبکه الجزیره آن است که کار خود را بر مبنای حرفه ای و با آزادی کامل و بدون محدودیت و اعمال فشار از سوی کشوری انجام دهیم.
الجزیره در این بیانیه همچنین درخواست ها برای تعطیلی این شبکه خبری را به شدت محکوم کرده است.

براساس اسناد و مدارکی که «یاسر ابوهلاله» مدیر شبکه الجزیره در صفحه رسمی خود در توئیتر منتشر کرده است، تعطیلی این شبکه خبری یکی از خواسته های عربستان، امارات، بحرین و مصر از قطر برای عادی سازی روابط است.

از دیگر خواسته های کشورهای 3+1، کاهش روابط دیپلماتیک دوحه با تهران, قطع روابط خود با اخوان المسلمین، حزب الله لبنان و آنچه ارتباط با گروه های تروریستی القاعده و داعش عنوان شده است، به شمار می رود.
این کشورها به قطر 10 روز فرصت دادند تا خواسته های آنها را عملی کند، درحالی که دوحه که همواره اتهام مبنی بر حمایت از گروه های تروریستی را رد کرده، تاکنون پاسخی به خواسته های مطرح شده کشورهای چهارگانه نداده است.
عربستان، امارات، بحرین و مصر پس از متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم و افراط گرایی، روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کردند و سه کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، مرزهای زمینی و دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بستند.

52311

کاخ سفید: بحران کشورهای خلیج فارس امری داخلی است

به گزارش الجزیره کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که بحران کشورهای خلیج (فارس) اختلافی داخلی است و ما نیز برای کمک به حل این بحران آمادگی داریم.
در بیانیه کاخ سفید همچنین آمده است: تا زمانی که کشورهای شورای همکاری از ما در خواستی برای کمک ارائه نکنند ما نیز در گفتگوها میان طرف های بحران دخالت نمی کنیم.

52311

آلبوم «تراختور» رونمایی می‌شود

به
گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کنسرت گروه موسیقی تامای به سرپرستی رسول دلریش و خوانندگی
داریوش دهری، 9 تیر در سالن اصلی برج آزادی برگزار می‌شود.

در
این اجرا قطعاتی از آلبوم پیشین و دو قطعه با نام‌های «انوتماکی» و «الله بیزی سِئودی»
از آلبوم جدید گروه اجرا خواهد شد. هم‌زمان با این کنسرت، آلبوم «تراختور» نیز
رونمایی خواهد شد.

نهم
تیر، گروه تامای با هدف خیریه و به نفع آزادی زندانیان، از ساعت 21:30 در سالن اصلی
برج آزادی روی صحنه می‌رود.

 

5757

 

 

مکانسیم بازرگانی، گمشده در تودرتوهای اقتصادی

طرح اصلاحات ساختاری دولت در شرایطی به مجلس ارسال شده است که دولت در آستانه تدوین کابینه جدید است وبه طور قطع وزرای جدید متولی امور سه وزارتخانه ای مربوطه که در دستخوش تحولات قرار خواهند گرفت، هنوز مشخص نشده اند و طرح اصلاح ساختاری مذکور، در دولت یازدهم نیز مورد مخالفت سه وزیر فعلی و متبوع بوده است.

به این ترتیب یکی از مهمترین بخش های این اصلاحات ساختاری که در زمینه بخش بازرگانی کشور مطرح شده است ، بازگشت به ساختاری است و در واقع احیا یک ساختاری است که به دلیل واکنش های انتقادی بالا به عملکرد ان در 6 سال پیش پس از بررسی و با هزینه بسیار بالا به حوزه های مرتبط موضوعی در دل وزارتخانه های مربوطه محل گردید ولی به جای آنکه وزارت خانه هایی که متولی امر بازرگانی خارجی حوزه وظایف خود شده اند مبادرت به تشكيل معاونت بازرگانی در زمان مقتضی نمایند، شرایط را به گونه ای رقم زدند که اصلاحات لازم در شش سال گذشته در زمینه بازرگانی کالاهای مورد بحث قرار نگرفت و حال این موضوع با تشکیل و احیا یک وزارتخانه یک بار دیگر در مسیری پر هزینه تر قرار می گیرد و به جای انکه وزارتخانه مربوطه اقدام به اصلاح و بازنگری در فرآیند بازرگانی خارجی و داخلی خود نماید ، یک بار دیگر برخورد کلی و در سطح کلان با یک موضوعی که اصلاح آن از جنس مدیریت میانی است صورت می گیرد.

بدیهی است که امر بازرگانی نیاز به تمرکز وظایف در کی حوزه تخصصی دارد اما تمرکز آن در یک وزارتخانه غیر ممکن است تجارتی که متولی اجرای آن دولت باشد نیازمند طی مراحلی است که ملاحظه مکانیسم آن بیانگر تو در تو بودن و در گیری بیاری از نهادهای کشور برای انجام یک پروسه واردات وصادرات دولتی است.

این فرآیند برای بخش خصوصی هم از چرخه ای معیوب بر خوردار است چه برسد به یک دستگاه دولتی است که تامین ارز خود را باید در دل چندین دستگاه اجرایی دیگر بگذارند. به این ترتیب لزوم اصلاحات بسایر جدی در مورد نحوه و نوع حضور دولت در امر واردات و صادرات وجود دارد. اما باید گفت لاجرم به دلیل دولتی بودن بخشی از تجارت کشور و مداخله دولت به منظور برخود صیانتی با برخی کالاها و همچنین لزوم خودکفایی در برخی دیر و همچنین با توجه به رویکرد حمایت یارانه ای از برخی اقلام ، لازم است که دولت تا زمانی که پیش شرط های آزادسازی کامل اقتصاد زیاد به آن اگر چه نیاز به اصلاح و احیا آن شدیدا محسوس است اما در خصوص تشکیل ساختار بازرگانی در اقتصاد ایران از شاکله عظیمی بر خوردار است که متاسفانه سهم خواهی ها اجازه نداده است که این ساختار به صورت اصیل و پایداری در گذر زمان اصلاح شود و به ناگهان در طول دولت نهم به شکل غیر صیانتی کلیت این ساختار به جای اصلاحات عمیق جدی ، از بین رفته و در دل نهادهای دیگر گم شده و مستحیل گردیده است.

اما در شرایط کنونی نیز ، پس از بیش از پنج سال تجربه بازرگانی در ساختار انحلالی آن در وزارت خانه های مرتبط با موضوع تجارت ، درخواست احیا مجدد وزارتخانه بازرگانی از سوی دولت به مجلس ارسال گردیده است. تشکیل وزارتخانه های جدید آن هم در آستانه تشکیل کابینه ، بیشتر به یک رویکرد سیاسی شبیه شده است تا اینکه یک پدیده اقتصادی و در راستای افزایش بهره و ری تیم بازرگانی کشور باشد به این ترتیب یک سیاست درست ، در یک زمان نا مناسب می تواند کارکرد و اثر گذاری خود را از دست بدهد.
بخش بازرگانی ، برای اقتصاد ایران یکی از بهترین ظرفیت های اقتصادی است که با تصحیح ساختار آن می توان انتظار رشد اقتصادی در این بخش را داشت و حتی می تواند در صورت تدوین طرح های مناسب تجاری ، به پیشران اقتصادی برای کشور تبدیل شود،اما این موضوع الزاماتی دارد که این الزامات هنوز تحقق نیافته اند بخش بازرگانی ، با توجه به پایه و اصل زیر بنایی تجارت که مزیت نسبی است، مهمترین بخش ومکمل اقتصاد داخلی هر کشوری است.

تجارت به معنی بهره گیری از ظرفیت های حداکثری توان هایی از کشور است که مازاد نیاز داخلی است. اا نکته اصلی اینجاست که مبنای این تجارت می بایست بهره گیری از مزیت نسبی باشد برای مثال نیاز نیست که کشور تمام توان تولید گندم خود را به کار گیرد بلکه با توجه به رویکرد اقتصاد مقاومتی همینکه در حد خودکفایی و تامین نیاز داخلی گندم تولید شود برای کشور کافی است تا کشور به تولید خود بسنده گندم دست پیدا کند و مازاد بر نیاز داخلی خود را در حالتی که مزیت تجاری و جهانی برای تولید گندم ندارد به سایر کالاهای کشاورزی که در آنها مزیت دارد مانند دانه های روغنی بپردازد اما در کشور ان اتفاق منی افتد و ما به جای نقد و آُیب شناسی این موضوع رفع موانع آن ، وزارتخانه جدید تاسیسی کنیم لزوما منجر به افزایش بهره وری و بهره گیری از مزی های نسبی کشور نمی گردد.

به دیگر سخن زیر بنای هر تجارتی کشف مزیت های نسبی است که این کشف در نتیجه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و تحلیل های هزینه فایده صورت می گیرد. برخی ممکن است انتقاد کنند که می بایست مبنای تجارت اقتصاد مقاومتی و تولید درون گرا باشد. باید گفت در ضمن این موضوع می بایست نیم نگاهی هم به ساختار هزینه و فایده نمود و با ترکیب علم و تئوری با سیاست های کلی نظام ، طرح های را تدوین کرد که اهداف چشم انداز را تحقق بخشید. 

ساختارهای تجارت جهانی در حال تغییرات اساسی هستند و با ظهور شرکت های فرا ملیتی ، گیر کردن در ساختار دولتی تجارت ، موضوع سخت و غیر قابل پذیرشی است که هزینه و اتلاف وقت زیادی را به دولت تحمیل خواهد کرد . آن هم دولت دوازدهم که رسالت سنگین برآوردن انتظارات بالایی از قبیل مدیریت روابط بین المللی در یکی از سخت ترین شرایط سیاسی ایران و تحقق رشد اقتصادی غیر نفتی بالای 8 درصد و ارتقا بهره وری ، در ضمن افزایش درصد اشتغال را به عهده دارد.

شاید ضروری ترین اصلاح کشور ترمیم نقش دولت در فرآیند تجارت است. برای تحقق این موضوع گام های جدی در دولت برداشته شده است و تصویب قانون انتزاع یکی از این الزامات بود و حال باید به سراغ گام های بعدی رفت به جای آنکه به دنبال بازگشت به عقب و تدوین ساختارهای عریض و طویل جدید باشیم.

بی شک تصمیمات دولت برای اصلاحات ساختاری بسیار قابل تقدیر و ارزشمند است اما تغییر در کشورهای در حال توسعه همواره با هزینه های بسیار بالایی روبرو است و موانع غیر قابل پیش ب ینی زیادی خواهد داشت لذا بهتر است این اصلاح ساختاری با هزینه کمتر صورت پذیرفته و شکل خود را به ترمیم ساختار فعلی به جای تدوین و تولید ساختار های جدید تغییر دهد.

*عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

35223

تصویری از مراسم عروسی بازیکن تیم‌ملی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ احسان حاج صفی هافبک تیم سپاهان که این روزها زمزمه حضورش در خارج از کشور هم به گوش می رسد، با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواج خود را منتشر کرد.

 

 

 

254 41

انتظامی: تخلفات حرفه‌ای رسانه‌ها باید درون صنف رسیدگی شود

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با ‏اشاره به اینکه بسیاری از موارد مطرح شده توسط مدیران مسئول در حوزه لجستیک و اجرایی معاونت مطبوعاتی قرار دارد و این معاونت تمام ‏تلاش خود را برای حل این مسائل مصروف می دارد به تبیین چگونگی تولید محتوا و ایجاد ارزش افزوده در ‏فضای مجازی پرداخت و گفت: در این فضای رقابتی از طریق افزایش تاثیرگذاری می توان تهدیدات فضای ‏رسانه‌ای را جبران کرد.‏

وی از اتمام کار لایحه قانون مطبوعات در دولت و ارسال آن به مجلس در هفته‌های آتی خبر داد و با اشاره به اینکه قانون مطبوعات فعلی پاسخگوی اقتضائات روز نیست و نهادهای متعددی می‌توانند ‏در امور مطبوعات دخالت کنند، تصریح کرد: ما باید یک قانون مطبوعات داشته باشیم و همه تخلفات و جرائم ‏مطابق آن بررسی شوند، ضمن اینکه باید به مقوله «جرم زدایی» توجه شود و هر تخلف کوچکی جرم تلقی ‏نشود بلکه نهایتا آنها را تخلفات حرفه‌ای فرض کرده که در چارچوب خودش در هیئت نظارت بر ‏مطبوعات یا در داخل صنوف مطبوعاتی بررسی شوند.‏

معاون مطبوعاتی از میثاق‌نامه اخلاق حرفه‌ای به عنوان یک حرکت مطلوب صنفی یاد کرد و افزود: این ‏نشان‌دهنده بلوغ صنف است که مطابق این میثاق نامه به تخلفات حرفه ای رسیدگی می کند و به دستگاه های حاکمیتی ‏این پیام را می دهد که صنف من به این بلوغ رسیده است که مسائل داخلی خود را درون خود رسیدگی کند.‏

وی با اشاره به اینکه لایحه نظام رسانه‌ای هم در کمیسیون فرهنگی دولت به جمع‌بندی رسیده است اظهار ‏کرد: حُسن نظام رسانه‌ای این است که یک ساماندهی صنفی ایجاد می‌کند و رسیدگی به تخلفات حرفه ای ‏به صنوف مطبوعاتی سپرده می‌شود.‏

در ابتدای این نشست سه ساعته که حدود ۳۰۰ نفر از مدیران مسئول رسانه‌های مکتوب و الکترونیک حضور داشتند، ۴۸ تن از مدیران رسانه ها در سخنانی به طرح دغدغه ها و دیدگاههای خود پرداختند.

«تسریع در پرداخت یارانه بیمه، توجه ویژه به نشریات استانی، کیفی سازی حمایت های مادی و معنوی از رسانه ها، تخصیص اعتبارات یارانه ای به رسانه های مجازی، اصلاح طرح اشتراک نشریات، تسریع در اجرای قانون نظام رسانه ای، واسپاری هر چه بیشتر امور به ‏صنوف مطبوعاتی، تقویت جریان رسمی رسانه ای در حوزه اطلاع رسانی، حمایت از مدیران رسانه ها در برابر شکایات برخی دستگاه های دولتی در استانها، تقویت جایگاه رسانه های مجازی ‏در سیاستگذاری های معاونت، توسعه طرح خرید ‏مجلات برگشتی، اصلاح قانون مطبوعات و جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای با رسانه های رسمی و الکترونیک، توجه بیشتر به ارزیابی مطبوعات از منظر شاخص های کیفی، حل مسایل مربوط به سامانه آگهی ‏های دولتی و مشکلات رسانه های محلی در جذب آگهی های دولتی» از جمله نکات مهم مورد تاکید مدیران ‏مسئول رسانه ها بود.‏

مدیران مسئول رسانه هایی چون «جهان اقتصاد، اصفهان امروز، عصر اقتصاد، چلچراغ، چهره‌های ماندگار، کلید، کسب و کار، عصر ایران، دنیای کشتی، بشارت اقتصادی، دنیای کشت و صنعت، خط خطی، هفت روز کشاورزان، نسیم بیداری، مدیریت ارتباطات، تهران، امواج برتر، کاردرمانی، پیام قم، تجارت نامه، مساله مدیریت، دام وکشت وصنعت، گزارش، لیزنا، افق تازه، باغدار، کشاورزی و صنعت، آوای البرز، لقمه، دامدار» و مدیران رسانه‌هایی از استانهای «همدان، آذربایجان شرقی، هرمزگان، گیلان، آذربایجان غربی و فارس» در این جلسه به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند.

5858

میرکریمی رئیس هیات داوران جشنواره مسکو شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین٬ رئیس جشنواره مسکو٬ در مراسم افتتاحیه جشنواره با دعوت از رضا میرکریمی به روی سن نشان ریاست هیات داوران این رویداد سینمایی را به گردن کارگردان سرشناس سینمای ایران آویخت و در سخنانی گفت: «میرکریمی کارگردان صاحب‌سبکی است که اینجا از او به عنوان رئیس هیات داوران دعوت کردیم.»

براساس خبر «سینماسینما»٬ او همچنین با لحنی شوخ‌طبعانه گفت: «امسال رضا میرکریمی را به عنوان داور در جشنواره دعوت کردیم تا مجبور نشویم برای سومین بار جایزه بهترین فیلم را به او بدهیم.»

همچنین در ادامه این مراسم٬ بزرگداشت فرانکو نرو برگزار شد.

5858