چرا نباید با ترامپ مذاکره کنیم؟

با خروج آمریکا از موافقت‌نامه برجام و بازگشت تحریم‌ها و مشکلاتی که به واسطه آن گریبانگیر اقتصاد کشورمان شد و از طرف دیگر، اعلام چندباره ترامپ مبنی بر تمایل به مذاکره با ایران برای انعقاد پیمانی جدید، عده‌ای از تحلیل‌گران توصیه‌هایی برای موافقت ایران با مذاکره مجدد با آمریکا کرده‌اند و اعتقاد دارند که این مذاکره با توجه به خلق و خوی ترامپ که تاجری اهل معامله است، می‌تواند راهی برای دفع خطر احتمالی مقابله نظامی با آمریکا و نیز تخلیه بار روانی ناشی از بازگشت تحریم‌ها در فضای اقتصادی و داخلی ایران باشد، و از مشکلات کنونی بکاهد و نهایتاً به توافقی مجدد بیانجامد. در توضیح چرایی خطا‌بودن چنین تحلیلی چند نکته قابل ذکر است:

۱- این دیدگاه که ترامپ تاجر است و اهل معامله و با توجه به نداشتن سابقه سیاسی، چندان از ظرایف سیاست اطلاع کافی ندارد و رفتارهای خلاف عرف وی نیز ناشی از همین موضوع است، نگاه درستی نیست. ترامپ اتفاقاً بر خلاف چهره‌ای که از خود به تصویر می‌کشاند، فرد باهوشی است و ارائه چهره‌ای جنجالی و سیاست‌نابلد از خود هم دقیقاً از همین هوش وی منشاء می‌گیرد. در واقع او عمدا می‌کوشد تا با نمایش چهره‌ای بی‌منطق و جنجالی از خود، فردی را به تصویر بکشد که افکار عمومی او را فاقد خویشتن‌داری لازم اهل سیاست تصور کند که از وی توقع هر کاری می‌رود و بنابراین برای یرهیز از درگیرشدن با وی، ‌آماده دادن امتیاز شود. ترامپ اتفاقا با همان منطق خاص تجاری خود می‌داند که در مقابل رقیب می‌توان بلوف زد اما نباید حرکتی انجام داد که مجبور به رفتن تا ته خط شود.

به همین دلیل هم هست که می‌بینیم بلافاصله پس از انواع کشمکش‌های لفظی با رهبر کره شمالی و حتی تهدید به حمله اتمی، ناگهان و با کوچک‌ترین نرمش ظاهری از سوی رقیب، کوتاه می‌آید و حاضر به دیداری نمایشی می‌شود که اوضاع را آرام کند چون به خوبی می‌داند که برخورد نظامی با این کشور به منزله فاجعه‌ای تمام عیار تلقی می‌شود که می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیر به دنبال داشته باشد و بنابراین نباید اوضاع را به سمت خارج شدن از کنترل سوق داد.

در قبال ایران نیز مسئله به همین شکل است. ترامپ قطعاً در مواجهه با ایران نیز در اقداماتش از حد «قابل کنترلی» جلوتر نخواهد رفت چون می‌داند که احاطه‌ای بر عواقب و پیامدهای آن نخواهد داشت و با منطق سیاست و حتی تجارت چنین اتفاقی غیرقابل قبول است.

۲- این تصور که اقدامات ترامپ صرفاً ناشی از رفتارهای فردی اوست نیز تصوری باطل است. این در واقع استراتژی حزب جمهوری‌خواه با چاشنی خصلت‌های رفتاری ترامپ است که همواره دیدگاهی افراطی درباره ایران داشته‌اند و در پی افزایش تنش با جمهوری اسلامی بوده‌اند. ترامپ صرفاً ویترین این سیاست است که با ارائه جلوه‌ای بی‌منطق، تلاش می‌کند نوعی سردرگمی در رفتار رقیب ایجاد کند.

استراتژیست‌های حزب جمهوری‌خواه با استفاده ازترامپ می‌کوشند سیاست‌های خود را جلو برده و در جهت افزایش تنش با ایران حرکت می‌کنند. به واقع ساختار سیاست و تصمیم‌گیری در آمریکا جاافتاده‌تر از آن است که فردی چون ترامپ بتواند با رفتارهای فردی و تکروانه تمام ساختار یادشده را با چالش موجه کند؛. بهره‌ای که آن‌ها از رفتارهای ترامپ می‌برند کاملاً در جهت اهداف آنان است.

به خوبی قابل مشاهده است که این رفتارهای ترامپ در تقابل با دیگر کشورها، نظیر اروپا، چین وحتی کانادا منتهی به گرفتن امتیازاتی از این رقبا در جهت سیاست‌های اقتصادی و تجاری آمریکا شده است که منطبق با تمایل این دسته از استراتژیست‌های آمریکایی و بازگرداندن سیطره آمریکا بر اقتصاد جهانی و بازتعریف نرم‌ها و قواعد تجارت جهانی است.

در واقع این رفتارها به نوعی به روزکردن رژیم‌های بین‌المللی اقتصادی در چارچوب نظریه «ثبات مبتنی بر سیطره» (Hegemonic stability) یا همان نظم نوین جهانی است که در مجالی دیگر به آن خواهم پرداخت.

۳- مذاکره با ترامپ در چنین زمانی و تحت فشارهای اقتصادی ناشی از بازگشت تحریم‌ها، به معنی دادن این پیام از طرف ایران است که سیاست عقب‌نشینی گام به گام از طرف ما در حال محقق شدن است. به زبان ساده یعنی پس از امتیازاتی که در برجام دادیم، اکنون نیز آماده‌ایم برای دادن امتیازات بیشتر بدون این که چیزی فراتر از قبل به دست آوریم. در واقع اگر در برجام چیزی دادیم و چیزی گرفتیم، در این‌جا چیزهای دیگری می‌دهیم و همان چیزهای قبلی را می‌گیریم بدون هیچ امتیاز جدیدی. تحقق چنین امری دقیقاً صحه گذاردن بر سیاست ترامپ است و در این صورت چنان‌چه حتی به دوران پس از ترامپ نیز امیدوار باشیم که فضایی برای مذاکره مجدد و بازگشت به برجام مهیا شود،‌ افکار عمومی آمریکا و غرب و حتی حزب دمکرات نیز با جواب گرفتن از این نوع فشارها، دیگر به راحتی حاضر به ادامه رویکرد دولت اوباما نخواهند بود. در واقع تسلیم شدن در مقابل فشارهای ترامپ از سوی ما، قدم نهادن در راهی است که چاره‌ای جز رفتن تا انتهای مسیر نخواهیم داشت.

نتیجه آن‌که در شرایط فعلی، تنها راهی که برای جمهوری اسلامی میسر و معقول است، مقاومت در مقابل سیاست‌ها و فشارهای ترامپ و البته در پیش گرفتن تمامی راه‌های ممکن دیپلماتیک و تعامل با اروپا و چین و دیگر قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای‌ برای کاهش فشارها و استمرار تعاملات اقتصادی و البته مهم‌تر از همه بهره‌گیری از تمام توان داخلی برای کاستن از فشارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بر مردم و مبارزه کامل و بدون تبعیض با مفاسد اقتصادی باشد تا همراهی بهتر آنان را در این مسیر جلب کند.

نماینده قم:معاون پارلمانی رئیس استعفای شریعتمداری را تایید کرد

محمدرضا پورابراهیمی گفت: آقای شریعتمداری دیروز استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کرد و پیگیری‌های ما و خبرها حاکی از آن است که رئیس جمهور به‌احتمال قوی این استعفا را می‌پذیرد.

امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم گفت: آقای امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور گفتند وزیر صنعت، معدن و تجارت استعفا داده است.

 

1717

 

نتیجه جلسه لاریجانی با وزرای اطلاعات و کشور برای بررسی لایحه «سی اف تی» چه بود؟

بهروز نعمتی در خصوص جلسه روز گذشته رئیس مجلس برای بررسی CFT، گفت: مهلت دو ماهه مجلس برای بررسی لایحه CFT (الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم) ۱۰ مهر ماه به پایان خواهد رسید.

وی ادامه داد: در همین راستا رپیس مجلس جلسه ای را با وزرای اطلاعات، کشور، رئیس کل بانک مرکزی، سرپرست وزارت اقتصاد، مسئولانی از سپاه پاسداران و روسای کمیسیون ها و تعدادی از حقوقدانان مجلس تشکیل داد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: نگرانی هایی در جامعه در این خصوص وجود دارد به همین دلیل این لایحه از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد ملاحظات مدنظر در کمیسیون امنیت ملی با حضور کارشناسان مورد دقت نظر بیشتری قرار گیرد و در مهلت قانونی لایحه فوق  از سوی کمیسیون امنیت ملی به صحن مجلس ارائه شود تا مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

وی اظهار داشت: آقای فلاحت پیشه هم در این جلسه حضور داشت و مقرر شد به صورت فوق العاده و یا به هر ترتیبی بررسی این لایحه را در دستور کار کمیسیون قرار دهد.

 

29215

 

دروازه‌بان استقلال در دربی مشخص شد

به گزارش خبرورزشی، سیدحسین حسینی آخرین بار یکشنبه دوم اردیبهشت یعنی ۵ ماه قبل برای استقلال به میدان رفت. در آن بازی استقلال با حساب ۳ بر ۲ به پیروزی رسید، اما او روی هر دو گل دریافتی مقصر بود و در خاتمه بازی با برخی از همبازیانش جر و بحث کرد.
حسینی پس از آن تماشاگر حضور مهدی رحمتی درون دروازه بود. بعد از قهرمانی آبی‌پوشان در جام حذفی ابتدا او به رختکن رفت، اما به زمین برگشت و در مراسم اهدای کاپ قهرمانی شرکت و خوشحالی کرد.
قبل از شروع لیگ هجدهم و در ابتدای راه که استقلال با کمبود بازیکن مواجه بود، حسینی اعلام کرد از ناحیه مچ دست آسیب دیده و چند جلسه در تمرین شرکت نکرد، اما بعد از خاتمه دومین بازی استقلال اعلام کرد آماده بازی است. قبل از شروع بازی هفته سوم مقابل پیکان، حسینی با رحمتی و نامداری برای گرم کردن به زمین نرفت و وینفرد شفر را خشمگین کرد، اما پیروزی ۳ بر صفر استقلال در همان بازی فضای تیم را مثبت کرد. سنگربان ۲۷ ساله آبی‌ها سعی کرد با صبوری و تمرین جایگاهش را پیدا کند، اما هیچ‌کس نفهمید در اردوی استقلال در قطر چه اتفاقی افتاد که شفر ۳ روز قبل سر تمرین خطاب به بازیکنان گفت: هیچ بازیکنی حق ندارد با چهره ناراحت روی نیمکت بنشیند و ناگفته پیداست منظور سرمربی آلمانی به کیست.
در حالی که همه تصور می‌کردند در بازی با نساجی، شفر به حسینی میدان بدهد، باز هم سیدمهدی رحمتی به عنوان شماره یک استقلال به میدان رفت و با این حساب تکلیف دروازه این تیم برای شهرآورد هم مشخص شد.
اگر در روز‌های آینده اتفاقی برای رحمتی نیفتد، او دروازه‌بان استقلال در بازی پنج‌شنبه است و برای هشتمین مرتبه بازوبند کاپیتانی این تیم را مقابل پرسپولیس بر بازو می‌بندد.
43 43

پیام مشاور مقام معظم رهبری در پی حادثه تروریستی اهواز

متن پیام علی‌اکبر ولایتی به شرح زیر است: 

«بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

حمله ددمنشانه و تروریستی صبح امروز در اهواز و به شهادت رساندن مردم مظلوم و بی دفاع کشورمان، بار دیگر نمایش اقدام کور و رذیلانه جنایتکارانی بود که اقتدار و عزت ایران اسلامی را هدف قرار داده اند.

بی تردید مقاومت و ایستادگی مردم و نظام در برابر گروه های تروریستی و جریانات افراطی و تکفیری و همه توطئه ها و دشمنی ها که با حمایت و پشتیبانی آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی حامیان مرتجع منطقه تضعیف و تجزیه کشورهای اسلامی و ملت‌های مظلوم منطقه و ایران اسلامی را نشانه رفته‌اند را به شکست کشانده و یقینا این حرکت رذیلانه و ناجوانمردانه نیز با پاسخ محکم جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

همزمانی این اقدام ددمنشانه از سوی یک گروه تروریستی با هفته دفاع مقدس یادآور توطئه‌ها و دشمنی‌های صدام و ایادی استکبار و دشمنان استقلال، هویت و انسجام ملت ایران است که در جنگ تحمیلی با شکست مواجه گردیدند و در طول چهل سال گذشته همه توطئه‌ها و طراحی‌های شیطانی خود را به کار گرفتند که با مقاومت و مقابله ملت و نظام با همه تهدیدات و توطئه‌ها هر روز بر اقتدار و عزت ایران اسلامی افزوده شد و امروز به‌عنوان قدرت تاثیرگذاری منطقه‌ای خواب توطئه‌گران و دشمنان را به نابودی کشانده و این مسیر ادامه خواهد داشت.

شهادت مظلومانه این عزیزان را به محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، ملت بزرگ و شریف ایران و بازماندگان این عزیزان تسلیت عرض می نمایم که خون پاک آنان ملت و نظام ایران را در پاسداشت آرمان ها و مقابله با هرگونه توطئه دشمنان منسجم تر و محکم تر خواهد نمود. ان شاءالله.

علی اکبر ولایتی»

 

29215

کیست که از اعماق دل بر دشمنان میهنمان نفرین نفرستد؟

حجت الاسلام سیدحسن خمینی تولیت آستان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در پی وقوع حمله تروریستی به مراسم رژه امروز نیروهای مسلح اهواز در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

انا لله و انا الیه راجعون 

شهادت عزیزانمان در اهواز قلب همه را به درد آورد.

کیست که در رثاى گروهى بى‌گناه که در سالروز دفاعى پاکبازانه از خاک سرزمینمان به شهادت رسیدند، اندوه ناک نباشد و از اعماق دل بر دشمنان میهنمان نفرین نفرستد؟

 خدا به شهیدان عزیز این روز درود فرستد و به بازماندگانشان صبر و اجر عنایت فرماید.

 

 

29215

بخشنامه جهانگیری در باره ساعت کار کارمندان: تا ۱۵ روز می‌توانید با یک‌ساعت تأخیر سر کار بروید

 

 معاون اول رئیس جمهور در بخشنامه ای به کلیه وزارتخانه ها،
سازمان ها و موسسات و شرکت های دولتی عنوان نموده است:”با توجه به آغاز سال
تحصیلی1398- 1397 و به منظور مدیریت تقاضای سفرهای شهری و کاهش زمان ناشی
از ترافیک سنگین در معابر اصلی و شریانی شهر تهران ، کلیه دستگاههای اجرایی
و بانک های شهر تهران مجازند از اول تا پانزدهم مهرماه در صورت تاخیر
کارمندان خود تا ساعت (9) صبح، تاخیر مزبور را مجاز تلقی کنند و در صورت
لزوم ساعات تاخیر را به عنوان مرخصی ساعتی منظور دارند”.

 

1717